REKLAMA

Wejście do kina czy restauracji tylko dla zaszczepionych. W których krajach obowiązują przepustki covidowe?

2021-07-29 09:26, akt.2021-07-29 12:49
publikacja
2021-07-29 09:26
aktualizacja
2021-07-29 12:49
Wejście do kina czy restauracji tylko dla zaszczepionych. W których krajach obowiązują przepustki covidowe?
Wejście do kina czy restauracji tylko dla zaszczepionych. W których krajach obowiązują przepustki covidowe?
/ Unia Europejska

System certyfikatów zdrowotnych pozwalający na wejście np. do restauracji czy kina osobom, które zaszczepiły się przeciw COVID-19, przeszły infekcję lub mają aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, obowiązuje już m.in. w Austrii, Francji, Grecji czy na Cyprze. Niedługo zacznie także działać we Włoszech.

We Francji od niedzieli zaświadczenie sanitarne będzie trzeba okazywać przy wstępie do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi. Od 21 lipca certyfikaty są już wymagane przy wejściu do muzeów, kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki, mogących zgromadzić powyżej 50 osób. We Francji przepustka sanitarna potwierdza przyjęcie pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19, aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub przejście infekcji. Na razie system certyfikatów obejmuje tylko dorosłych, ale od 30 września będzie obowiązywał również dzieci powyżej 12. roku życia.

We Włoszech od 6 sierpnia certyfikat zdrowotny będzie wymagany przy wejściu do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, a także teatrów, kin, muzeów, basenów, siłowni czy kasyn. Dokument, który muszą okazywać wszyscy powyżej 12. roku życia, będzie też warunkiem wstępu na imprezy masowe, zjazdy czy targi. Włoska przepustka sanitarna wydawana jest osobom, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepionki, mają aktualny negatywny test lub przeszły zakażenie.

W Irlandii w poniedziałek otwarto po ponad półrocznej przerwie sale restauracji i pubów w budynkach. Wstęp do nich mają jednak tylko w pełni zaszczepione osoby lub te, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeszły zakażenie.

W Grecji od 16 lipca certyfikat sanitarny należy przedstawiać przy wejściu do położonych wewnątrz budynków sal restauracji, barów czy kawiarni, a także mieszczących się w zamkniętej przestrzeni dyskotek, kin i teatrów. Zaświadczenia zdrowotne są też wymagane od pasażerów promów i samolotów wykonujących połączenia krajowe. Z obowiązku ich okazywania zwolnione są dzieci w wieku poniżej 12 lat.

W Portugalii od 10 lipca w weekendy w najbardziej dotkniętych epidemią regionach kraju, w tym w stołecznej Lizbonie, do restauracji mogą wchodzić tylko klienci z dokumentem potwierdzającym szczepienie, negatywny test lub przejście choroby. W całym kraju certyfikat jest też niezbędny do zameldowania się w hotelu lub pensjonacie.

W Hiszpanii władze regionów Galicji oraz Wysp Kanaryjskich wprowadziły przepisy umożliwiające wejście do restauracji i barów na podstawie paszportu covid. Obie wspólnoty autonomiczne ogłosiły konieczność przedstawienia paszportu także podczas wejścia na teren placówek kultury i rekreacji. Podobne rozwiązanie w najbliższych dniach powinny wprowadzić także wspólnoty autonomiczne Madrytu, Andaluzji, Katalonii oraz Walencji.

W Austrii okazywanie zaświadczenia o zaszczepieniu, przechorowaniu COVID-19 lub negatywnym wyniku badania jest wymagane przy wstępie do obiektów takich jak restauracje, hotele, siłownie, baseny, teatry czy zakłady fryzjerskie.

W Czechach certyfikat sanitarny jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach oraz przy wejściu do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni mieć przy sobie także klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku ani prawa, by sprawdzać certyfikaty u klientów. Mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.

W Słowenii zaświadczenia zdrowotne są warunkiem wstępu do hoteli, na kempingi, do sal restauracji, sal dyskotek czy innych miejsc rozrywki oraz na wydarzenia sportowe i kulturalne gromadzące ponad 100 uczestników.

W Danii certyfikat sanitarny jest wymagany przy wejściu do położonych wewnątrz budynków restauracji, placówek kultury i rozrywki oraz obiektów sportowych, a także niektórych zakładów usługowych, np. salonów fryzjerskich.

Na Cyprze przepustka zdrowotna uprawnia do wejścia do lokali gastronomicznych i rozrywkowych, świątyń, kin, teatrów oraz obiektów sportowych. Nie muszą jej okazywać dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Każde państwo Unii Europejskiej ma własne certyfikaty zdrowotne, ale na terenie Wspólnoty honorowane są też zaświadczenia wydawane w formie Unijnego Certyfikatu Covid. Mają one zunifikowaną formę, są wydawane w formie papierowej lub cyfrowej (można je przedstawić w aplikacji lub w formie zapisanego np. na smartfonie pliku), każdy z nich zawiera kod QR i opis w języku angielskim. Każdemu posiadaczowi certyfikatu udającemu się w podróż do innego państwa UE przysługują te same prawa, co mieszkańcowi tego kraju spełniającemu warunki potwierdzone tym zaświadczeniem.

Przy przekraczaniu granic większości krajów UE trzeba okazać dokument potwierdzający zaszczepienie, przejście infekcji lub negatywny wynik testu; w tym wypadku również najłatwiej użyć jednego z uznawanych w całej Unii wspólnych certyfikatów.(PAP)

adj/ akl/ zat/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
marekpoznan
Prezio Fajzera już mówi że po 6 miesiącach skuteczność spada więc trzeba kolejną szprycę brać, I kolejną. I tak się kreuje nowych multimilarderów!
marekpoznan
HALT! Hände hoch! Papieren bitte!
dididif
Od poniedziałku jedziemy z trzecią szprycą. Triple wchodzą do sklepu i szpitala, dable sorry, ale komunistyczni dygnitarze z Brukseli unieśli brew w leninowskim zdumieniu.
Gdyby 95% nowych przypadków chińskiego wirusa w UK i Izraelu nie było z dabli, bolszewiccy siepacze goniliby nahajami niezaszczepionych do Treblinki
Od poniedziałku jedziemy z trzecią szprycą. Triple wchodzą do sklepu i szpitala, dable sorry, ale komunistyczni dygnitarze z Brukseli unieśli brew w leninowskim zdumieniu.
Gdyby 95% nowych przypadków chińskiego wirusa w UK i Izraelu nie było z dabli, bolszewiccy siepacze goniliby nahajami niezaszczepionych do Treblinki w karnych kolumnach.
carlito1
Jak tam ?? Dalej jestem plaskoziemca i foliarz? A wszystko co pisałem to teorie spiskowe.?? Sorry praktyki spiskowe
carlito1
Jedyne czego nie udało się przewidzieć to zawrotnego tempa tych zmian... Ale grunt że ludzie mają nowego srajfona i łatwy kredyt.

Kto oddaje tymczasowo wolność za bezpieczeństwo w przyszłości nie będzie miał ani jednego ani drugiego. B.Franklin
godojoshi
Żeby pójść do lekarza musisz mieć przepustkę ;) To jawna zbrodnia przeciw obywatelom. Ciekawe, że nie pokazuje się protestów jakie wybuchają we Francji. Poza tym zaszczepieni mogą zakażać i chorować. Zmieniła się przecież już komunikacja mówiąca, że szczepionka przeciwdziała wirusowi. Ludzie nadal chorują po Żeby pójść do lekarza musisz mieć przepustkę ;) To jawna zbrodnia przeciw obywatelom. Ciekawe, że nie pokazuje się protestów jakie wybuchają we Francji. Poza tym zaszczepieni mogą zakażać i chorować. Zmieniła się przecież już komunikacja mówiąca, że szczepionka przeciwdziała wirusowi. Ludzie nadal chorują po zaszczepieniu się. Co zatem daje taka segregacja? Jeżeli chodzi o to by niezaszczepieni nie wystawiali się na ryzyko a przez to nie zajmowali służby zdrowia, to niech to powiedzą głośno i wyraźnie - a mam wrażenie, że nie ma takiego przekazu. Jest tylko mowa o tym, że niezaszczepiony może zarażać innych...ale zaszczepiony też...Ludzie, nie widzicie absurdu tej sytuacji? To jest przerażające jak logiczne myślenie jest stłamszone.
shadow_xx
Niestety przez wygodę zanikła w społeczeństwie zdolność do krytycznego spojrzenia na sytuację. Została przyjęta postawa, że to co powiedzą w mediach to znaczy, że tak jest i nikomu nie chce się szukać głębiej, weryfikować informacji, a jeżeli już napotkają jakąś sprzeczną z tym co jest w mediach to... media Niestety przez wygodę zanikła w społeczeństwie zdolność do krytycznego spojrzenia na sytuację. Została przyjęta postawa, że to co powiedzą w mediach to znaczy, że tak jest i nikomu nie chce się szukać głębiej, weryfikować informacji, a jeżeli już napotkają jakąś sprzeczną z tym co jest w mediach to... media nie mogą przecież kłamać. Tam się wypowiadają eksperci, a w internecie byle kto może napisać i każdy może sfałszować informację.
ameba1
Już prawie 100 lat temu, w czasach wielkiej depresji, zwolennicy szkoły austriackiej mawiali, że: "Ludzi zdolnych do samodzielnego myślenia oddziela przepaść od tych, którzy są tej zdolności pozbawieni"

Jak świat długo i szeroki i historia ludzkości głęboka, tak pewne prawdy o nas samych pozostają
Już prawie 100 lat temu, w czasach wielkiej depresji, zwolennicy szkoły austriackiej mawiali, że: "Ludzi zdolnych do samodzielnego myślenia oddziela przepaść od tych, którzy są tej zdolności pozbawieni"

Jak świat długo i szeroki i historia ludzkości głęboka, tak pewne prawdy o nas samych pozostają niezmienne.

Polecam Daniela Kahnemanna i "Pułapki myślenia". Facet całe swoje życie spędził badając ludzkie zachowania. Pamiętać też trzeba o roli jego przyjaciela Amosa Tverskiego.
pawel_z_warszawy
Pracuję w szpitalu na Banacha w Wawie, wg mnie powinno się wprowadzić zakaz wstępu na odziały Cowidowe osobom nie zaszczepionym. Skoro w marcu tego roku gdy brakowało respiratorów kazano nam rozdzielać je po równo dla każdego, kilka godzin jeden, kilka godzin inny, kłopot w tym, że emeryci w marcu 2021 mogli być już Pracuję w szpitalu na Banacha w Wawie, wg mnie powinno się wprowadzić zakaz wstępu na odziały Cowidowe osobom nie zaszczepionym. Skoro w marcu tego roku gdy brakowało respiratorów kazano nam rozdzielać je po równo dla każdego, kilka godzin jeden, kilka godzin inny, kłopot w tym, że emeryci w marcu 2021 mogli być już zaszczepieni i nie potrzebowali by respiratorów, a tak to je blokowali, co wpływało na ilość zgonów, prawda jest taka, że sam Covid to troszkę groźniejsza odmiana grypy, gdzie w ostrzejszym stanie zapalnym przy użyciu respiratorów i dostępnych środków medycznych zgony wśród zdrowych organizmów (osób nie mających astmy, chorób serca itd), była by w granicach zera, a tak trafiali do Nas młode osoby, które miały niefart i Covid się u nich za bardzo rozwinął, a przez brak łózek/respiratorów umierali. Dlatego uważam, że osoby niezaszczepione na "własne ryzyko" powinni podejmować tą decyzje i nie mieć wstępu na odziały zakaźne.
Raffmo
a ja uważam, że Ciebie też nie powinno się leczyć, bo nadużywasz soli i pijesz alkohol. A wiadomym jest, że to skraca życie i kiedyś też będziesz blokował łóżko w szpitalu.

Przestańmy też leczyć alkoholików, palaczy, ćpunów, tych co nie używają prezerwatyw itp.

Ciekawe skąd się biorą tacy jak ty.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki