Tchórzewski wnioskuje o wyłączenie spółek górniczych z PPK

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, wnioskuje o wyłączenie spółek górniczych z Pracowniczych Planów Kapitałowych - wynika z opinii do projektu ustawy o PPK. Jego zdaniem, ich wprowadzenie może być negatywne dla spółek i doprowadzić do roszczeń rekompensacyjnych ze strony górników.

(fot. Marek Kuwak / FORUM)

"Dla spółek sektora górnictwa węgla kamiennego, (...) skutek finansowy wynikający z kosztów składek podstawowych w części obciążającej pracodawcę w skali roku wyniesie ok. 107,7 mln zł" - napisał Tchórzewski.

Dodał, że stanowi to dla spółek sektora górnictwa węgla kamiennego "bardzo duże obciążenie finansowe, w szczególności dla podmiotów będących w trakcie procesów restrukturyzacyjnych".

Tchórzewski zaznaczył, że wprowadzenie PPK spowoduje obniżenie wynagrodzenia netto w sektorze górniczym.

"Ministerstwo Energii skonsultowało projekt PPK, m.in. z przedstawicielami strony społecznej. Z pozyskanych informacji wynika, że projektowane rozwiązania doprowadzą do faktycznego obniżenia wynagrodzenia otrzymywanego +do ręki+" - napisał.

"Powyższa sytuacja może doprowadzić do wystosowania przez pracowników branży górniczej roszczeń rekompensacyjnych z tytułu powyższego obciążenia" - dodał.

Minister energii uważa również, że termin wejścia ustawy w życie jest zbyt szybki.

"Również proponowana data wejścia w życie ustawy, tj. 1 stycznia 2019 r., a tym samym objęcia pracowników PPK, jest terminem zbyt krótkim. Zaproponowany termin może powodować problemy z wdrożeniem, przeprowadzeniem szkoleń, przygotowaniem merytorycznym pracowników obsługujących, przeprowadzeniem kampanii informacyjnej dla uczestników oraz przygotowaniem systemów informatycznych do obsługi potraceń składek" - napisał.

"Mając na uwadze powyższe, zwracam się z prośbą o wyłączenie sektora górnictwa węgla kamiennego z obowiązku ustanowienia PPK (...)" - dodał.

W opinii do pierwotnego projektu PPK Tchórzewski napisał, że ustawa może zostać źle odebrana w społeczeństwie i negatywnie wpłynąć na wynik w wyborach samorządowych. Po kilku dniach zmienił zdanie i napisał, że po uzyskaniu wyjaśnień został przekonany, że ustawa o PPK spotka się z szerokim poparciem społecznym.

Zgodnie z projektem program ma być wprowadzany etapowo. Firmy zatrudniające co najmniej 250 osób miałyby tworzyć PPK od 1 stycznia 2019 r.; zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 lipca 2019 r.; zatrudniające co najmniej 20 osób – od 1 stycznia 2020 r.; zatrudniające co najmniej 1 osobę – od 1 lipca 2020 r.

Minister finansów Teresa Czerwińska powiedziała jednak pod koniec maja, że ze względu na potrzebę dłuższego vacatio legis, PPK powinny wejść w życie 1 lipca 2019 r. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, powiedział zaś w zeszłym tygodniu, że nawet wejście w życie ustawy pod koniec 2019 r. wymagałoby "ekspresowego tempa". (PAP Biznes)

pud/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 25 _xyz

Równość obywateli wg pisiorków...

! Odpowiedz
4 44 dsz1

"Z pozyskanych informacji wynika, że projektowane rozwiązania doprowadzą do faktycznego obniżenia wynagrodzenia otrzymywanego +do ręki+" - napisał.
No i tak dokładnie będzie. Tylko, że wszystkim może spaść wynagrodzenie, ale górnikom już nie :)
BTW, czy ktoś im może od razu wytłumaczyć, że rok ma 12ście miesięcy?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 61 marekzu

Czy wy zdajecie sobie sprawę z tego , że za te wszystkie przywileje górnicze w postaci dopłat do emerytur, dotacji do kopalń i innych ukrytych kosztów muszą płacić wszyscy inni ? Dziw bierze skąd ta społeczna tolerancja dla górnictwa nie wspominając o poparciu plitycznym

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 114 trooper

"Jego zdaniem, ich wprowadzenie może być negatywne dla spółek i doprowadzić do roszczeń rekompensacyjnych ze strony górników." - to potwierdził tylko, że górnicy to święte krowy i tak też przez rząd muszą być traktowani. PPK może być negatywne dla spółek - jasne, ale nie tylko górniczych! Dlaczego spółki górnicze mają być jakoś szczególnie uprzywilejowane?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 58 ajwaj

A 1 000 000 elektryków (teraz to pewnie 2 000 000) juz nie chce ? :)
No chyba tez elektrownia atomowa sie buduje (bo wkrótce 50-lecie dyrekcji el. atomowej)
Czy to i jeszcze wiele to kity dla publiki?

! Odpowiedz
5 81 janusz26904029

Nie ma takiej rzeczy, której polityk nie będzie próbował rozegrać. Najśmieszniejsze, że w samym JSW górnicy dostali 2x więcej podwyżek - wtedy nie płakał.

! Odpowiedz