REKLAMA

Topowe okręgi PiS-u powinny mieć mniej mandatów. Partia nie uwzględniła pisma PKW

2023-10-02 10:30
publikacja
2023-10-02 10:30

Liczba mandatów w niektórych okręgach wyborczych w Polsce powinna być inna. Państwowa Komisja Wyborcza w oficjalnym piśmie wskazała, gdzie należy zwiększyć, a gdzie zmniejszyć liczbę mandatów. Prawo i Sprawiedliwość nie uwzględniło stanowiska PKW. Partia mogła stracić w okręgach, w których zdobywa największą pulę głosów.

Topowe okręgi PiS-u powinny mieć mniej mandatów. Partia nie uwzględniła pisma PKW
Topowe okręgi PiS-u powinny mieć mniej mandatów. Partia nie uwzględniła pisma PKW
fot. Michal Dyjuk / / FORUM

Liczba mandatów do zdobycia w każdym okręgu powinna być sprzęgnięta z liczbą obywateli, która się zmienia, bo ludzie się przemieszczają. W związku z tym w prawdziwie demokratycznym kraju, gdzie się uczciwie traktuje wolę obywateli, przed każdymi wyborami, które są zazwyczaj co cztery lata, Państwowa Komisja wyborcza powinna aktualizować liczbę mandatów w poszczególnych okręgach – mówił prof. Antoni Dudek w rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą na kanale didaskalia w serwisie YouTube.

PKW wysłała pismo, PiS je zignorował

Profesor zwracał uwagę, że PKW aktualizuje dane. Kłopot w tym, że Komisja nie może tego przeprowadzić zmian samodzielnie. Musi to zrobić Sejm. Ostatnia aktualizacja mandatów miała miejsce 12 lat temu. 

– W zeszłym roku Państwowa Komisja Wyborcza napisała do marszałek Witek oficjalne pismo, że trzeba przesunąć 11 mandatów w tych wyborach. Sejm to zignorował, bo PiS nie chce tych zmian z prostego powodu – skomentował prof. Dudek i wyliczył, że po prześledzeniu okręgów wymienionych w piśmie, którym trzeba zabrać i dodać mandaty wynika, że najbardziej stratny jest obwarzanek wokół Warszawy, który powinien dostać dwa mandaty. Dodatkowo po jednym mandacie powinien dostać okręg wokół Krakowa, Wrocławia i Poznania. 

Mniej mandatów w "bastionach PiS-u"

Z drugiej strony są okręgi, które się wyludniają. Wśród nich jest okręg świętokrzyski, w którym kandyduje Jarosław Kaczyński. Liczba mandatów w Kielcach powinna być zmniejszona o jeden, wynika z analizy PKW. Identycznie wygląda sytuacja w Lublinie, Toruniu i Chełmnie. Również w tych okręgach liczbę mandatów należałoby pomniejszyć o jeden. Termin dokonania zmian w podziale na okręgi wyborcze upłynął 14 maja 2023 r.

– 11 mandatów to jest więcej niż przewaga PiSu przez ostatnie osiem lat w Sejmie – tłumaczył prof. Dudek. Jednocześnie wskazuje, że nie mówi o tym, aby przekonywać, że wybory są nieważne. System jest po prostu skomplikowany. 

pkw.gov.pl

"Państwowa Komisja Wyborcza zwraca uwagę na sytuację występującą w województwach podkarpackim i lubelskim. Województwo podkarpackie ma większą liczbę mieszkańców (2 069 931) i przypada mu 5 mandatów. Natomiast województwo lubelskie ma mniejszą liczbę mieszkańców (2 024 571) i przypada mu 6 mandatów. Sytuacja ta nie narusza wprawdzie Kodeksu wyborczego, lecz budzi wątpliwości" – czytamy w piśmie PKW. 

DF

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (23)

dodaj komentarz
arzab
Jeszcze się wybory nie odbyły a już je fałszują! ! ! Za to jutro ta zakłamana banda poleci ze złożonymi łapkami do kościoła, tam dostaną rozgrzeszenie i już z czystym kontem będą dalej kłamać i manipulować ludem ( a raczej jego ciemnym odłamem )
tomm123
Turystyka wyborcza - gdyby chociaż 100 tys. osób z okręgów wyborczych opozycji o zaniżonej liczbie mandatów (np. Warszawa, Gdańsk, Wrocław, generalnie duże miasta i blok zachodni kraju) wybrało się na głosowanie do okręgów wyborczych prawicy o zawyżonej liczbie mandatów (np. Kielce, Lublin, Toruń, generalnie blok wschodni i centralny) Turystyka wyborcza - gdyby chociaż 100 tys. osób z okręgów wyborczych opozycji o zaniżonej liczbie mandatów (np. Warszawa, Gdańsk, Wrocław, generalnie duże miasta i blok zachodni kraju) wybrało się na głosowanie do okręgów wyborczych prawicy o zawyżonej liczbie mandatów (np. Kielce, Lublin, Toruń, generalnie blok wschodni i centralny) to wynik wyborów byłby przesądzony. A wystarczy zgłosić przez internet zmianę miejsca głosowania (https://www.gov.pl/web/gov/zmien-miejsce-glosowania) i 15 października zabrać całą rodzinę na niedzielny spacer w inną część naszego pięknego kraju.
HardMetal
Taka procedura powinna być przypisana tylko do PKW i powinna być wymuszona i przeprowadzana przed każdymi wyborami.
kitkitowiwciska
Ewidentna podstawa do unieważnienia wyborów w normalnym kraju
bha
Raczej takie poraz kolejny kampanijne parcie do ciepłych,w miarę dochodowych i dość wygodnych stołków na ładnych kilka lat.
sterl
A tutaj macie rozpracowany cały program Konfederacji jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości:
https://www.youtube.com/watch?v=pRegPVsqGMA&ab_channel=KAROLMODZELEWSKI-kana%C5%82oficjalny
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xyzq
Nie można państwa wyrzucić z UE. Jeżeli masz opis takiej procedury to się podziel.

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki