REKLAMA

Wjazd na Słowację bez kwarantanny tylko dla zaszczepionych

2021-08-02 12:22
publikacja
2021-08-02 12:22
Wjazd na Słowację bez kwarantanny tylko dla zaszczepionych
Wjazd na Słowację bez kwarantanny tylko dla zaszczepionych
fot. Novikov Aleksey / / Shutterstock

Na Słowację bez obowiązkowej kwarantanny mogą wjechać tylko osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 - poinformował Urząd Zdrowia Publicznego. Przypomnienie zasad związane jest z uznaniem przez Sąd Konstytucyjny, że osoby po pierwszej dawce nie są uważane za w pełni zaszczepione.

Rząd Słowacji chciał, żeby taka interpretacja obowiązywała od 9 sierpnia. Ponieważ wyrok Sądu Konstytucyjnego został opublikowany w Dzienniku Ustaw 31 lipca, nowe przepisy graniczne już obowiązują.

Jedyną zmianą wobec wcześniejszej wersji jest definicja osób zaszczepionych, które nie muszą podlegać obowiązkowej, pięciodniowej kwarantannie. Osoby w pełni zaszczepione to te, które zaszczepiły się dwiema dawkami szczepionki na COVID-19, a od drugiego zastrzyku minęło 14 dni. 21 dni musi minąć od przyjęcia szczepionki jednodawkowej.

Status osoby zaszczepionej potwierdzić można certyfikatem szczepień, ale musi on zawierać tekst w języku słowackim lub angielskim. Słowackie władze uznają także zaświadczenie o przebyciu choroby COVID-19. Od pierwszego pozytywnego testu nie może upłynąć 180 dni.

Z kwarantanny, którą można ukończyć po pięciu dniach, wykonując test PCR, zwolnieni są także pracownicy transgraniczni, ale dla nich ta możliwość kończy się 1 września. Po tym terminie będą musieli mieć zakończony proces szczepień.

Zarówno obywatele Słowacji, jak i obcokrajowcy, muszą wypełnić przy wjeździe elektroniczny formularz "ehranica", który zachowuje ważność przez sześć miesięcy od pierwszego zgłoszenia. Formularza nie wypełniają osoby przejeżdżające przez Słowację tranzytem; są oni także zwolnieni z kwarantanny i nie muszą wykonywać żadnych testów. Na tranzyt można przeznaczyć tylko 8 godzin i nie można się zatrzymywać poza stacjami benzynowymi. Przejazd przez Słowację z Polski lub do Polski odbywa się tylko wyznaczonymi korytarzami.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dididif
Oczywiste było, że od sierpnia w całej UE trzeci wsad. Jednak kontrrewolucja we Francji i Włoszech przybiera posępny grymas niezadowolenia na obliczach dostojnych, komunistycznych dygnitarzy z Brukseli. Muszą czekać, bo odbiera im to argument w upadlaniu nieposłusznych.
karbinadel
Słowacja chyba chce walczyć z Francją o europejską palmę pierwszeństwa w dziedzinie koronazidiocenia. Ale Australii i tak nie przebiją

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki