Stać Cię na inwestycję w brylanty

Klienci coraz częściej szukają sposobu na lokowanie kapitału. Swoje wątpliwości skierowaliśmy do eksperta w dziedzinie diamentów. Pan Waldemar Śliwiński, właściciel Firmy Jubilerskiej, od 19 lat zajmuje się brylantami i innymi kamieniami szlachetnymi.

Czy to dobry czas na inwestycje w brylanty?

W.Ś: Koronną zasadą inwestycji jest dywersyfikacja swojego kapitału. Rozsądnie jest ulokować kapitał w metale szlachetne lub surowce, które zachowują wartość w przypadku zawirowań na rynku, inflacji, kryzysu.

Jeśli masz pieniądze, to diamenty są dobrą inwestycją, pod warunkiem, że możesz inwestować w rzadkie diamenty. Aktualną wartość diamentu można zawsze sprawdzić w oparciu o listę Rapaport. Lista ta przedstawia cenę diamentu uzależnioną od masy. Gdy mamy do czynienia z wysokiej jakości szlifem wartość kamienia może być większa niż pokazują notowania.
Czy to oznacza, że każdy może zająć się tą inwestycją?

W.Ś.: Przede wszystkim, jeśli inwestować w diamenty to tylko w takie, które można łatwo odsprzedać. Z tego powodu najlepszą inwestycją są diamenty okrągłe. Rzadkie diamenty są lepiej wyceniane. Jeżeli poważnie myślimy o inwestowaniu w diamenty, nie zwracajmy uwagi na kamienie poniżej 0,5 karata lub kamieni o gorszym kolorze. Przejdźmy do większych brylantów (jedno-, dwu-, trzy-karatowych lub większych) bez mineralnych wtrąceń wewnętrznych Zwracajmy uwagę na kolor D, E lub F. Czystość diamentu jest bardzo istotna przy wycenie brylantu – tu proponuje skupić naszą uwagę na czystości oznaczanej jako VVS lub IF. W tych kamieniach nie zauważymy wtrąceń, które nazywamy inkluzjami. Musimy unikać gorszych diamentów, ze względu na fakt większej dostępności takich kamieni, a tym samym ich odsprzedaż będzie trudniejsza i prawdopodobnie będziemy rozczarowani płynnością gorszych kamieni.


Na co poza kolorem, wielkością kamienia i czystością zwrócić uwagę?

W.Ś.: Naszym klientom rekomendujemy kamienie certyfikowane przez międzynarodowe instytuty gemologiczne. Upewnijmy się zawsze czy oferowany kamień ma certyfikat GIA, IGI lub HRD, który gwarantuje jakość brylantu. W przypadku chęci odsprzedania kamienia, jego jakość jest udokumentowana.


Jak Pan przewiduje zachowanie rynku brylantów w najbliższych miesiącach?

W.Ś.: Analizy każdego rynku kapitałowego nigdy nie są proste. Każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę z wpływu wielu czynników na wyceny lokat. W okresie trwającego kryzysu rynek kamieni zachował się nadzwyczaj spokojnie. W latach 2003-2008 następował dynamiczny wzrost ceny kamieni na poziomie 200%. W roku 2009 wartość ta była stała. Natomiast można zaobserwować jeden istotny fakt w bieżącym roku. Złoto powróciło do portfela inwestorów, a ceny akcji spółek wydobywczych stale wzrastają


Czy mam rozumieć, że to dobry czas na zakup brylantów?

W.Ś.: Wycena kamieni szlachetnych nie była tak podatna na zawirowania rynku. Następujące wzrosty mają swoje silne fundamenty. W obecnej sytuacji mamy do czynienia z rosnącym zainteresowaniem surowcami, w szczególności złotem. Dopiero teraz inwestorzy zaczynają dostrzegać niską wartość akcji spółek wydobywających diamenty oraz niedoszacowanie wyceny samych brylantów. W ciągu najbliższych 10 lat przewiduje się, że dostawy diamentów będą spadały i będą niższe o ok. 20% niż popyt. Ograniczenia dostaw wysokiej jakości brylantów w dłuższym okresie wskazują, że ceny kamienia będą kontynuowały wyznaczony w latach poprzednich trend wzrostowy.


Dlatego osoby wahające się i oczekujące na dogodny termin do inwestycji powinny szybko przeanalizować rynek i skoncentrować swoje działania w zakresie inwestycji w brylanty.


W razie wątpliwości proponuję kontakt bezpośredni telefoniczny lub mailowy.


Waldemar Śliwiński

tel. 603874787


Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter. Zainteresowanym osobom przesyłamy cyklicznie informacje o inwestowaniu w brylanty oraz cenne informacje o brylantach i biżuterii. Zapisz się na stronie http://www.brylanty-inwestycyjne.pl/newsletter


Firma Jubilerska Waldemar Śliwiński
ul. Ziółkowskiego 29 20-834 LUBLIN
tel./fax: +48 81 742-62-49
diam@wsliwinski.pl
www.brylanty-inwestycyjne.pl
NIP: 712-005-70-29
Źródło: Artykuł sponsorowany - Firma Jubilerska Waldemar Śliwiński

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~takra

Po 19-tu latach, prowadzenia firmy,to powinien Pan już dowiedziec się że brylant nie występuje w przyrodzie,są natomiast diamenty o szlifie brylantowym,Tolkowskiego i inne.Pan redaktor powinien częściej zaglądac do encyklopedi i weryfikowac wypowiedzi ludzi,którzy nie mają utrwalonej podstawowej wiedzy z zakresu złotnictwa, jubilerstwa i gemmologi.Za takie wypowiedzi to Rzemiosło w Lublinie pewnie się rumieni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~x1

Jakiś czas temu na Brylantyinwestycyjne * pl było sporo ciekawych informacji o tych inwestycjach, ale serwis lub sam adres www albo został sprzedany, albo właśnie teraz przebudowują stronę...

! Odpowiedz
0 0 ~K2

Przede wszystkim obserwując ten rynek od pewnego czasu myślę, że kamienie inwestycyjne tak jak napisał kent to kamienie rzadkie i nie ma znaczenia czy są oprawione. Oprawa to pewna forma opakowania. Liczy się jakość kamienia. A oprawa raczej nie powinna naruszyć kamienia. Tak naprawdę to kwestia sprawdzonego dostawcy/sprzedawcy. Obawy wynikają chyba z faktu nowości na rynku (do złota nikt nie ma obiekcji - a to ten sam produkt) i skojarzeń z biżuterią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~X1

Kolego NIL, nie znam się na brylantach, ale jestem fanem niemal wszystkich inwestycji alternatywnych. Może Twój przypadek wynika z tego, że brylanty inwestycyjne powinny być przechowywane w formie zabezpieczonego kamienia, obrobionego, ale w nienaruszonej formie, natomiast brylant w pierścionku to już raczej produkt, zagospodarowany i nie bardzo do przerobienia.
Jeśli ktoś może potwierdzić moją teorię, to także będę zainteresowany odpowiedzią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kent

do ...........x1 ,moze odp za nila ,nie ma znaczenia czy brylant jest oprawiony czy nie nawet powinien byc wiecej warty ze wzgledu na robocizne ,tu problem polega na nierzetelnej wycenie przez firme sprzedajaca ,oczywiscie sa kamienie ze 1ct moze byc wyceniony nawet na 100.000 tys pln ale nie o takim kamieniu piszemy .

! Odpowiedz
0 0 ~nil

kupilem pierscionek z brylantem w znanej firmie w Warszawie duzy sklep w centrum 1.02 ct vsi/tcr za 32 000 ,po roku chcialem sprzedac /sytuacje zyciowe /,proponowana cena przez rzeczoznawce ok 15000 tys dziekuje za takie zyski..................................

!

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% IX 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 473,06 zł IX 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl