REKLAMA

Unijne środki dla Węgier. KE podjęła decyzję

2022-12-09 17:54, akt.2022-12-09 18:30
publikacja
2022-12-09 17:54
aktualizacja
2022-12-09 18:30

Węgry nie wdrożyły wystarczającej liczby reform, aby poprawić zabezpieczenia antykorupcyjne, w efekcie czego niemożliwe jest odblokowanie miliardów euro funduszy unijnych dla tego kraju - poinformowała w piątek Komisja Europejska.

Unijne środki dla Węgier. KE podjęła decyzję
Unijne środki dla Węgier. KE podjęła decyzję
fot. © European Union 2014 / / Parlament Europejski

"Unia Europejska targowała się w piątek z Węgrami o uwolnienie miliardów euro pomocy w zamian za wycofanie przez Budapeszt weta w sprawie udzielenia Ukrainie wspólnej pożyczki i przystąpienie do globalnego podatku" - podała agencja Reutera.

KE powtórzyła, że ostatnie zmiany mające na celu poprawę zabezpieczeń antykorupcyjnych na Węgrzech nie rozwiały obaw dotyczących stanu demokracji w tym kraju ani nie uzasadniły przekazania funduszy unijnych o wartości do 13,3 mld euro.

UE zablokowała fundusze z powodu obaw o korupcję i brak niezawisłości sądownictwa na Węgrzech, które z kolei zawetowały pożyczkę UE dla Kijowa i propozycję globalnego podatku od osób prawnych.

„Ogólne ryzyko dla budżetu Unii pozostaje niezmienione… nie zmieniło się to w świetle ostatnich zmian legislacyjnych przyjętych na Węgrzech” – napisał w liście do rządu węgierskiego unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.

Budapeszt starał się zawrzeć układ z Komisją, tworząc agencję przeciwdziałającą korupcji w celu odblokowania funduszy unijnych.

Komisja stwierdziła jednak, że to nie wystarczy, zalecając zamrożenie 7,5 mld euro, czyli 65 proc. funduszy rozwojowych przyznanych Węgrom w ramach budżetu 2021-2027. Wstrzymała również zatwierdzenie około 5,8 mld euro dla Węgier z Funduszu Odbudowy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (39)

dodaj komentarz
mirek6504
Pójdzie kasa na Ukrainę a tam oligarchy przełożą ns swoje konta i taka to jest KE ,,aaaaaahhhhhaaaaa
tompaj10
Orban walczy za cala Europe a ci nie chca mu pozyczyc forsy...
jaroslaw_kaczynski
Bracia, pomożemy Wam i wspólnie poradzimy sobie z tą cała unią służącą Moskwy.
karbinadel
Cóż, trudno żeby dawali na rozkradzenie. Orban i jego kolesie dość się już nachapali, podobnie jak ich pisowscy pobratymce w Polsce
chudyjakszkapa
przypominam młodym uczących się "historii" z... "mediów niezależnych" :-)

że węgrzy to tradycyjnie faszystowski kraj, który walczył po stronie III rzeszy ...

to nie przypadek że stoją po stronie komunistów z KGB rządzących na kremlu...

to są bardzo źli ludzie po prostu....
dlaczemuktoszajalmojnick
a po czyjej mieliby walczyć. Niedługo wcześniej byli przecież w ramach Cesarstwa Austro-Węgier, które według samych węgier to było chyba Węgiersko-Austriackim:D Nostalgia została do dziś, a Łorban chodzi z mapami cesarstwa nawet dziś i chyba marzyło mu się, że putin wróci do starych map. Jaka szkoda. Zawsze może spróbować ze swoją a po czyjej mieliby walczyć. Niedługo wcześniej byli przecież w ramach Cesarstwa Austro-Węgier, które według samych węgier to było chyba Węgiersko-Austriackim:D Nostalgia została do dziś, a Łorban chodzi z mapami cesarstwa nawet dziś i chyba marzyło mu się, że putin wróci do starych map. Jaka szkoda. Zawsze może spróbować ze swoją armią sam odebrać co im zabrano.
polonu
to samo będzie z Polską , lepiej już nie wpłacać składek , wylatujemy z UE . szkoda czasu , Kacza kolonia Amerykańska . to jakie będą relacje z UE , paszporty , wiza , tak jak do Anglii , pozwolenie na pracę status osiedleńca .
tomkooo
Lepiej wywalić PiS na śmietnik historii za próbę wprowadzania totalitaryzmu ma wzór Białorusi i ruskich.tym z opisu się oligarchia marzy - jeszcze im tylko sądów brakuje, kolega Ziobro wszystkie sprawy umorzył;)

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki