REKLAMA

PKO BP wciąż problemem dla WIG20. Mocna przecena LPP

2021-05-12 18:00
publikacja
2021-05-12 18:00
PKO BP wciąż problemem dla WIG20. Mocna przecena LPP
PKO BP wciąż problemem dla WIG20. Mocna przecena LPP
fot. Krystian Maj / / FORUM

Szarża CD Projektu nie wystarczyła, by WIG20 zamknął środową sesję ponad kreską. Na głównym indeksie GPW znów przeważała czerwień i duża w tym zasługa PKO BP oraz LPP.

Środa przyniosła drugą sesję spadków z rzędu na WIG20. I o ile wczoraj (-0,25 proc.) inwestorzy mogli szukać pocieszenia w fakcie, że indeks w ciągu dnia odrobił ogromne straty, o tyle dziś WIG20 takiej próby nie podjął. Ostatecznie zakończył dzień 0,9 proc. pod kreską i spadł tym samym poniżej granicy 2100 pkt. W dół poszedł także WIG (-0,5 proc.) oraz sWIG80 (-0,2 proc.). Na tym tle wyróżniał się mWIG40, który zyskał 0,4 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,4 mld zł.

Warto dodać, że popołudniowe odbicie utrudniała nieco sytuacja w Ameryce. Na Wall Street od początku sesji przeważały wyraźne spadki, co można wiązać z bardzo wysokim odczytem kwietniowej inflacji. Sięgnęła ona w skali rok do roku poziomu 4,2 proc., co jest najwyższym wynikiem od 2008 roku. Siłą rzeczy na rynki powróciło pytanie o stopy procentowe. Nim jednak pojawił się odczyt amerykańskiej inflacji, WIG20 zdołał już wyznaczyć dzienne minima. Ciężko zatem winę za słabą sesję nad Wisłą zrzucać na Amerykanów.

fot. / / Bankier.pl

Jedną z kluczowych ról w dzisiejszej słabości WIG20 odegrał wczorajszy antybohater - PKO BP. Po  niespodziewanej decyzji o rezygnacji wieloletniego prezesa banku - Zbigniewa Jagiełły - wtorkową sesję bank zakończył przeceną o ponad 7 proc., dziś dołożył kolejne 2 proc. Biorąc pod uwagę udział w indeksie, PKO BP w pojedynkę odpowiadało dziś za 1/3 spadku WIG20.

To o tyle ciekawe, że dzisiejsza sesja była świetną dla banków frankowych, a przecież PKO BP posiada największy ich portfel. Drugie pod tym względem Millennium zyskało dziś 5,6 proc., trzeci mBank 6,5 proc. To najprawdopodobniej efekt wczorajszych wydarzeń. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie odroczyła we wtorek bez terminu posiedzenie ws. zagadnień prawnych przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczącą spraw odnoszących się do kredytów walutowych. Frankowe rozstrzygnięcia znów odłożono zatem w czasie.

Warto także dodać, że samo Millennium po wczorajszej sesji pokazało wyniki. Strata netto grupy w I kwartale 2021 roku wyniosła 311,3 mln zł, podczas gdy rok wcześniej zysk wynosił 18,1 mln zł - poinformował bank w raporcie. Wynik był zgodny z oczekiwaniami. Wyniki podał też BOŚ, którego papiery potaniały o blisko 4 proc. Jak podano przed dzisiejszą sesją zysk netto grupy w I kwartale 2021 roku wyniósł 2,1 mln zł wobec 23,6 mln zł przed rokiem.

Istotną rolę w spadkach WIG20 odgrywało także LPP, którego akcje potaniały aż o 6,8 proc. Spółka ma za sobą jednak silną hossę i dzisiejsza przecena jest raczej z kategorii "z drogiego na nieco mniej drogie". Aż 5,8 proc. stracił Lotos, którego zarząd podał, że nie rekomenduje wypłaty dywidendy za 2020 rok z kapitału zapasowego.

Będąc przy Lotosie, warto jeszcze wspomnieć o Orlenie (+1,4 proc.) oraz PGNiG (-1,8 proc.). - Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG - podały spółki w komunikatach. Majątek Lotosu oraz PGNiG zostałby przeniesiony na PKN Orlen za akcje, które Orlen przyznałby akcjonariuszom obu spółek. Nad całą operacją wisi wciąż wiele znaków zapytania, w tym m.in. ewentualna stopa wymiany akcji, czyli ile w nowym Orlenie będą znaczyły akcje starego Orlenu, a ile np. PGNiG. 

Mocniej od Orlenu zyskiwał dziś tylko CD Projekt. Choć jeszcze nad ranem wycena spółki znajdowała się w pobliżu najniższych od przeszło dwóch lat poziomów, popołudnie przyniosło mocny jej skok. CD Projekt rósł nawet dwucyfrowo, by zamknąć sesję 4,4 proc. powyżej kreski. W trakcie sesji nie pojawiły się nowe informacje ze spółki, choć warto zauważyć, że z rejestru krótkiej sprzedaży zniknął fundusz Citadel.

Na NewConnect sporo działo się na akcjach Biomassu. Spółka urosła o ponad 50 proc. po tym, jak poinformowała o liście intencyjnym w sprawie dystrybucji chińskich szczepionek na Covid. Współpracy towarzyszą jednak liczne znaki zapytania, na które zwracaliśmy uwagę w artykule podsumowującym dzisiejszy komunikat Biomassu.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki