REKLAMA

Polska na podium przemysłowego odbicia w UE

2021-05-12 12:20
publikacja
2021-05-12 12:20
Polska na podium przemysłowego odbicia w UE
Polska na podium przemysłowego odbicia w UE
fot. bedya / / Shutterstock

W marcu Polska znalazła się w gronie państw o najwyższej dynamice produkcji przemysłowej – wynika z danych Eurostatu.

Jak poinformowali unijni statystycy, roczna dynamika produkcji przemysłowej w marcu 2021 r. wyniosła w UE 11 proc. Wynik o 0,1 punktu procentowego niższy odnotowano w przypadku samej strefy euro.

Tak wysoka dynamika to oczywiście efekt odbicia po marcu 2020 r., kiedy w Stary Kontynent uderzyła początkowa fala pandemii. Jako pierwsze najmocniej ucierpiały Włochy, przez co odbicie w tym kraju okazało się najsilniejsze (37,7 proc.). Na drugim stopniu podium znalazła się Słowacja (24,5 proc.), a na trzecim ex aequo Polska i Węgry (16,3 proc.). Tylko w dwóch krajach UE produkcja była mniejsza niż rok wcześniej – mowa o Malcie (-2,8 proc.) oraz Finlandii (-2,2 proc.).

Szacunki Eurostatu nieco odbiegają od dynamiki podanej przez GUS – według krajowych danych w marcu polska produkcja przemysłowa wzrosła o 18,9 proc. Był to najsilniejszy roczny wzrost produkcji od maja 2006 roku. Nowe dane dotyczące produkcji przemysłowej w kwietniu poznamy 24 maja.

Wcześniej, bo już w najbliższy piątek 14 maja, pojawią się wstępne odczyty przemysłowych indeksów PMI dla głównych gospodarek świata. Polska nie została zaliczona do ich grona – na indeks PMI dla naszego kraju będziemy musieli poczekać do początku czerwca, kiedy opublikowane zostaną też pełne raporty dla innych państw.

Więcej o tym, jak dokładnie obliczane są dane o produkcji przemysłowej, przeczytasz w tym artykule.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
demeryt_69
Polska wzorem uprzemysłowienia? Sam bym tego nie wymyślił :)
itso_agresja_indukowana
cudze chwalicie swojego nie znacie :D
wizytator
Tak czytając Bankiera to mam wrażenie że covid wręcz pomógł gospodarce. A juz nam Polakom to najbardziej. Płace rosną, bezrobocie spada. To może jeszcze pozamykajmy się na kilka lat. To będziemy trzęść całą ojropą.
hy hy
demeryt_69
Podobno Szumowski kupił pół pustyni Negev i wrócił do nazwiska rodowego Szumer :)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki