REKLAMA

Sasin: Spadek inflacji na początku 2022 r. będzie bardzo wyraźny

2021-11-25 20:59
publikacja
2021-11-25 20:59
Sasin: Spadek inflacji na początku 2022 r. będzie bardzo wyraźny
Sasin: Spadek inflacji na początku 2022 r. będzie bardzo wyraźny
/ Ministerstwo Aktywów Państwowych

Dzięki tarczy antyinflacyjnej spadek inflacji na początku 2022 roku będzie bardzo wyraźny i będzie wynosił ok. 1 proc. - podkreślił w czwartek wicepremier Jacek Sasin.

"Po prezentacji tarczy poprosiłem Bank Pekao S.A., który dysponuje chyba najlepszym w tej chwili zespołem analitycznym o to, by dokonać takiej projekcji tych rozwiązań na inflację. Jaki to będzie miało wpływ inflację i efekty tej analizy są jednoznaczne. Spadek inflacji na początku przyszłego roku będzie bardzo wyraźny. Będzie wynosił ok. 1 proc." - mówił w "Gościu Wiadomości" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin ocenił, że zaprezentowane w czwartek rozwiązania zmniejszą presję inflacyjną. "Można powiedzieć, że nie tylko inflacja nieco spadnie, ale przede wszystkim nie będzie rosła. Nie będzie wyższa gdybyśmy tych rozwiązań nie wprowadzili w życie" - dodał.

Premier przedstawił tarczę antyinflacyjną. Tak rząd walczy z wysokimi cenami energii, paliw i żywności

„Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną” – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Sasin zaznaczył, że obserwowany obecnie wysoki wskaźnik cen towarów i usług "ma swoje źródła w obszarach, które nie zależą od nas". Wicepremier wskazał m.in. na kryzys covidowy i wychodzenie z niego gospodarek, przerwanie łańcuchów dostaw, bardzo wysoki wzrost cen surowców energetycznych w tym ropy i gazu. Dodał, że za drożejąca energię odpowiada również unijna polityka klimatyczna. Podkreślił, że uprawnienia do emisji jednej tony CO2 kosztowały rok temu 28 euro, a obecnie ceny przebiły już 70 euro.

Odnosząc się do cen paliw Sasin podkreślił, że działania rządu dotyczące obniżki cen paliw mają wejść w życie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Według wicepremiera obniżenie akcyzy i czasowa rezygnacja z poboru podatku od handlu paliwami, spowodują istotne obniżenie cen paliw na stacjach. Ponad 20 groszy na litrze lub więcej - jak dodał.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Sasin zaprezentowali założenia rządowej tarczy antyinflacyjnej.

KPRM informowało, że tarcza antyinflacyjna o łącznej wartości do 10 mld zł oszczędności, składać się będzie z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

"Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ: po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy" - informował premier.

Szef rządu zapowiedział dodatek wyrównawczy, który ma związek m.in. ze wzrostem cen żywności. Mają go otrzymać osoby spełniające kryteria dochodowe - od 400 zł do nawet ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Inny będzie dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a inny dla pięcio- czy sześcioosobowego. Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. Z tego dodatku ma skorzystać ponad 5 mln gospodarstw domowych. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (38)

dodaj komentarz
podatnik-
Moja babcia na takie mądrości miała jedną odpowiedź: gdyby na dup..rosły grzyby to dup. z czasem stałaby się lasem!
jpelerj
Sasin... To teraz powiało grozą.
szprotkafinansjery
O jeden procent, a nie punkt procentowy!
Czyli z 7% na 6,93%
janiejacek
Czyli co, spadnie z 16 na 15 procent?
hfast
czy ta twarz może kłamać? ;-)
pstrzezek
Oj małe przejęzyczenie. Chciał powiedzieć że spadek notowań PiS na początku 2022 będzie bardzo wyraźny. I odwrotnie proporcjonalny do wzrostu inflacji ;))
arturosa68
Wg retoryki pisowców, skoro ktoś z nich mówi "spadek inflacji będzie wyraźny", to trzeba to odczytać "wzrost inflacji będzie wyraźny". Do tej pory się sprawdzało.
cov_id
Jacku jeszcze numery do totka na najbliższe losowania poproszę
jeśli jesteś aż takim przewidywaczem przyszłości...
qonradx
Jak Sasin mówi ze coś spadnie to ja mu wierzę! Zna się na spadkach jak mało który polityk! Jak Sasin mówi ze spadnie to na pewno Spadnie!
bha
Żeby tylko nie było z dużej chmury ..... małego kapuśniaczka.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki