REKLAMA

Spadki miedzi ciągną kurs KGHM-u w dół. Marshall Wace liczy na niską cenę

2022-04-25 14:15
publikacja
2022-04-25 14:15
Spadki miedzi ciągną kurs KGHM-u w dół. Marshall Wace liczy na niską cenę
Spadki miedzi ciągną kurs KGHM-u w dół. Marshall Wace liczy na niską cenę
/ KGHM

Ceny miedzi są najniższe od dnia wybuchu wojny na Ukrainie, a kurs KGHM-u zniżkuje czwartą sesję z rzędu. Nie pomaga miano największej kopalni srebra na świecie. Mocniej spadają tylko największe banki. 

Notowania miedzi na giełdzie w Londynie spadają w reakcji na obawy o popyt na surowiec w Chinach, które są targane walką z koronawirusem i rozszerzającymi się lockdownami zaczynającymi obejmować również chińską stolicę. Przenosi się to na tamtejszy rynek akcji, zmierzający do dołków z marca 2020 r. Notowania miedzi są poniżej 10 tys. dolarów za tonę, czyli bardzo blisko poziomu, który został osiągnięty 24 lutego 2022 r. – w dzień inwazji Rosji na Ukrainę.

Bankier.pl

Za zniżkującymi cenami miedzi podąża kurs KGHM-u, który w czasie poniedziałkowej sesji momentami spadał o ponad 5 proc. Koło godz. 14.00 kurs zniżkował o 4 proc. i również był najniżej od dnia panicznej wyprzedaży związanej z agresją Rosji. W poniedziałek akcje spółki wyraźnie spadają czwartą sesję z rzędu, w czasie których są niżej o ponad 16,6 proc.

Bankier.pl

Nie pomagają nawet ostatnie doniesienia o tym, że KGHM zajął pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2022. Srebro to jednak tylko 16 proc. przychodów miedziowej spółki. To właśnie prognozy rynkowe dla miedzi jest kluczowa dla kondycji spółki, a te nie są jednoznaczne i w opinii ekspertów zależą obecnie od dwóch kluczowych czynników.

„Rynek surowców nadal koncentruje się naprzemiennie na wspieraniu zakłóceń podaży i ryzyku spadku popytu spowodowanego przedłużającymi się lockdownami w Chinach, które negatywnie przekładają się wzrost gospodarczy, a także na działaniach banków centralnych na rzecz walki z inflacją na poziomie niespotykanym od lat 80."- pisze Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynku surowców w Saxo Banku, w swoim tygodniowym podsumowaniu.

"Gdyby w grę wchodziła wyłącznie ta ostatnia kwestia, można by się spodziewać, że ceny surowców już wkrótce osiągną wartość szczytową, jednak równie trudne warunki po stronie podaży podtrzymają wsparcie dla tego sektora w dłuższej perspektywie" - dodaje Hansen.

"Miedź utrzymuje się w granicach przedziału i chociaż krótkoterminowe prognozy dla popytu uległy pogorszeniu, a zapasy w monitorowanych przez giełdy magazynach w ciągu ostatnich czterech tygodni wzrosły, naszym zdaniem prognozy w dalszym ciągu pozostają korzystne dla cen. Konieczność podjęcia działań mających na celu izolację Rosji poprzez zmniejszenie zależności od rosyjskiej ropy i gazu prawdopodobnie przyspieszy ogólnoświatową elektryfikację, która wymagać będzie znacznych ilości miedzi" - piszą analitycy Saxo Banku. 

Na akcjach spółki swoją pozycję krótką powiększył grający na spadki fundusz Marshall Wace. Po tym, jak 18 marca ujawnił się w rejestrze krótkiej sprzedaży KNF z pozycją 0,52 proc. akcji netto KGHM-u, w piątek 22 kwietnia po aktualizacji posiadał już 0,62 proc. To jedyny obecnie ujawnionyu fundusz liczący na spadek ceny akcji miedziowego giganta. Obowiązek podania do publicznej wiadomości posiadanych pozycji krótkich netto dotyczy akcji, które przekroczą próg 0,5 proc. wyemitowanego kapitału zakładowego spółki oraz każdych kolejnych 0,1 proc.

World Silver Survey 2022

MKu

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki