REKLAMA

Te miejscowości zyskały prawa miejskie

2020-12-29 12:38
publikacja
2020-12-29 12:38
Te miejscowości zyskały prawa miejskie
Te miejscowości zyskały prawa miejskie
fot. Radek Jaworski / / FORUM

Jestem przekonany, że nadanie 10 miejscowościom praw miejskich przyczyni się do ich lepszego rozwoju, przyniesie nowe inwestycje i lepsze perspektywy dla mieszkańców - powiedział na wtorkowej uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki wziął udział w uroczystości wręczenia nadania praw miejskich dziesięciu miejscowościom, która odbyła się w Kancelarii Premiera.

Miejscowości, które otrzymały prawa miejskie:

  • Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie),
  • Goraj i Kamionka (woj. lubelskie),
  • Sochocin, Wiskitki i Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie),
  • Budzyń i Koźminek (woj. wielkopolskie),
  • Dubiecko (woj. podkarpackie)
  • Wodzisław (woj. świętokrzyskie)

"Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii, bo w kilku przypadkach (...) jest to przywrócenie praw miejskich odebranych jeszcze po Powstaniu Styczniowym ukazem carskim, dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość. A więc jest to akt sprawiedliwości dziejowej" - zaznaczył szef rządu.

Morawiecki mówił, że cieszy się, że wraz ze zmianą i nadaniem statusu miasta "nadany zostanie pewien impuls rozwojowy".

Życzył włodarzom miejscowości i mieszkańcom, żeby w to nowe dziesięciolecie te 10 miejscowości, które stają się miastami, weszły "impetem, odwagą, optymizmem i rzeczywiści wykorzystały to jako swój nowy impuls rozwojowy".

"Jestem przekonany, że wraz z nadaniem praw miejskich przyjdą też nowe inwestycje, w związku z tym też lepsze perspektywy dla mieszkańców (...) Jestem przekonany, że to nadanie praw miejskich przyczyni się (...) do lepszego rozwoju" - powiedział Morawiecki.

Wiceszef MSWIA: 10 nowych miast to efekt determinacji mieszkańców tych miejscowości

Nadanie praw miejskich 10 nowym miejscowościom to efekt determinacji mieszkańców nowych miast - powiedział we wtorek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas uroczystości wręczenia aktów nadania praw miejskich.

Wiceminister podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim podkreślił, że od 1 stycznia 2021 r. na mapie Polski pojawi się 10 nowych miast. Łącznie w naszym kraju będą już 954 miasta.

Szefernaker powiedział, że nadanie praw miejskich zwiększa prestiż miejscowości i stwarza nowe możliwości związane z inwestowaniem. Wiceminister pogratulował też mieszkańcom nowych miast.

"Jest to efekt determinacji dużej grupy mieszkańców w każdej z tych miejscowości, żeby do tego momentu doprowadzić, czego bardzo serdecznie tej determinacji, tych chęci, tych działań proobywatelskich gratuluję" - powiedział Szefernaker.

autor: Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski

kos/ rbk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Samorządy i regiony

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wic
Na pewno to podatek od nieruchomości wzrośnie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki