REKLAMA

Srebro lśni coraz jaśniej. Złoto idzie po rekord

2020-07-22 09:03
publikacja
2020-07-22 09:03
Shutterstock

Trwa rajd notowań srebra. Biały metal niemal podwoił się w cenie od marcowego dołka. Drożeje także złoto, które w ujęciu dolarowym zmierza ku nominalnemu  rekordowi z września 2011 roku.

Po 6-procentowej zwyżce w środę rano kurs srebra rósł o 4,3%, osiągając poziom 22,65 USD za uncję trojańską. Od 10-letniego dołka sprzed zaledwie czterech miesięcy dolarowa cena srebra wzrosła już o 95%.

/ Bankier.pl.

Silną, ale zdecydowanie spokojniejszą, zwyżkę obserwujemy także na rynku złota. W środę o 8:48 królewski metal był wyceniany na 1860,10 USD za uncję, a więc o 0,9% wyżej niż dzień wcześniej. W ten sposób złoto kontynuuje rozpoczętą ponad rok temu hossę. Dolarowe notowania złota zbliżają się już do nominalnego rekordu sprzed prawie 9 lat (1921 USD/oz) – brakuje do niego jeszcze 3,5%.

/ Bankier.pl

Od kilku dni widoczny jest wzmożony popyt inwestycyjny na metale szlachetne. Najwyraźniej inwestorzy wreszcie zrozumieli, co tu jest grane. Że kolejne transze rządowych wydatków będą pokrywane „dodrukiem pieniądza” przez banki centralne, napędzając spiralę inflacyjną i przyspieszając upadek współczesnego systemu monetarnego. W tym ujęciu to nie złoto drożeje, tylko fiducjarne waluty szybko tracą na wartości.

Wsparciem dla cen złota i srebra są też głęboko ujemne realne stopy procentowe, które w wartościach nominalnych w wielu krajach znajdują się na zerze lub nawet poniżej zera. Historyczne doświadczenia uczą, że w takich warunkach ceny złota często wykazują tendencję wzrostową. Swoje trzy grosze w ostatnich dniach dorzucił też słabnący dolar, który na parze z euro jest najsłabszy od grudnia 2018 roku.

W przypadku srebra – które ostatnio drożeje znacznie szybciej od złota – dochodzą jeszcze kwestie czysto fundamentalne. Silver Institute szacuje, że z powodu zakłóceń w wydobyciu wywołanych pandemią Covid-19 dostawy srebra spadną globalnie o 7%. Równocześnie inwestorzy spodziewają się, że trwające ożywienie gospodarcze zwiększy popyt na biały metal. Szczególnie w takich sektorach jak coraz popularniejsza fotowoltaika czy elektronika. Do tego dochodzi jeszcze motyw spekulacyjny.

- Część inwestorów, która mogła nie w pełni partycypować w zwyżce notowań złota, mogła uznać srebro za atrakcyjne. Jesteśmy przekonani, że to się właśnie dzieje i że jest to czynnik mogący utrzymać ceny srebra na wysokich poziomach – napisali analitycy HSBC Securities.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
open_mind
Miliarder INWESTOR w dniu wczorajszym rozpoczął Wysyłać cenę SREBRA na północ, zakupując 75 MILIONÓW Silver OZ!
macierz
Świat wraca do ZŁOTEGO STANDARDU, gdy dolar amerykański jest bliski załamania” - Peter Schiff

W miarę jak świat zmaga się z Covid-19, ceny metali szlachetnych rosną. Według weterana maklera giełdowego Petera Schiffa nadchodzą ogromne ruchy w złocie i srebrze.
Mówi, że srebro może osiągnąć 50 dolarów
Świat wraca do ZŁOTEGO STANDARDU, gdy dolar amerykański jest bliski załamania” - Peter Schiff

W miarę jak świat zmaga się z Covid-19, ceny metali szlachetnych rosną. Według weterana maklera giełdowego Petera Schiffa nadchodzą ogromne ruchy w złocie i srebrze.
Mówi, że srebro może osiągnąć 50 dolarów za uncję. Rajd będzie jednak krótkotrwały, a Schiff określi metal jako „nowy bitcoin”.
Wzrost cen złota i srebra „ zaraz eksploduje”, a według Schiffa to dopiero początek znacznie większego ruchu.
„Ledwo zaczynamy” - powiedział w swoim podcastie CEO Euro Pacific. Wyjaśnił, że zbiega się to również z tym, co dzieje się z dolarem amerykańskim, ponieważ złoto jest „głównym konkurentem dolara ”, jeśli chodzi o aktywa rezerwowe.
Dolar amerykański wkrótce się załamie, a kiedy to nastąpi, jego miejsce zajmie złoto. Dno może spaść z dolara każdego dnia, a złoto może przelecieć przez dach każdego dnia. Więc to jest prawdziwy wyścig i musisz wydostać się z dolara, zanim będzie za późno ”- powiedział Schiff.
Żółty metal „odzyska swoją rolę w centrum systemu monetarnego”, a „świat powróci do standardu złota, czy Rezerwa Federalna tego chce, czy nie”.
Według Schiffa może się to zdarzyć już w tym lub w następnym roku.

liczygrosz
Świat zmierza ku wielkiej wojnie. Nie liczyłbym na to, że USA odda tak po prostu hegemonię.
open_mind odpowiada liczygrosz
Dokładnie, Elity tak łatwo się nie poddadzą !!!!!!!!!!!!!! Wymyślą następny Covid Super albo globalny socjalizm czy coś w tym stylu. FED drukuje kasę i wydaje na co chce, tak na sponsorowanie brzydkich rzeczy też.
moratar
Chyba kazdy kto chwile sie zastanowi wie o co chodzi ze srebrem i zlotem. Komu zalezu na utrzymaniu obecnej pozycji dolara. Dolar upada moze i wszystkie fiaty. Jako konkurencja fiaty srebro i zloto zwlasza srebro od ponad 100 lat maja manipulowana waryosc w dol. Wczoraj 1 miliard uncji papierowych wmienilo wlasciciela. Kto wczoraj Chyba kazdy kto chwile sie zastanowi wie o co chodzi ze srebrem i zlotem. Komu zalezu na utrzymaniu obecnej pozycji dolara. Dolar upada moze i wszystkie fiaty. Jako konkurencja fiaty srebro i zloto zwlasza srebro od ponad 100 lat maja manipulowana waryosc w dol. Wczoraj 1 miliard uncji papierowych wmienilo wlasciciela. Kto wczoraj sprzedal miliard uncji srebra. Roczne wydobycie do 0.8 miliarda. Poczekajcie jak kupiec poprosi o dostawe ilosci wiekszej niz jest mozliwa dostawa. Tylko iq 75- trzymalby drukowane z powietrza dolary czy inne fiaty. Sprzedaja banki sponsorowane przez fed. Co z tego ze maja nieskonczina ilosc dolarow. Niezaleznie od ilosc dolcow nie da sie kupic 1 miliarda uncji fizyka, nawet jakby bylo po milion za uncje. Dostawa jest do konca sierpnia. Myslicie ze sie teraz ruszylo ? Poczekajmy do konca sierpnia wtedy beda fajerwerki.
jarunia
I srebro i rtęć i kadm, wszystko ma Rafał w ściekach na Czajce, ale wartość tego aktywa "mniej niż zero"
jes
I sierpem i młotem kapitalistyczna hołotę - tak rzecze komunista Kaczyński i jego troll jarunia
pstrzezek
Nawet przy okazji artykułu o złocie musi rzucić sobie błotkiem ;)
Wzorzec Pustaka z Sevres
karbinadel
Za to u ciebie pod pokrywką zero metalu, tylko słoma

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki