Senat za dofinansowaniem z budżetu do 65 proc. składek ubezpieczeń rolnych

2015-05-21 17:26
publikacja
2015-05-21 17:26
fot. LECH GAWUC/REPORTER / EastNews

Budżet dofinansuje do 65 proc. składki ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich; z ubezpieczenia będą mogli też skorzystać producenci owoców i warzyw - zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach rolnych, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat.

(fot. LECH GAWUC/REPORTER / EastNews)

Za nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich głosowało 55 senatorów, przeciw było 29, jeden się wstrzymał.

Najważniejsze zmiany w ustawie dotyczą wysokości dofinansowania z budżetu państwa składki do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich, która wyniesie do 65 proc. (wcześniej było to 50 proc.). Do ubezpieczeń włączeni zostali ponadto producenci warzyw i owoców: z dofinansowaniem składki do 50 proc. i do 5 proc. sumy ubezpieczenia.

Przy ubezpieczeniu upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków lub buraków cukrowych dofinansowanie wynosiłoby do 3,5 proc. sumy ubezpieczenia upraw, a przy ubezpieczeniu rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, drzew i krzewów owocowych, truskawek lub roślin strączkowych - 5 proc.

Ubezpieczenia obejmują każde ryzyko (np. suszę, powódź, przymrozki czy gradobicie) oddzielnie.

Nowelizacja zakłada inny sposób składania wniosków przez zakłady ubezpieczeniowe; wnioski takie będą mogły być składane dwa razy w roku i zwrot kosztów także odbywałby się dwa razy w roku. Przewiduje się ponadto ujednolicenie wzorów dokumentów akceptowanych przez ministra rolnictwa oraz ministra finansów.

Ponadto skrócono z 30 do 14 dni okres karencji, tj. terminu, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy, w przypadku wystąpienia powodzi lub suszy.

Nowe rozwiązania prawne przewidują także możliwość zawierania umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z grupą zakładów ubezpieczeń współpracujących na podstawie porozumienia koasekuracyjnego. Chodzi o przypadki, gdy kilka zakładów ubezpieczeń zamierza wspólnie udzielać ochrony ubezpieczeniowej producentom rolnym i partycypować w ryzyku ubezpieczeniowym na ustalonych przez siebie zasadach i w ustalonych proporcjach.

Obecnie w Polsce z ubezpieczenia korzysta 143 tys. rolników, zaś tylko 426 gospodarstw ma wykupione ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. Na dopłaty do składek budżet przeznacza 200 mln zł, z czego w ub.r. wykorzystano ok. 160 mln zł. Ubezpieczenia rolne można wykupić w PZU, Concordii i Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. (PAP)

pś/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~swaczunio
Jesli twierdzicie ze rolnicy maja wszystko to zapraszam na miesiac na wies zobaczymy kto bedzie dalej sie wymandrzal-nie macie zielonego pojecia o rolnictwie. Nikt nie mowi o tym ze naprzyklad te owoce i warzywa co jecie kosztuja np. 3 zl za kilo szkoda tylko ze rolnik-ten co to wyprodukowal zarabia 40 gr a posrednik 1zl. Wiele Jesli twierdzicie ze rolnicy maja wszystko to zapraszam na miesiac na wies zobaczymy kto bedzie dalej sie wymandrzal-nie macie zielonego pojecia o rolnictwie. Nikt nie mowi o tym ze naprzyklad te owoce i warzywa co jecie kosztuja np. 3 zl za kilo szkoda tylko ze rolnik-ten co to wyprodukowal zarabia 40 gr a posrednik 1zl. Wiele mozna mowic ale kazdy kto twierdzi ze rolnik to uprzywilejowana osoba to nie ma zielonego pojecia o wsi i o pracy na wsi.
~paranoja
dodaj jeszcze przywileje policjantów urzedników gorników za nich nikt nie placi z jakier racji policjant moze isc na wczesniejsza emeryture
Popatrz na rolnika a na policjanta ile kto zyje i ile dostaje emerytury i jak wyglada jak jest spracowany jak zyje
Jak zabierać to wszystkim trzynastki pensje w sejmie i senacie
dodaj jeszcze przywileje policjantów urzedników gorników za nich nikt nie placi z jakier racji policjant moze isc na wczesniejsza emeryture
Popatrz na rolnika a na policjanta ile kto zyje i ile dostaje emerytury i jak wyglada jak jest spracowany jak zyje
Jak zabierać to wszystkim trzynastki pensje w sejmie i senacie ludziena wsi uważacie ze mają eldorado???
Mnie to już śmieszy taka nagonka ludzi na ludzi komu na tym zależy pomyślcie no komu
kto zrobil z siebie ofiare kogo splacamy czyje okrety USA zawracala w czasie 2 wojny z ludzmi i nie wpuszczala
wiadomo?? chyba tak to teraz wiecie na kogo pracujemy zeby sie rozmnażał i nami rzadził
~tm
I kolejne przywileje dla leniwych cwaniaczków z mojej kieszeni.
~rk
Dlaczego to właśnie rolnicy mają mieć wszystko za darmo i na dodatek nie muszą płacić podatków?
Dlaczego inny mają za nich płacić.
Skoro tak to niech rozdają jedzenie za darmo.
~Dżejms
Nic nie kumasz. Kup ziemię i popracuj parę lat a potem będę ciekaw Twojej opinii.
Ludzie już całkiem zapomnieli skąd się wywodzą. Ogólnie jestem przeciwko wszelakim dotacjom. No właśnie. Chyba brak w społeczeństwie wiedzy ile dotują w starej 15stce i USA. Tak w USA też. Więc bez dotacji tutaj musielibyśmy uszczelnić
Nic nie kumasz. Kup ziemię i popracuj parę lat a potem będę ciekaw Twojej opinii.
Ludzie już całkiem zapomnieli skąd się wywodzą. Ogólnie jestem przeciwko wszelakim dotacjom. No właśnie. Chyba brak w społeczeństwie wiedzy ile dotują w starej 15stce i USA. Tak w USA też. Więc bez dotacji tutaj musielibyśmy uszczelnić granicę i zastosować cła zaporowe. Z dumpingiem byśmy nie wygrali. Czy wyjaśniłem prosto i zrozumiale?
~cdd odpowiada ~Dżejms
żałosna propaganda, ... albo kompletnie wyprany mózg ...

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki