REKLAMA

Kensbok: Sierra Gorda poprawia wyniki produkcyjne KGHM-u w III kw.

2022-08-18 14:42
publikacja
2022-08-18 14:42
Kensbok: Sierra Gorda poprawia wyniki produkcyjne KGHM-u w III kw.
Kensbok: Sierra Gorda poprawia wyniki produkcyjne KGHM-u w III kw.
/ KGHM

Chilijska kopalnia Sierra Gorda, która w pierwszym półroczu zanotowała spadek produkcji miedzi płatnej, w trzecim kwartale notuje poprawę w tym obszarze - poinformował wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok.

"Wyniki lipca i sierpnia są już lepsze. Uzyskujemy informacje, że zakład podejmuje wysiłki, by odrobić część strat przerobowych w drugiej połowie roku. Wyniki lipca i pierwszych tygodni sierpnia wskazują, że sobie z tym radzą" - powiedział wiceprezes podczas czwartkowej konferencji.

W pierwszym półroczu 2022 roku produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda spadła o ok. 12 proc. rdr, do 45 tys. ton (dla 55 proc. udziału KGHM).

"W tym roku była planowana mniejsza produkcja, bo wiedzieliśmy, że Sierra Gorda wchodzi w eksploatację +push backów+ o mniejszej zawartości miedzi. Zawartość miedzi jest też niższa niż założona w budżecie. To odchylenie zgodne ze standardami geologicznymi" - powiedział Kensbok.

Jak dodał, w końcówce drugiego kwartału wpływ na poziom produkcji miały przedłużające się remonty i awaria przenośnika taśmowego.

"Awaria została usunięta. Sierra Gorda wyszła z tego sprawnie, ale tracąc trochę na przerobie. Oceniamy to jako stan przejściowy" - powiedział wiceprezes KGHM.

Koszt C1 w kopalni Sierra Gorda w pierwszym półroczu wzrósł o 59 proc. rdr, do 1,38 USD/funt. Grupa tłumaczy, że to efekt wzrostu cen energii, paliwa i materiałów przy niższym wolumenie produkcji molibdenu.

Kensbok poinformował, że koszt energii w Sierra Gorda wzrósł o 84 proc. rdr, a koszt materiałów strzałowych wzrósł o 40 proc. rdr.

"Pracujemy nad zawarciem nowych umów na dostawy energii elektrycznej. (...) Liczymy też, że w kolejnych latach udział molibdenu będzie większy i będziemy mogli wrócić do poziomów kosztów C1 zbliżonych lub nieco przekraczających 1 USD/funt" - powiedział wiceprezes Kensbok. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki