Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie

Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie w Polsce w zastraszającym tempie. Od 2011 r. liczba świadczeń niższych od minimalnych wzrosła z 23 tys. do 76 tys. Wzrost przekroczył więc 200 proc.

Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie
Skala emerytur niższych od minimalnych rośnie (thetaXstock)

"Skąd ten skok? Do grona emerytów dołączają już osoby, które objął nowy, wprowadzony pod koniec lat 90. system. W nim zaś rośnie grupa tych, którzy ani nie odłożyli odpowiedniej sumy, ani nie mają odpowiedniego stażu pracy, by uzyskać minimalne świadczenie, które wynosi dziś ok. 880 zł miesięcznie" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Zgodnie z zasadą wprowadzoną w 1999 r. z każdej wpłaconej składki musi być po osiągnięciu wieku emerytalnego wyliczone świadczenie. I to bez względu na staż pracy. "Dzieje się tak, nawet, jeśli ktoś wpłacił jedną czy dwie składki. Stąd biorą się emerytury po 24 grosze" wyjaśnia Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy i była prezes ZUS.

"Reforma z 1999 r. miała mobilizować do aktywności i opłacania składek na ZUS. Dane pokazujące wypieranie emerytur minimalnych przez jeszcze niższe dowodzą jednak, że tak się nie stało" - podsumowuje dziennik.

Rafalska: Kwota minimalnej emerytury i zasady waloryzacji - opracowywane

Wysokość minimalnej emerytury i renty oraz wariant zasad waloryzacji emerytur i rent w 2017 r. są jeszcze omawiane - powiedziała PAP minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Rada nie przyjęła wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Rafalska, która pod koniec czerwca przedstawiła Radzie Dialogu Społecznego stanowisko strony rządowej w sprawie proponowanego wskaźnika wzrostu emerytur i rent w 2017 r., powiedziała PAP, że przygotowywane warianty będą się mieściły w granicach kwot przeznaczonych na przyszłoroczną waloryzację oraz rezerwy na ewentualny jednorazowy zasiłek, dla otrzymujących najniższe świadczenia.

Rafalska przypomniała, że ustalona przez Radę Ministrów propozycja wskaźnika, to wzrost wszystkich świadczeń o 0,88 pkt. proc. ponad w stosunku do obecnych kwot. Na ten cel zarezerwowane zostanie - według założeń budżetowych - 1 mld 680 mln zł. Dodatkowo 1,5 mld zł będzie w rezerwie na jednorazowe dodatki.(PAP)

mars/ago/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~obserwator

NIe ma to jak "wolność i "sprawiewdliwość" wywalxczona przez solidaruchółw z elektrykiem Wałęsą na czele..Dziś państwo rządzone przez POPIS z Tusliem-Rostowskim-kaczyńskim i innymi kolesiami na czele to państwo niewolnicze.

! Odpowiedz
0 7 ~Raul

Wielu ciężko przez większość życia pracuje, a nie ma okresów składkowych. Przyjrzyjcie się pracownikom budowlanym w Warszawce czy gdziekolwiek. Piszą że ludzi brakuje na budowach, a jak się przyjdzie ktoś zatrudnić legalnie, to dla niego pracy nie ma. Jest tylko na czarno. Potem dochodzi do takich sytuacji, że blok buduje oficjalnie 3-4 osoby. Kierownik, elektryk i niewiele więcej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~jan_z_S

Za komuny nie mając stażu pracy emerytury nie było żadnej.

! Odpowiedz
1 4 ~PIOTR

Nie cierpiałem solidaruchów dosłownie od pierwszego dnia ich strajku w roku 1980.Oglądałem tą ciemną , nieświadomą i otumanioną masę z odległości kilku metrów (pracowałem wówczas w zakładzie sąsiadującym z GDAŃSKĄ KOLEBKĄ)Jeżeli dopadła teraz niektórych proza życia to proponuję mocno puknąć się w dyńkę i podziękować styropianowcom!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~raf

Problem tkwi tylko w nazewnictwie, na emeryturę mężczyzna może przejść po 25 latach okresów składkowych, wówczas niezależnie od zarobków musi otrzymać najniższą emeryturę. Jeśli ktoś pracował kilka lat, może otrzymywać adekwatne do odprowadzonych składek świadczenia, ale to powinno nazywać się rentą socjalną albo świadczeniem niewypracowanej emerytury. Nie mylmy pojęć, emeryt to człowiek, który przepracował minimum 25 lat, w pozostałych przypadkach to człowiek na rencie lub zasiłku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~qwerty

Ale za to ten, co wypracował 50zł emerytury dostał najwyższy dodatek jednorazowy tak, jak ten, co ma 900zł. I w przyszłym roku - to samo To SKANDAL !

! Odpowiedz
0 0 ~ahim

A czy to nie jest według obecnych przepisów 25 letni staż pracy z czego 1/3 to okresy nieskładkowe (studia, chorobowe)a reszta składkowe (praca, przebywanie na zasiłku, zasadnicza służba wojskowa)

! Odpowiedz
3 14 ~len

Jezeli są pieniądze dla tych co po 15 latach pracy idą na emeryture to dlaczego nie ma dla tych co po 40 latach pracy powinni isć na emerytury, Ptaologia do potęgi zwłaszcza ze ci co po 15 latach pobierają świadczenia zadnych składek nie płacą.

! Odpowiedz
5 14 ~cv

Czyli nieważne ile pracujesz, czy pracujesz i czy płacisz skłaki - zagłosuj na PIS to z pieniędzy uczciwych ludzi zapłacimy takim cwaniakom jak ty. BRAWO!

! Odpowiedz
5 7 ~ALLACH

SOLIDARNOŚĆ , SOLIDARNOŚĆ - aleluja i do gnoju

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl