REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Ruszył test ws. unijnych certyfikatów szczepionkowych. Polska się nie zgłosiła

2021-05-12 06:50
publikacja
2021-05-12 06:50
Ruszył test ws. unijnych certyfikatów szczepionkowych. Polska się nie zgłosiła
Ruszył test ws. unijnych certyfikatów szczepionkowych. Polska się nie zgłosiła
fot. DimaBerlin / / Shutterstock

Ruszył test systemu informatycznego dla unijnych certyfikatów szczepionkowych. Próby systemu, który umożliwi osobom zaszczepionym swobodne podróżowanie, potrwają dwa tygodnie - pisze środowa "Rzeczpospolita". Do testów nie zgłosiła się Polska - dodaje.

Gazeta podaje, że każdego dnia do centralnego systemu stworzonego na zlecenie Komisji Europejskiej przez Deutsche Telekom i SAP będą przyłączane na próbę dwa kraje. Jako pierwsze zrobiły to w poniedziałek Francja i Malta, do końca przyszłego tygodnia przetestowanych zostanie w sumie 18 państw UE oraz Islandia.

"Do testów nie zgłosiła się Polska. Nieoficjalnie wiadomo, że poza nami niegotowe są jeszcze Słowacja, Słowenia, Rumunia, Węgry, Łotwa, Portugalia, Finlandia i Irlandia" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Pilotaż obejmuje testowanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, ładowanie i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji certyfikatu, a także testy bezpieczeństwa – mówi Johannes Bahrke, rzecznik Komisji Europejskiej, cytowany przez gazetę.

"Mieszkańcy poszczególnych państw nie biorą udziału w pilotażu – wykorzystywane są sztuczne dane i klucze publiczne. System ma działać w trybie offline, co oznacza, że żaden z urzędników sprawdzających certyfikat nie będzie miał dostępu do bazy danych. Sprawdzi tylko autentyczność wygenerowanego kodu QR" - pisze gazeta.

pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
jpelerj
Rząd chce przytrzymać ludzi w wakacje w Polsce, bo liczy że tu wydadzą kasę i trochę pomogą poturbowanej branży. A testy to dodatkowy koszt. Po wakacjach paszporty zostaną wprowadzone, bo przecież "boją sie hejtu".
piwic
Generalnie nie mam nic przeciwko pewnym ułatwieniom dla zaszcepionych, bo należy ich traktować jak osoby upośledzone.
lilly
Z epidemiologicznego punktu widzenia, ten dokument nie ma żadnego sensu.
Nie ma żadnej różnicy w przenoszeniu wirusa przez osoby zaszczepione i nie zaszczepione.
To jedynie potwierdzenie, że kupiłeś szczepionkę. I w gruncie rzeczy może właśnie o to chodzi
piwic
Same bzdury. W trybie ofline nie testuje się żadnych połaczeń, a testowanie klucza publicznego to jak testowanie wody, czy jest mokra.
taki-ktos-jak-ja
Nie ma to żadnego sensu, gdyż nawet producenci szpryc informują że szpryce nie zapobiegają transmisji wirusa. A skoro tak to będzie to tylko metoda inwigilacji, nic więcej.
and00
Jeżeli pisząc szpryc masz na myśli szczepionki na covid, to znaczy że jesteś mocno niedoinformowany, albo kłamiesz
Otóż zapobiegają
lilly odpowiada and00
Otóż nie zapobiegają - i znajdziesz to we wszystkich oficjalnych dokumentach. Przy przyjęciach na oddział szpitalny musisz mieć test, a nie potwierdzenie szczepienia.
dariusz_baran odpowiada lilly
Szkoda czasu na niedouka, trola o pseudo and00. Pustak opłacany spamuje głupoty i opluwa mówiących prawdę.
and00 odpowiada lilly
Na podstawie badań w Izraelu gdzie większość przyjęła Pfizera (praktycznie wszyscy oprócz ortodoksyjnychfundamentalistów religujblnych) doszli do wniosków że jednak ogranicza transmisje, i to radykalnie. Przedtem nie mówiono że nie ogranicza, tylko że nie wiadomo
karbinadel odpowiada and00
Oczywiście, że ogranicza, bo jeśli dzięki szczepionce mniej ludzi zachoruje, to mniej będzie wirusa przenosić. A test nie pokazuje dokładnie nic, już były historie, że 100% pasażerów samolotu miało negatywne testy, a w czasie kwarantanny ponad 50% się rozchorowało

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki