REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Shoper celuje w dynamikę wzrostu GMV dwa razy większą od rynku i kilkudziesięcioproc. zwyżkę sprzedaży w '23

2023-03-01 13:22
publikacja
2023-03-01 13:22

Shoper chce uzyskać dynamikę wzrostu GMV w 2023 roku co najmniej dwukrotnie większą od zwyżki rynku e-commerce w Polsce. Przychody mają zwiększyć się o kilkadziesiąt proc. rdr - poinformował podczas telekonferencji dla mediów prezes spółki Marcin Kuśmierz.

Shoper celuje w dynamikę wzrostu GMV dwa razy większą od rynku i kilkudziesięcioproc. zwyżkę sprzedaży w '23
Shoper celuje w dynamikę wzrostu GMV dwa razy większą od rynku i kilkudziesięcioproc. zwyżkę sprzedaży w '23
/ Shoper

"Konsumpcja w handlu jest niższa niż w poprzednich latach. Jest to spowodowane sytuacją makroekonomiczną i geopolityczną. Konsument staje się coraz bardziej zachowawczy w kupowaniu albo bardziej selektywny. Oczywiście spodziewamy się, że rynek e-commerce wzrośnie w tym roku o kilka proc. Będzie to napędzane głównie wyższymi cenami, a więc bezpośrednio inflacją. Pod względem liczny zamówień na rynku, ich będzie mniej niż w ubiegłym roku" - powiedział prezes.

"W naszym przypadku wygląda to dość optymistycznie, ponieważ w naszych sklepach na naszej platformie jest relatywnie mało dóbr uniwersalnych, więc takich, gdzie klienci mają duży wybór, więc szukają w różnych miejscach. Mamy bardzo silny segment producencki jeśli chodzi o ubrania, kosmetyki, przedmioty związane ze stylem życia. Widzimy, że zapotrzebowanie ze strony rynku na tego typu artykuły jest wysokie, więc GMV utrzymuje się na dobrym poziomie.(...)Spodziewamy się, że dynamika wzrostu GMV na platformie Shoper będzie co najmniej dwa razy wyższa niż to, co będzie odczytywał rynek. Jeśli chodzi o przychody, chcemy, żeby rosły one co najmniej dwa razy szybciej niż GMV. Możemy powiedzieć, że spodziewamy się kilkudziesięcioprocentowego wzrostu przychodów w tym roku" - dodał.

Jego zdaniem wzrost rynku e-commerce w Polsce wyniesie w 2023 roku 5-10 proc., ale będzie raczej bliżej dolnej granicy tego przedziału.

Shoper dostarcza oprogramowanie dla e-commerce w modelu SaaS (Software as a Service). Spółka oferuje rozwiązania wspierające użytkowników w prowadzeniu, zarządzaniu i rozwoju własnej sprzedaży online. W ramach usług dodatkowych udostępnia m.in. wsparcie w obszarze marketingu, logistyki czy płatności.

Według wstępnych szacunków, w 2022 roku Shoper miał 123,3 mln zł przychodów (wzrost o 54 proc.), 38,6 mln zł skorygowanej EBITDA (wzrost 24 proc.), raportowanej EBITDA 34,8 mln zł (wzrost o 30 proc.). Skorygowany zysk netto w 2022 roku wyniósł 21,6 mln zł, o 6 proc. więcej rdr, a raportowany zysk netto spadł o 29 proc., do 17,9 mln zł.

Wartość zamówień złożonych na platformie e-commerce, z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu "private label", (GMV Sklepy) wyniosła w 2022 roku 7,4 mld zł, wobec 5,8 mld zł w roku 2021 (wzrost o 29 proc.). Natomiast łączna wartość zamówień złożonych na platformie e-commerce oraz we wszystkich pozostałych kanałach sprzedaży (marketplace, API, porównywarki cenowe itp.), z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu "private label", (GMV Omnichannel) wyniosła w roku 2022 8,2 mld zł wobec 6,4 mld zł w roku 2021 (wzrost o 28 proc.).

Prezes zapowiedział w środę dalszą poprawę marżowości EBITDA Shopera w 2023 roku.

"Dużo zainwestowaliśmy, dużo inwestujemy, ale bardziej efektywnie zarządzamy kosztami i bardziej efektywnie zarządzamy synergiami na poziomie grupy, więc spodziewamy się, że marża EBITDA w kolejnych kwartałach powinna ulegać poprawie" - powiedział.

Dodał, że wskaźnik take rate zwiększa się z miesiąca na miesiąc.

W 2022 roku take rate, czyli prowizje i opłaty, dla sklepów wyniósł 1,66 proc. wobec 1,39 proc. rok wcześniej, a dla Omnichannelu sięgnął 1,51 proc. wobec 1,26 proc. Marża EBITDA Shopera wyniosła w ubiegłym roku 28,2 proc., a marża skorygowanej EBITDA sięgnęła 31,3 proc.

Przedstawiciel spółki poinformowali, że w styczniu 2023 roku przychody Shopera wzrosły o 34 proc. rdr, skoryg. EBITDA o 26 proc., a GMV Omnichanel o 15 proc.(PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki