To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 12 maja 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-05-12 20:41redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-12 20:41
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 12 maja 2021 r.
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 12 maja 2021 r.

Jedni walczą z rządem o pieniądze, innym one właśnie zostały obiecane. Dziś mocno przyglądamy się giełdom: papierów wartościowych - tu wciąż czkawką odbijają się wczorajsze wydarzenia - i kryptowalut - za sprawą ważnego i dosadnego ostrzeżenia (nie naszego) nadzoru. Zapraszam na podsumowanie środy, jak zawsze przesiąknięte tematem pieniądza.

#1 Idą zmiany w zakresie obostrzeń. To wprawdzie nie rewolucja, ale jednak przyspieszenie powrotu do normalności w wybranych branżach. Rząd poinformował dziś, że wcześniej, niż planowano, pójdziemy do restauracji, kina, teatru czy na basen. W artykule, do którego odsyłam powyżej, jeszcze raz pełen zestaw zmian w restrykcjach, który przewidziano na kolejne dni maja.

#2 W środę nie sposób nie wrócić pamięcią do wtorku, a to za sprawą pobrzmiewającego echa wczorajszego braku opinii Sądu Najwyższego w sprawie sporów frankowych. Powołany w imię ochrony konsumentów w tym sektorze Rzecznik Finansowy -  jeden z podmiotów, u których zasięgnąć opinii zamierza SN - już przygotowuje swoją interpretację. Tymczasem brak decyzji sprzyja kursom banków z dużymi portfelami kredytów walutowych, co z pewnością ucieszyło posiadaczy ich akcji w dniu generalnych spadków na GPW.

#3 Nie wszyscy mający w portfelu akcje banków byli dziś jednak ukontentowani. Po wczorajszym ogłoszeniu rezygnacji prezesa największego banku z pełnionej funkcji, PKO BP pogłębiał dziś wczorajsze spadki. Karierze szefa tej instytucji poświęcaliśmy dziś nadal sporo uwagi - rano Michał Żuławiński podliczał dystans, jaki Zbigniewowi Jagielle udało się pokonać w roli szefa spółki Skarbu Państwa i podpowiadał, jak ten wynik ma się do innych prezesów z tej grupy. Z kolei Wojciech Boczoń wyliczał zmiany, których szef PKO BP dokonał w rozwoju banku i jego produktów w ciągu ostatniej dekady. Trudno zaprzeczyć, że w tym okresie dużo się działo.

#4 5 tysięcy złotych - taka jednorazowa kwota ma trafić do portfeli personelu niemedycznego w ramach wynagrodzenia za walkę z COVID-19. Ze strony rządu padły dziś deklaracje, że środki zostaną wypłacone salowym, technikom i in. w czerwcu. Fikcją (brak wypłat lub konieczność udowadniania kontaktu z zakażonym) nazywają dodatki covidowe pielęgniarki, które w swoim dniu wyszły na ulice, domagając się poprawy sytuacji tej grupy zawodowej.

#5 Ostrożnie z kryptowalutami - pisaliśmy wielokrotnie, a dziś krytyczna i jednoznaczna opinia w tym zakresie płynie ze strony amerykańskiego nadzoru. Pod adresem bitcoina posypały się mocne słowa, wśród nich: spekulacja, ryzyko, zmienność, oszustwa, manipulacje, a wreszcie brak regulacji. Szczegóły, także zgody, której nie wydała amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. opisuje Marcin Dziadkowiak. Dziś w tym temacie informujemy także o właścicielskiej zmianie popularnej, założonej przez Polaka giełdy kryptowalut.

O czym jeszcze pisaliśmy i warto wiedzieć dzisiaj?

Środa 12 maja - wybrane z kraju i ze świata

19:40 Warszawa: kina studyjne otwarte od 21 maja, multipleksy - w kolejnym tygodniu

19:14 MEiN opublikowało wytyczne dot. organizacji zajęć w szkołach

16:04 Szwecja przedłuża restrykcje koronawirusowe do końca maja

15:00 Do kogo po najszybszy internet? Porównanie Orange, T-Mobile, Play, Plus

14:38 San Marino inauguruje turystykę połączoną ze szczepieniami przeciwko COVID-19

14:30 Inflacja w Stanach Zjednoczonych najwyższa od upadku Lehman Brothers

13:35 KNF wzięła pod lupę fintechy

12:43 Rośnie liczba aut elektrycznych na polskich drogach

12:20 Polska na podium przemysłowego odbicia w UE

10:30 Awaria InPostu. Problemy z odebraniem i wysłaniem paczek nie zniknęły

10:02 Szczepienia osób niepełnoletnich. "Konieczna będzie zgoda opiekunów"

09:50 Rachunków maklerskich ponownie przybyło

09:42 „Franki” bez rozstrzygnięcia. Kurs euro pozostaje stabilny

09:30 Naziemna telewizja zmieni sygnał. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor

09:15 Kolejna sieć sklepów będzie otwarta w każdą niedzielę

08:18 Kryzys paliwowy w USA pogłębia się, a ropa zyskuje

07:00 Pielęgniarki i położne wyszły na ulice

06:50 Ruszył test ws. unijnych certyfikatów szczepionkowych. Polska się nie zgłosiła

06:26 Firmy nie będą musiały przesyłać czynnego żalu przy poprawianiu błędów w JPK

Jutrzejsze podsumowanie dnia przygotuje dla Państwa Marcin Dziadkowiak. Niezmiennie zapraszamy.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki