Schetyna: Budżet na 2020 r. to polityczna ściema

To polityczna ściema - w ten sposób założenia przyszłorocznego budżetu państwa ocenił w środę lider PO Grzegorz Schetyna. Zarzucił przy tym rządowi "dobijanie" OFE oraz "przerzucanie kosztów" na samorząd, który w przyszłym roku zmuszony będzie ograniczać inwestycje.

Projekt budżetu na 2020 rok, przyjęty we wtorek przez rząd, nie zakłada deficytu; zaplanowane w nim dochody i wydatki mają wynieść po 429,5 mld zł.

O założenia przyszłorocznego budżetu Schetyna został zapytany w środę w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News. Lider Platformy Obywatelskiej ocenił, że to "polityczna ściema". "Widać, skąd są te pieniądze zabierane - to jest dobijanie Otwartych Funduszy Emerytalnych, to jest przerzucanie kosztów na samorząd, w bardzo taki wymierny sposób, zabierając mu niezależność, ograniczając inwestycje" - powiedział Schetyna. "To jest wojna tak naprawdę rządu z samorządem, to będziemy widzieć w następnym roku" - dodał.

Według szefa PO w takiej sytuacji samorząd będzie musiał ograniczać inwestycje. "Będzie mniej dla mieszkańców, dlatego żeby realizować pomysły polityczne i kampanijne PiS. To jest klasyka, tak się zachowują od lat" - zaznaczył polityk.

Przestrzegał, że po okresie hossy, z którym mamy obecnie do czynienia, przyjdzie bessa. "Jeżeli ktoś nie bierze tego pod uwagę, tylko dalej chce wydawać i spełniać wszystkie, nawet nie obietnice, tylko pisać scenariusze, że można zrobić wszystko i oszukiwać tym Polaków, to uważam, że to ma krótkie nogi. O tym będziemy w kampanii mówić, bardzo twardo i wyraźnie" - zapowiedział szef Platformy.

Na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki mówił, że po raz pierwszy od początku transformacji budżet ma być zrównoważony, bez deficytu. Dodał, że wydatki na służbę zdrowia przekroczą 5 proc. PKB, a wydatki na cele społeczne - ponad 66 mld zł. Programy społeczne będą kontynuowane, a założony konserwatywny wzrost gospodarczy na przyszły rok daje - jego zdaniem - podstawy do ostrożnego optymizmu.

mkr/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 platformers

Szrek Schetyna do gnoju i tyle w temacie !!!!! Nikt Ci już nie wierzy !!!!!

! Odpowiedz
2 15 eagleeye

Mnie najbardziej przy prezentacji kandydatów do Sejmu RP utkwiło w pamięci jedno stwierdzenie pana Grzegorza a mianowicie "szwadrony" które jednoznacznie każdemu obywatelowi RP kojarzą się z jednym a więc okresem II Wojny Światowej którą notabene Niemcy najchętniej przypisali by jej wywołanie Polakom.

Wcześniej tez pan Grzegorz użył grzecznościowego zwrotu cytuje "Pisowska szarańcza" przy wyborach do PE.

Ale co tam pan Grzegorz takie stwierdzenia może bez karnie używać i to nie jest żadna mowa nienawiści tylko grzecznościowe zwroty i żadne tam organizacje pozarządowe nie protestowały na PO-KOmune.

Także panie Grzegorzu zrozum pan ze żaden domniemany hejt czy troling rozdmuchany w WSI24 nie odwróci sondaży na tyle na ile pan liczył. Czas się pogodzić z byciem w opozycji.

P.S .
Ma ktoś link do programu wyborczego PO-KOmuny bo coś ani o nim nie słychać w lojalnych mediach wobec PO-KOmuny :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 9 karbinadel

Dobijanie samorządów to jeden z punktów programu PiS. Docelowo wszystkie pieniądze mają być rozdzielane w KC partii - zgodnie wieloletnią tradycją

! Odpowiedz
36 12 trooper

Programy społeczne - wielki plus dla PIS.
Nacjonalizacja, nepotyzm, ukosciolowienie państwa, nieposzanowanie stanowionego prawa - wielki minus dla PiS.

Może czas faktycznie na jakichś socjal demokratów? Złoty środek, dbajacy o biednych a przy tym nie nacjonalistycznych, religijnych świrów?

! Odpowiedz
10 21 trooper

Opozycja straciła szansę na wygraną w momencie przyłączenia się do Schetyny. Nie wiem kto im doradzał, ale ulica mówiła jasno - Polacy temu człowiekowi nie ufają. Jest drażniący i odpychający. Sami sobie winni

! Odpowiedz
9 29 loool

To samo mowili w poprzednich wyborach o programie pisu. A okazalo sie ze jednak mozna. Nie popieram rozdawnictwa typu 500+ i innych socjalow ale obawiam sie ze i tym razem pis mowi prawde a PO jak zwykle pełkocze. Poziom zaufania do PO jest juz zerowy. Mogą obiecywac co chcą, nikt w to juz nie wierzy. Idzie Grześ przez wieś , worek ...........

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 10 _jasko

Kwota wolna podniesiona?
VAT obniżony?
Podatki nie podnoszone?
Banki przewalutowały kredyty frankowe na swój koszt po kursie zawarcia umowy?
Służba zdrowia jest finansowana bezpośrednio z budżetu, a dostęp do lekarza specjalisty ułatwiony?
Podatek miedziowy zniesiony?
Tyle pytań na szybko w kontekście zapewnień jak to PiS realizuje swoje obietnice.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 26 lelo1949

Bessa to była przez 8 lat za rządów PO ...i PSL,teraz będzie hossa przez następne 8 lat za rządów PIS

! Odpowiedz
8 6 _jasko

Na czym ta bessa polegała?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil