REKLAMA

Naziemna telewizja zmieni sygnał. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor

2021-05-12 09:30
publikacja
2021-05-12 09:30
Naziemna telewizja zmieni sygnał. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor
Naziemna telewizja zmieni sygnał. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

W II kwartale 2022 r. zmieniony zostanie standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Specjalne programy pozwolą sprawdzić, czy telewizor będzie w stanie je odbierać. Jeśli nie, trzeba będzie kupić dekoder – informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nowy sygnał pozwoli na dodatkowe funkcje

Nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie sprawi, że jej użytkownicy będą mogli zobaczyć więcej programów nadawanych w lepszej jakości obrazu oraz dźwięku. Od II kwartału 2022 r. wszystkie programy będą bowiem nadawane w jakości HD.

Nowy standard pozwoli nadawcom oferować także m.in. telewizję hybrydową HbbTV. To rozwiązanie umożliwi użytkownikom korzystanie z dodatkowych funkcji podczas oglądania telewizji – pozwoli m.in. na dostęp do dodatkowych informacji i statystyk podczas wydarzeń sportowych czy na zakup produktów bezpośrednio z poziomu telewizora.

Nie każdy telewizor odbierze nowy sygnał

Wprowadzenie nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej będzie wiązało się ze zmianą sygnału. Od wiosny 2022 r. telewizję będą mogły odbierać jedynie telewizory potrafiące dekodować obraz skompresowany zgodnie ze standardem HEVC, który zmieni dotychczasowy standard AVC (znany także jako MPEG-4 część 10 lub H.264).

Warto upewnić się także, czy telewizor przetwarza dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zapisywanym w instrukcjach obsługi także pod nazwą Dolby Digital Plus lub DD+).

Co ważne, tej funkcji mogą nie mieć nawet obecne w sprzedaży telewizory wyposażone w dekoder DVB-T2. W takim przypadku trzeba będzie dokupić zewnętrzny dekoder wyceniany obecnie na ok. 100 zł.

Testowe kanały już działają

Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, uruchomione zostały już testowe kanały telewizyjne nadawane w nowym standardzie HEVC, które pozwolą sprawdzić, czy telewizor będzie w stanie je odebrać, czy trzeba będzie dokupić zewnętrzny dekoder.

Żeby je znaleźć trzeba będzie uruchomić tryb wyszukiwania nowych programów. Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej taką funkcję będą pełniły kanały: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia oraz TVP Rozrywka. Z kolei na testowym multipleksie grupy Discovery będą to kanały TVN HD, TVN7 HD, TVN Fabuła, Metro oraz TTV.

Jeśli telewizor będzie w stanie odbierać kanały nadawane w nowym standardzie, po jego wprowadzeniu trzeba będzie jedynie wyszukać wszystkie kanały na nowo. Zgodnie z komunikatem UKE wprowadzenie nowego standardu nie będzie wiązało się z koniecznością wymiany anteny odbiorczej, a co najwyżej z przestawieniem kierunku odbioru.

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej będzie wprowadzany w Polsce w czterech etapach, do których przydzielone zostaną poszczególne województwa. Pierwszy etap rozpocznie się 28 marca 2022 r., drugi 25 kwietnia 2022 r., trzeci 23 maja 2022 r. a czwarty 27 czerwca 2022 r.

MKZ

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dongonzales
To już zaczyna być męczące, ale zawsze można wtedy listonoszowi powiedzieć że urządzenie w naszym domu które wygląda jak telewizor, telewizorem nie jest ponieważ nie jest w stanie odbierać sygnału.
clochard
Po zmianie sygnału obecne tunery H.264 będa mogły posłużyc już tylko za podstawkę pod kwiatek. Co na to Ministerstwo Środowiska? Za 10 lat kolejna zmiana standardu, bo przecież interes musi się kręcić, a różnicy w jakości obrazu nikt nie zauważy (nadal wiele programów jest w SD i udaje HD poprzez upscaling).

Powiązane: Telewizja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki