REKLAMA

Będzie dodatek covidowy dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł

2021-05-12 13:37, akt.2021-05-12 14:16
publikacja
2021-05-12 13:37
aktualizacja
2021-05-12 14:16
Będzie dodatek covidowy dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł
Będzie dodatek covidowy dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Jednorazowy dodatek dla personelu niemedycznego zostanie wypłacony w czerwcu; decyzja o jego przekazaniu, to pokłosie dyskusji ze środowiskiem i debat politycznych, jakie prowadziliśmy w Sejmie, w dyskusji z PSL padł taki pomysł - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski na konferencji prasowej w Warszawie odniósł się do przedstawionej przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji o przekazaniu jednorazowego dodatku dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł. Jak mówił minister, jest ona "pokłosiem zarówno dyskusji ze środowiskiem, ale też debat politycznych, które prowadzili w Sejmie".

"I tutaj w dyskusji z PSL padł taki pomysł, który polegał na jednorazowym wynagrodzeniu osób, które do tej pory nie dostawały dodatków. My ten pomysł przeanalizowaliśmy, przygotowaliśmy bardzo dokładne propozycje rozwiązań i chcemy, by właśnie salowe, technicy i inny personel niemedyczny, ale odgrywający ogromną rolę w walce z pandemią również został doceniony i nie tylko podziękowaniami, ale również konkretnym wymiarem finansowym, stąd ta decyzja o jednorazowym dodatku, który zostanie wypłacony w czerwcu" - powiedział minister.

Zapowiedział, że "w najbliższym czasie" przygotuje polecenie dla NFZ, który zorganizuje cały system wypłaty tych środków. Podkreślił, że ten jednorazowy dodatek, to "pewien element o wiele szerszego planu reformowania wynagrodzeń w sektorze medycznym".

"My jesteśmy po konsultacjach w zespole trójstronnym, gdzie dyskutowaliśmy o najniższych wynagrodzeniach. Chcemy, żeby ten system, bo ten krok już wykonaliśmy, był przede wszystkim takim systemem stałym, żeby te najniższe wynagrodzenia były indeksowane względem średniego wynagrodzenia w gospodarce i dla poszczególnych zawodów medycznych i niemedycznych stanowiły właśnie taką gwarancję tego, że zawsze beneficjentem wzrostu gospodarczego, wzrostu płac, będą również lekarze i personel niemedyczny i cały personel medyczny" - mówił Niedzielski.

"I pod tym względem budujemy taki kompleksowy system, który właśnie jest oparty na takich ekonomicznych, automatycznych mechanizmach, które są właśnie gwarancją. W najbliższym czasie będziemy również dyskutowali o tym, jak taką ścieżkę wynagrodzeń zaprojektować w przyszłości, po to, by właśnie dać poczucie po pierwsze stabilności, ale też gwarancję korzystania z tych benefitów wzrostu gospodarczego" - dodał minister zdrowia. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ sdd/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
haohmaru
Coraz więcej ludzi będzie miało interes w tym aby ta pandemia trwała.
carlito1
Gdzie jest grypa? Zapalnie płuc? Angina?...
Kowid zarżnął.???

Dostałem za co? Że nie można nigdzie się dostać? Lekarze nie leczą (tylko prywatnie) zabiegi wstrzymanie???

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki