REKLAMA

Ekonomiści komentują tarczę antyinflacyjną rządu

2021-11-25 13:25, akt.2021-11-26 09:27
publikacja
2021-11-25 13:25
aktualizacja
2021-11-26 09:27
Ekonomiści komentują tarczę antyinflacyjną rządu
Ekonomiści komentują tarczę antyinflacyjną rządu
fot. Alexander Supertramp / / Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek pakiet antyinflacyjny. Głównymi elementami programu są obniżki obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną. Oto jak ekonomiści komentują pomysły rządzących.

Premier przedstawił tarczę antyinflacyjną. Tak rząd walczy z wysokimi cenami energii, paliw i żywności

„Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną” – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

ING Bank Śląski

Tarcza inflacyjna obniży szczyt inflacji w I kwartale 2022 r., ale spowoduje podwyższenie wskaźnika w pozostałej części roku - napisali na Twitterze ekonomiści ING Banku Śląskiego.  Tarcza antyinflacyjna obniży szczyt inflacji w I kw. '22, podwyższy inflację w II-IV kw. '22" - napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego. Wśród zapowiedzianych w tarczy czynników obniżających CPI ekonomiści wymienili obniżkę VAT na energię i gaz oraz cięcie podatków na paliwo. Więcej»

Bartkiewicz: Pakiet antyinflacyjny rządu obniży inflację w przyszłym roku o 0,3-0,4 pkt. proc.

Ogłoszony przez rząd pakiet antyinflacyjny obniży inflację w przyszłym roku o 0,3-0,4 pkt. proc. – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

„Z naszych wyliczeń wynika, że te działania obniżą inflację o ok. 0,3-0,4 proc. w przyszłym roku. To oznacza, że na początku przyszłego roku będziemy mieli zamiast ostrego szczytu inflacji +płaskowyż+ na poziomie ok. 7,5 proc., a średnio inflacja wyniesie w całym roku ok. 6,2-6,3 proc.” – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. Więcej »

Lewiatan: systemowe rozwiązania podatkowe pomogą obniżyć inflację

Systemowe rozwiązania podatkowe, na które zdecydował się rząd, należy uznać za krok w dobrym kierunku - napisał w czwartkowym komentarzu ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Według Zielińskiego propozycje rządu, które wstępnie miały się ograniczać do specjalnego bonu do wykorzystania na zakup produktów, których ceny bardzo mocno uderzają po kieszeni obywateli, obecnie nabrały całkiem nowego kształtu i wymiaru. Ekspert napisał, że systemowe rozwiązania podatkowe należy uznać za krok w dobrym kierunku. Zauważył też, że rząd ogłosił zawieszenie stosowania podatku od sprzedaży detalicznej, który wprowadził 11 miesięcy temu, i który - jak przestrzegał Lewiatan - przyczyni się do wzrostu cen benzyny i oleju napędowego na stacjach benzynowych. Więcej »

Petka-Zagajewska: Pakiet antyinflacyjny obniży inflację w szczytowym momencie o ok. 1,5 pkt. proc.

W wyniku wprowadzenia pakietu antyinflacyjnego inflacja w szczytowym momencie, którego spodziewaliśmy się w lutym przyszłego roku, będzie niższa o 1,5 pkt. proc. – powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

"Zakładamy, że w wyniku wprowadzenia pakietu antyinflacyjnego inflacja średnioroczna w przyszłym roku zostanie obniżona do 6,4 proc. z 6,8 proc., których oczekiwaliśmy wcześniej. Ale wiadomo, że ta obniżka będzie w największym stopniu oddziaływać na początku roku i w szczytowym momencie, w lutym, obniży odczyt inflacji o około 1,5 pkt. proc. Czyli w lutym inflacja nie wyniesie 8,3-8,4 proc., jak szacowaliśmy, ale będzie to ok. 6,8–6,9 proc." – powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Marta Petka-Zagajewska. Więcej »

Arak: Tarcza powinna obniżyć inflację w I kw. 2022 r. o ok. 1,15 pkt

Rozwiązania zaproponowane przez rząd w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej powinny obniżyć inflację w I kwartale 2022 r. o ok. 1,15 pkt - powiedział w czwartek PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Jak ocenił szef PIE, zaproponowana przez rząd czasowa obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. oraz na energię elektryczną z 23 do 5 proc. "powinna obniżyć inflację w I kwartale 2022 r. o ok. 0,9 pkt.". Dodał, że w kwietniu stawki podatku wrócą na standardowe poziomy, co podniesie inflację w analogicznym zakresie.

Morawski: Czy cięcia podatków obniżą inflację

Wpływ działań antyinflacyjnych na tempo wzrostu cen będzie prawdopodobnie przejściowy.

"Dodatkowo, obniżka akcyzy na paliwo do minimalnego poziomu od stycznia do maja oraz zwolnienie stacji benzynowych z podatku od sprzedaży detalicznej obniżą cenę paliwa o ok. 30-40 groszy, co przełoży się na czasowy spadek inflacji o kolejne 0,25 pkt." - wskazał Arak.

Jak zwrócił uwagę, rząd zaproponował też dopłaty w kwocie 400 zł dla osób o dochodach niższych niż 2100 zł miesięcznie, bądź 600 zł dla gospodarstw 2-3 osobowych, 850 zł dla 4-5 osobowych oraz 1150 zł dla większych rodzin przy dochodach na osobę sięgających do 1500 zł.

"Działania te nie obniżą bezpośrednio wskaźnika inflacji, ale będą istotnym wsparciem dla mniej zamożnych gospodarstw, pozwalając im uniknąć sytuacji, w której musiałyby one rezygnować z istotnych wydatków, np. na edukację czy leki" - stwierdził szef PIE.

Arak zauważył, że decyzja polskiego rządu wpisuje się w widoczną w całej Europie tendencję walki ze wzrostem cen energii. "W październiku Hiszpania obniżyła podatek VAT na energię i wprowadziła ustawowo maksymalne ceny dla gazu ziemnego oraz elektryczności, pozwalając również na odliczenie części kosztów związanych z energią od bazy podatkowej" - wskazał. Jak dodał, z kolei francuski rząd zadeklarował wypłaty bezpośrednie w kwocie 100 euro dla każdej osoby, której zarobki są niższe niż 2000 euro miesięcznie.

Szef PIE zwrócił uwagę, że pakiety wsparcia wdrażają też mniejsze gospodarki. "W Chorwacji wprowadzono maksymalne limity dla cen benzyny - 11,1 HRK (1,48 euro) dla Pb95 i 11,0 HRK (1,46 euro) dla paliwa ON, a na Węgrzech 480 HUF (1,30 euro) dla obydwu typów paliw" - dodał.

Borys: Tarcza antyinflacyjna może ograniczyć inflację o ok. 1,0 – 1,5 pkt. proc.

Tarcza antyinflacyjna może ograniczyć inflację o ok. 1,0 – 1,5 pkt. proc. - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, odnosząc się do zapowiedzianych przez rząd rozwiązań, powstrzymujących wzrost cen. 

Biorąc pod uwagę wywołany w Europie kryzys energetyczny przez Rosję oraz skok cen po pandemii potrzebne są niestandardowe działania takie jak tarcza antyinflacyjna. Uważam, że tarcza może istotnie ograniczyć inflację o ok. 1,0 – 1,5 pkt. proc. Ten trzy miesiące są kluczowe, ponieważ po pierwsze od 2 kwartału oczekiwane jest wyhamowanie czynników inflacyjnych oraz w okresie zimowym szczególnie ważne jest zmniejszenie wpływu wzrostu cen energii na budżety domowe. Więcej»

mBank: rządowe działania antyinflacyjne lekko propodwyżkowe z perspektywy RPP

Przedstawione przez rząd działania w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej są lekko propodwyżkowe z perspektywy Rady Polityki Pieniężnej - oceniają ekonomiści mBanku.

"W obecnym momencie uważamy, że działanie są lekko propodwyżkowe z perspektywy RPP. Jeśli nadal istnieje wola reagowania na bieżące odchylenia inflacji od projekcji, to tarcza nic w tym zakresie nie zmienia. Jeśli niektórzy członkowie RPP celowali w obniżenie inflacji na początku 2023 roku, to cel nieznacznie się przesunął. Teoretycznie jednak RPP może odebrać tarczę jako krótkoterminową poprawę policy mix, która zmniejsza potrzebę szybkiego reagowania - to scenariusz większego rozciągnięcia podwyżek w czasie i zmniejszenie ich miesięcznej skali" - napisano w raporcie. Więcej»

KWS

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (10)

dodaj komentarz
carlito1
Tylko dodruk pieniądza pozwoli zmniejszyć inflację!!! i koniecznie zamknąć lasy!
godunow1
Zwiększenie ilości pieniędzy w kieszeniach Polaków ma zmniejszyć inflację.. aha ... chyba na 3 dni zanim nie dostaną kasy do ręki ...
grzegorzkubik
Trzeba wprowadzić trwałe rozwiązania tak jak chce tego Konfederacja.
godunow1
A kto ma je niby wprowadzić? Ci co teraz kupują głosy wyborcze?
bolec-bolcowaty-turboleszcz
hehe...sami specjaliści w tych bankach itp....zresztą jak zwykle ..."może będzie tak , a może tak ....a jak nie będzie , to wtedy wymyślimy jakąś wymówkę" ....jak trochę ponad rok temu giełda, a zwłaszcza w praktyce pewne banki były na dołkach 30-to-letnich ( indeksy banków w Europie ) , to ci "genialni" hehe...sami specjaliści w tych bankach itp....zresztą jak zwykle ..."może będzie tak , a może tak ....a jak nie będzie , to wtedy wymyślimy jakąś wymówkę" ....jak trochę ponad rok temu giełda, a zwłaszcza w praktyce pewne banki były na dołkach 30-to-letnich ( indeksy banków w Europie ) , to ci "genialni" analitycy bankowi siedzieli cicho , kiedy było praktycznie pewne ,że można będzie na akcjach banków ponad 100 % zarobić i to praktycznie bez ryzyka...tylko nie było pewne ile czasu ten wzrost zajmie ....teraz ci sami analitycy naganiają na te same banki , kiedy korekta w trakcie ...hehe :-)
itso_widmo_bieli
to jedyni specjaliści :D
stachsgh odpowiada itso_widmo_bieli
i oni w swojej "branży" też. Wiedzą czego trzeba.
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
alberto2020
Może wcześniejsze wybory będą w czasie chwilowego obniżenia tych cen
nazare
To samo pomyślałem. Szykują wybory na kwiecień. Lud znowu się nabierze.
langdon25 odpowiada nazare
Jakie wybory ???
Mieliby dobrowolnie zrezygnować z 200.000 stołków swoich tłustych kotów ???

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki