REKLAMA

Do kogo po najszybszy internet mobilny i domowy? Porównanie Orange, T-Mobile, Play, Plus

Marcin Kaźmierczak2021-05-12 15:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-05-12 15:00

W dalszym ciągu czołowi operatorzy internetu mobilnego i domowego podnoszą średnią prędkość łącza – wynika z raportu serwisu Speedtest.pl. Kto w kwietniu 2021 r. oferował najszybszy internet?

Do kogo po najszybszy internet mobilny i domowy? Porównanie Orange, T-Mobile, Play, Plus
Do kogo po najszybszy internet mobilny i domowy? Porównanie Orange, T-Mobile, Play, Plus

Ranking internetu mobilnego LTE

W kwietniu na najwyższą średnią prędkość pobierania danych za pomocą internetu mobilnego (LTE) mogli liczyć klienci T-Mobile (44,2 Mb/s). Był to najwyższy wynik w historii pomiarów i o blisko 1 Mb/s wyższy w porównaniu z marcem.

Średnia prędkość internetu mobilnego (LTE) w kwietniu 2021 r. – ranking operatorów

Sieć

Pobieranie danych

[w Mb/s]

Przesyłanie danych

[w Mb/s]

Ping [w ms]

T-Mobile

44,2

9,8

30

Orange

37,1

10,1

29

Play

34,6

9,6

35

Plus

28,8

9,2

40

Źródło: Raport Speedtest.pl

Wzrost średniej prędkości pobierania danych odnotował także Play i Plus. Jedynie drugie w rankingu Orange obniżyło loty względem marca. Spadek średniej prędkości był jednak nieznaczny i wyniósł 0,1 Mb/s.

W przypadku przesyłania danych liderem okazało się Orange, które jako jedyne po raz pierwszy przekroczyło próg 10 Mb/s. Przesyłanie danych ze średnią prędkością powyżej 9 Mb/s oferowało zarówno T-Mobile, Play jak i Plus.

Orange zwyciężyło w kwietniu także pod względem najbardziej stabilnego łącza, ze średnim pingiem rzędu 29 ms. Nieznacznie wyższy, a co za tym idzie gorszy wynik osiągnęło T-Mobile (średnio 30 ms). Z najmniej stabilnym łączem musieli mierzyć się użytkownicy internetu LTE dostarczanego przez Plusa.

Ranking internetu mobilnego powstał na podstawie 247 tys. testów łącza wykonanych w kwietniu przez abonentów czterech czołowych sieci działających w Polsce. Najwięcej – 72 tys. testów – wykonali użytkownicy internetu mobilnego dostarczanego przez sieć Play.

Ranking internetu domowego

W przypadku internetu domowego, na najwyższą średnią prędkość, po raz pierwszy od kilku miesięcy, mogli liczyć abonenci sieci UPC (średnio 157,2 Mb/s), która wyprzedziła pod tym względem dotychczasowego lidera – sieć INEA (średnio 153,5 Mb/s.). Stało się tak za sprawą wzrostu średniej prędkości w przypadku UPC o blisko 3 Mb/s i jednoczesnym spadku o blisko 3 Mb/s ze strony sieci INEA.

Średnia prędkość internetu domowego w kwietniu 2021 r. – ranking operatorów

Sieć

Pobieranie danych

[w Mb/s]

Przesyłanie danych

[w Mb/s]

Ping [w ms]

UPC

157,2

27,2

18

INEA

153,5

148,0

10

T-Mobile Stacjonarny

143,4

50,8

17

Vectra

131,8

31,5

22

Źródło: Raport Speedtest.pl

Klienci sieci INEA mogli za to cieszyć się najwyższa średnią prędkością przesyłania danych, która w kwietniu wyniosła 148 Mb/s. Druga w tej kategorii sieć – T-Mobile – oferowała przesyłanie plików z trzykrotnie niższą średnią prędkością (50,8 Mb/s). INEA zwyciężyła w kwietniu także pod względem stabilności łącza (średnio ping 10 ms).

Ranking internetu domowego został stworzony w oparciu o 587 tys. testów łącza wykonanych w kwietniu przez abonentów czterech czołowych sieci działających w Polsce. Najwięcej testów sprawdzających jakość łącza (243 tys.) wykonali abonenci sieci UPC.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki