Siemoniak: Warto, by specjalne strefy ekonomiczne działały bezterminowo

Warto podjąć temat tego, by specjalne strefy ekonomiczne funkcjonowały bezterminowo. Chciałbym, by powstała szeroka koalicja zarządów stref i samorządowców, która będzie lobbować za takim rozwiązaniem - powiedział w środę w Wałbrzychu wicepremier Tomasz Siemoniak.

Wicepremier i minister obrony narodowej przypomniał, że kilka lat temu rząd zdecydował, że specjalne strefy ekonomiczne będą działały do roku 2026. Wydaje się, że dziś warto podjąć temat tego, aby strefy funkcjonowały bezterminowo, by stały się elementem naszego krajobrazu gospodarczego - mówił wicepremier.

Siemoniak dodał, że chce, by powstał szeroka koalicja zarządów specjalnych stref i samorządowców, która będzie lobbować za bezterminowym funkcjonowaniem stref. Walczymy o miejsca pracy, rywalizujemy z innymi państwami, a strefy są właściwym narzędziem, by zwiększać szanse Polski w tej rywalizacji - ocenił wicepremier.

Specjalne strefy ekonomiczne to wyodrębnione obszary kraju, gdzie inwestorzy mogą prowadzić biznes, uzyskując zwolnienia z podatku dochodowego. W Polsce działa ich obecnie 14. W 2013 r. roku wydłużono okres funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do końca 2026 r. Zgodnie z wcześniejszymi przepisami, mogły one funkcjonować do końca 2020 r. Rząd przewidywał wówczas, że przedłużenie okresu działalności stref o sześć lat zwiększy tempo napływu innowacyjnych technologii do Polski, co przełoży się na wzrost konkurencyjności naszej gospodarki.

Szef MON, który w październikowych wyborach wystartuje z pierwszego miejsca listy PO do Sejmu z okręgu wałbrzyskiego, w środę odwiedził Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną Invest Park.

Wicepremier podkreślił, że wałbrzyska strefa uchodzi za najlepszą w Polsce, a jej powstanie spowodowało, że Wałbrzych mógł wyjść z zapaści gospodarczej związanej z likwidacją przemysłu węglowego w tym mieście. Praca ludzi w zakładach, które powstały w strefie, stanowi lokomotywę rozwojową tego miast - mówił.

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, obejmującej tereny w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim i lubuskim działa ponad 170 firm, z czego najwięcej z kapitałem polskim, niemieckim i włoskim. Inwestorzy zatrudnili tu w sumie ponad 41 tys. osób i zainwestowali 19 mld zł. Najbardziej rozwinęły się branże: motoryzacyjna, AGD i spożywcza. (PAP)

pdo/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~moweks

Realia inwestycyjne znaczące, zainwestować można, ale mając środki i doświadczenie. W SSE potencjał jest widoczny - tylko pytanie o kapitał, o fachowców. To nie jest wcale taki prosty temat.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil