REKLAMA

Tauron chce wybudować farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW w Mysłowicach

2022-01-25 14:52
publikacja
2022-01-25 14:52
Tauron chce wybudować farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW w Mysłowicach
Tauron chce wybudować farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW w Mysłowicach
fot. Maciej Jarzebiński / / FORUM

Tauron chce wybudować w Mysłowicach farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 100 MW - poinformowała spółka. W pierwszym etapie do eksploatacji ma zostać oddanych ok. 37 MW, a w drugim ok. 60 MW. Na realizację pierwszego etapu Tauron otrzyma 82,5 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW.

Jak podano, farma zostanie zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych.

"Wykorzystanie terenów poprzemysłowych należących do grupy pod budowę farm fotowoltaicznych, to jeden z głównych kierunków budowy nowych zielonych mocy w miksie wytwórczym Taurona. Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie, dziś rozpoczynamy realizację inwestycji w Mysłowicach na znacznie większą skalę" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Artur Michałowski, p.o. prezesa Tauron Polska Energia.

Pierwsze prace na terenie inwestycji rozpoczną się w pierwszym kwartale 2022 roku. W Mysłowicach zostanie zainstalowanych 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha. Szacuje się, że w ciągu roku instalacja wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 o prawie 30 tys. ton. Pierwsza energia elektryczna ma popłynąć z farmy w 2023 roku.

Pierwszy etap to budowa instalacji o mocy około 37 MW. Na jej realizację Tauron otrzyma 82,5 mln zł nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tauron ma obecnie trzy przemysłowe elektrownie słoneczne, których moc wynosi 19 MW.

Z końcem grudnia 2020 r. Tauron oddał do eksploatacji w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. W połowie stycznia tego roku spółka oddała do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II o mocy 8 MW, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Od niespełna roku energię elektryczną produkuje też instalacja Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.

Grupa Tauron chce w 2025 roku osiągnąć 1,6 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki