REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

WSJSetki milionów dolarów na AI. Europejski startup rzuca wyzwanie gigantom

2026-04-05 06:00
publikacja
2026-04-05 06:00

Francuski startup Mistral AI poinformował, że pozyskał 830 mln dolarów od konsorcjum banków w ramach swojej pierwszej operacji finansowania dłużnego, zabezpieczając wsparcie finansowe na uruchomienie nowego centrum danych, które będzie zasilane chipami Nvidii - podał w poniedziałek "The Wall Street Journal".

Setki milionów dolarów na AI. Europejski startup rzuca wyzwanie gigantom
Setki milionów dolarów na AI. Europejski startup rzuca wyzwanie gigantom
fot. Alexander Limbach / / Shutterstock

W lutym ubiegłego roku francuski startup z branży sztucznej inteligencji wybrał lokalizację pod Paryżem na swoje pierwsze centrum danych. Ma ono służyć do trenowania modeli AI przy użyciu 13.800 zaawansowanych układów Nvidia GB300, a rozpoczęcie działalności planowane jest na drugi kwartał 2026 r.

WSJ podał, że w lutym Mistral AI zawarł umowę na udostępnienie swoich modeli firmie Accenture z siedzibą w Dublinie. Również w zeszłym miesiącu Mistral AI sfinalizował swoją pierwszą akwizycję, kupując startup infrastrukturalny Koyeb w ramach starań o zwiększenie możliwości obliczeniowych.

Dziennik wskazał, że Mistral AI dąży do rozbudowy swojej infrastruktury w Europie, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi AI, stawiając sobie za cel zabezpieczenie mocy 200 megawatów na całym kontynencie do końca 2027 roku. W lutym startup ogłosił, że zainwestuje 1,2 mld euro (równowartość 1,38 miliarda dolarów) w dostarczenie nowego centrum danych w Szwecji, które ma zostać oddane do użytku w 2027 roku.

Konsorcjum zapewniające Mistral AI finansowanie utworzyły: HSBC Holdings, Mitsubishi UFJ Financial Group, BNP Paribas, Credit Agricole CIB, Natixis CIB, La Banque Postale oraz Bpifrance. (PAP Biznes)

alk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (1)

dodaj komentarz
99kangurek00
Ale skoro finansują to też hiszpańskie i francuskie banki, czy w modele IA, zgodnie z rozkazami jaśnie tam rządzącego lewicowego Emanuela oraz ultra lewego Pedra zostaną wbudowane ograniczenia i założenia jedynie prawomyślnej lewicowej ideologii? No i kto to w ogóle widział, że ci obaj zacni panowie pozwolili na zakup procesorów Ale skoro finansują to też hiszpańskie i francuskie banki, czy w modele IA, zgodnie z rozkazami jaśnie tam rządzącego lewicowego Emanuela oraz ultra lewego Pedra zostaną wbudowane ograniczenia i założenia jedynie prawomyślnej lewicowej ideologii? No i kto to w ogóle widział, że ci obaj zacni panowie pozwolili na zakup procesorów od amerykańskiej, czyli wrogiej Nvidii. Przecież Emanuel odgrażał się niedawno, że powiedzą mocne stop tech gigantom z USA, w ramach antyhegemonistycznej polityki UE. I że lada chwila wyprodukują hardware 2 razy lepszy, a satelity Muska strącą do morza :)

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki