REKLAMA

Startuje budowa fabryki Mercedesa w Jaworze

2017-06-19 13:59
publikacja
2017-06-19 13:59

Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna w Jaworze (Dolnośląskie) budowę fabryki Mercedes-Benz. Inwestycja warta jest ok. 500 mln euro. W fabryce będą produkowane czterocylindrowe silniki do aut osobowych.

fot. Mateusz Włodarczyk / / ZUMA Wire

Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Fabryka mercedesa w Jaworze ma zatrudnić około 500 osób. Około 20 procent z tej liczby to będą stanowić inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem, a pozostała część załogi będą tworzyć pracownicy produkcji.

Na pierwszy etap inwestycji niemiecki koncern Daimler AG chce przeznaczyć ok. 500 mln euro.

Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar, który jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Teren przeznaczony pod inwestycje liczy tu ponad 460 hektarów.

W zakładzie w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa w Polsce. W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i w Komornikach.

Morawiecki: Wierzę, że zbudujemy fabrykę z korzyścią dla Mercedesa i dla Polski

Wierzę, że będziemy budować fabrykę dla obopólnej korzyści Mercedesa i Polski oraz razem odkryjemy przyszłość sektora motoryzacyjnego - mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pierwszej fabryki silników Mercedes-Benz w Polsce.

W uroczystości w Jaworze (woj. dolnośląskie) poza wicepremierem wzięli udział m.in. przedstawiciele zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schafer, a także prezes zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland Andreas Schenkel.

"Cieszę się, że budujemy razem tę polsko-niemiecką markę, polsko-niemiecką jakość i stąd wyjadą silniki Mercedesa, a może kiedyś całe mercedesy, ale od czegoś trzeba zacząć, zrobione w Polsce, made in Poland" - mówił Morawiecki podczas uroczystości. "Duże podziękowanie za to zaufanie, którym państwo nas obdarzyli" - dodał.

Wicepremier dodał, że być może już za rok pierwsze silniki będą wywożone z fabryki w Jaworze. Wyrażał nadzieję, że budowa fabryki "to początek wielkiej historii". Przyznał, że przemysł motoryzacyjny jest obecnie, w XXI wieku, na pewnym "zakręcie", ale nie boi się "wchodzić w ten zakręt z takim partnerem jak Daimler-Benz"

"Wierzę, że razem odkryjemy przyszłość sektora motoryzacyjnego i będziemy budować dla obopólnej korzyści, win-win, dla Mercedesa i dla Polski" - mówił.

Dziękował też minister Elżbiecie Witek za pomoc w procedurach administracyjnych związanych z zaadaptowaniem gruntów pod fabrykę i przejęciem ich od Agencji Nieruchomości Rolnych.

"Jawor to kiedyś jedno z najbogatszych księstw piastowskich, w XIII i XIV wieku, wspaniale się rozwijających, a dziś, myślę Jawor z powrotem będzie kwitł" - podkreślał Morawiecki. (PAP)

pdo/ je/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
open_mind
Polska rośnie w siłę Niemiec będzie płakał i będzie przyjeżdżał do Polski montował auta, chyba że będą im płacić za siedzenie w domu. Poza nawiasem: Swoją drogą podstęp jest bo nie muszą rozpoczynać wojny, łamać znowu szlabanu i wywozić z polski robotników, tym razem bez jednego wystrzału z ochotą oddajemy zachodowi wszystko! I jeszcze Polska rośnie w siłę Niemiec będzie płakał i będzie przyjeżdżał do Polski montował auta, chyba że będą im płacić za siedzenie w domu. Poza nawiasem: Swoją drogą podstęp jest bo nie muszą rozpoczynać wojny, łamać znowu szlabanu i wywozić z polski robotników, tym razem bez jednego wystrzału z ochotą oddajemy zachodowi wszystko! I jeszcze jesteśmy z tego dumni. Człowiek to jednak głupie zwierzę. Ps.Obserwując przebieg przyspieszającego światowego chaosu spowodowanego przez organizacje „wolnościowe - demokratyczno – lewicowe” o podłożu arogancko - anarchistycznym, uważam że ludzkość w pełni sobie zasłużyła na całkowity armagedon cywilizacyjny który nieuchronnie następuje, i od tego nie ma już odwrotu. Ludzkość po prostu przeszła na stronę zła. Jak historia uczy takie zwroty zawsze były tylko tym razem oczywiście nastąpi to globalnie co będzie największą znaną tragedią w historii istnienia człowieka na ziemi. Chaos ten wystąpi pod każdą postacią od socjalnego - ekonomicznego po wojenny. Już dzisiaj np. W Syrii walczą ugrupowania jako niby źli i dobrzy terroryści. A „sponsorzy” tego tragicznego wydarzenia sami nie wiedzą kogo sponsorują.
open_mind
Z ostatniej chwili: Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że wstrzymuje współpracę z amerykańskimi odpowiednikami w ramach Memorandum o zapobieganiu incydentom i zapewnienia bezpieczeństwa lotniczego w Syrii i traktuje wszystkie samoloty koalicji USA jako "cele"
open_mind odpowiada open_mind
A tymczasem Qatar z Arabią saudyjską rozpoczął pokojowe rozmowy na szczeblu dyplomatycznym. https://www.youtube.com/watch?v=JDvQc15aQfo
open_mind odpowiada open_mind
Natomiast światowe rynki są w nieustającej fazie wzrostu a bezrobocie maleje (Oficjalnie bo tylko w USA 97 milionów poza „burtą”) Co gwarantuje nam wprost upadek nadymanej ekonomii świata.
szycha03 odpowiada open_mind
srogie pigsy milordzie. Dopóki światem rządzi dolar, nie będzie załamania na giełdzie w USA. FED skupuje akcje za 0, poprzez dodruk dolarów, właśnie przez to obserwujemy ciągły wzrost giełd w USA. Trump zaciśnie pasa Europie i jest agresywniejszym graczem niż jego poprzednicy. Co to przyniesie? na pewno przyspieszy nadchodzący konflikt srogie pigsy milordzie. Dopóki światem rządzi dolar, nie będzie załamania na giełdzie w USA. FED skupuje akcje za 0, poprzez dodruk dolarów, właśnie przez to obserwujemy ciągły wzrost giełd w USA. Trump zaciśnie pasa Europie i jest agresywniejszym graczem niż jego poprzednicy. Co to przyniesie? na pewno przyspieszy nadchodzący konflikt zbrojny (co w sumie dla USA na rękę). Ale bicz plis, ludzkość na nic nie zasłużyła, a może nie wszyscy. Eurozombie zasłużyli na to co ich czeka - wojna rasowa nadchodzi
open_mind odpowiada szycha03
„Dopóki światem rządzi dolar,” Przegapiłeś ostatnie tak około dwa lata, a poza tym. To Prezydent Trump gra na kontrolowane bankructwo USA (w końcu to ekspert). Nie ma lipy On wie co robi ma jedno z najwyższych IQ z pośród prezydentów w historii USA.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki