Sasin: Nie przyjmujemy do wiadomości, że czas węgla minął

Polski węgiel i górnictwo mają przyszłość; nie musimy dziś mówić, że to gałąź gospodarki, która ma nieuchronnie zmierzać do końca - mówił w środę minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas uroczystości barbórkowych w kopalni Bogdanka w Lubelskiem.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Nie przyjmujemy do wiadomości, (...) że czas węgla minął, że musimy dziś w Europie całkowicie odejść od gospodarki węglowej" - powiedział Sasin.

Wskazał, że Polska jest krajem, który dba o swoje bezpieczeństwo energetyczne. "Dzisiaj to bezpieczeństwo energetyczne jest oparte o węgiel" - mówił.

Dodał, że nie mamy obecnie we własnych zasobach innych, realnych źródeł energii, które pozwolą nam wytwarzać odpowiednią ilość energii dla gospodarstw domowych i przemysłu. Zastrzegł jednak, że Polska nie odrzuca pójścia w stronę odnawialnych źródeł energii, ale jego zdaniem „bardzo długo to jeszcze węgiel będzie podstawą naszej gospodarki”.

Sasin powiedział, że polski węgiel i polskie górnictwo mają przyszłość i że można myśleć z optymizmem o tym, iż "górnictwo będzie nadal niezwykle ważną częścią polskiej gospodarki".

Wicepremier zaznaczył, że kopalnia Bogdanka to nie tylko zakład pracy dla zatrudnionych tu około 5 tys. osób, ale przedsiębiorstwo, które ma ogromny wpływ na rozwój regionu. „To wielkie, bijące serce Lubelszczyzny” – dodał.

Szef resortu aktywów państwowych przypomniał, że rząd planuje rozwój Lubelskiego Zagłębia Węglowego. "Mamy wielką nadzieję, że powstanie (w regionie chełmskim - PAP) kolejna kopalnia i Lubelskie Zagłębie Węglowe będzie się rozwijać. (…). My tu na Lubelszczyźnie pokażemy, że górnictwo w Polsce będzie się rozwijać” – dodał.

Sasin zaznaczył, że polski rząd chce mieć wpływ na politykę klimatyczną Unii Europejskiej. „Dyskutujemy, przekonujemy o naszych racjach. Pokazujemy, że nasza polska specyfika nie pozwala nam dzisiaj na to, aby popierać tę politykę klimatyczną Unii Europejskiej w takim wymiarze, jak proponują inne kraje” – powiedział.

Jego zdaniem ta polityka klimatyczna nie ma sensu, jeśli ma być realizowana tylko przez Europę, czy Unię Europejską, w sytuacji, gdy „na całym globie zwiększa się wydobycie i zużycie węgla kamiennego”. „Takie kraje jak Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Australia, one zwiększają udział węgla w przemyśle, w produkcji energii” – dodał.

„Zbyt szybka transformacja energetyczna będzie powodować również to, że nasze gospodarki nie będą gospodarkami konkurencyjnymi w stosunku do gospodarek innych krajów leżących poza naszym obszarem politycznym i geograficznym” – podkreślił wicepremier.

Prezydent Andrzej Duda wystosował do uczestników uroczystości specjalny list, który odczytał jego doradca prof. Andrzej Zybertowicz. Prezydent zwracając się do górników i pracowników Bogdanki, gratulował sukcesów i dziękował za ich wysiłek, „aby ukryte w polskiej ziemi bogactwa służyły nam wszystkim”. „To również dzięki Państwu nasza gospodarka narodowa odnotowała kolejny rok wzrostu, a Polacy z nadzieją spoglądają w przyszłość swoją i bliskich” – napisał prezydent.

Podkreślił, że Polska dysponuje bogactwami naturalnymi tak jak m.in. węgiel kamienny, torf, gaz ziemny, rudy miedzi, srebra, złoża siarki i „tylko dzięki górnikom te ukryte w polskiej ziemi skarby służą nam wszystkim”. „Dziękuję za piękny i budujący wzór etosu pracy oraz wspólnoty, jaki my, Polacy, zawdzięczamy środowiskom górniczym” – napisał prezydent Duda.

Prezes spółki Lubelski Węgiel Bogdanka Artur Wasil w swoim wystąpieniu zapowiadał różne inwestycje i działania, które będą miały na celu unowocześnianie procesu wydobywania węgla i ułatwiane pracy górników. „Dobra przyszłość Bogdanki w trudnych czasach dla węgla jest w naszych rękach, czyli pracodawcy i pracownika. To musi być jeden wspólny interes” – powiedział Wasil.

Bogdanka jest najnowocześniejszą i jedną z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce. W 2018 r. produkcja węgla handlowego wyniosła tu 9 mln ton. Jak informowała spółka po trzech kwartałach 2019 r. produkcja węgla handlowego wyniosła ponad 7,1 mln ton (co oznacza wzrost o 4,5 proc. rok do roku). Skonsolidowane przychody wyniosły w tym okresie 1 mld 626 mln zł, zysk operacyjny - 319,7 mln zł, a zysk netto - 264 mln zł.

Bogdanka zaopatruje w węgiel przede wszystkim odbiorców przemysłowych zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie.

Od października 2015 r. LW Bogdanka S.A. wchodzi w skład Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego.

W pobliżu kopalni planowana jest budowa elektrowni zasilanej gazem syntezowym uzyskiwanym z wydobywanego tu węgla. Enea na terenie kopalni w Bogdance zamierza też zbudować farmę fotowoltaiczną o mocy do około 30 MW, która będzie mogła wytwarzać do około 30 tys. MWh energii elektrycznej rocznie. Farma ma zasilać Bogdankę i obniżać koszty wydobycia węgla. Enea i Bogdanka wraz z lokalnymi samorządami zamierza też zbudować linię kolejową łączącą kopalnię z Łęczną. (PAP)

 autor: Renata Chrzanowska, Magdalena Jarco

ren/ maja/ dym/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 1 xiven

odstawmy ekobrednie na bok

przyszłość węgla i ropy zależy od kosztów wydobycia

! Odpowiedz
3 22 marxs

ten gościu o wyglądzie inteligentnego inaczej troglodyty chyba nie przyjmuje do wiadomości nawet to że istnieje

! Odpowiedz
3 16 fakty

Czy pantofelek albo ameba ma świadomość tego, ze istnieje ?

! Odpowiedz
25 21 grab

Czas D. Trumpa dobiega końca, czas gospodarki węglem w EU również. Ciekaw jestem jak ten rząd będzie mówił o węglu po "erze Trumpa"?

! Odpowiedz
29 63 khh

"Nie przyjmujemy tego do wiadomosci". No i wlasnie tu lezy problem, nie tylko z weglem zreszta.

! Odpowiedz
19 39 bobyxyz1

Ludzie ktorzy kieruja sie taka logika nie powinni kierować państwem. Tego właśnie brakuje liderom w Polsce, otwartej głowy i szybkiej reakcji na sytuacje w dynamicznym świecie. Jeśli komuś się wydaje ze będzie w XXI w. realizował idee wymyślone 100 lat temu to może się grubo przejechać.

Los wegla juz dawno jest przesadzony i to nie Sasin bedzie decydowal o tym czy w Polsce wegiel ma przyszlosc czy nie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 46 jko55

Sasinie
skoro tak to lubisz to podłaczyłbym ci inhalacje z komina węglowego do płuc.
Na zdrowie
może byc nawet rosyjski węgiel - nie musi byc polski

! Odpowiedz
21 32 aaron_szechter

Trzeba sprywatyzować górnictwo i po problemie. KWK Siesia wydobywa węgiel pełną parą i przynosi zyski i to i pozostałe 20 kopalń może. Prezydent Trump przywrócił górnictwo w Appalachach, żeby amerykański przemysł miał tanią energię z węgla. Anglia otwiera kopalnię węgla koksującego, Niemcy są nr 1 w produkcji węgla brunatnego. Bierzmy z nich przykład. A Greta Thunberg zamiast wagarować niech siedzi w domu i nadrabia zaległości z biologi, to może dowie się o fotosyntezie roślin.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 20 fakty

Skąd wy bierzecie te bzdury.

Robert E. Murray, amerykański baron węglowy zdecydował się ogłosić bankructwo swojej firmy.

Murray Energy Corp. wystąpił o ochronę przed roszczeniami wierzycieli do sądu w Ohio. Firma ogłosiła jednocześnie zawarcie porozumienia w sprawie restrukturyzacji z grupą wierzycieli. Jego skutkiem jest powołanie Roberta Moore’a na stanowisko nowego prezesa, a także plan powołania przez wierzycieli nowej firmy, Murray NewCo, która przejmie wszystkie aktywa zbankrutowanego koncernu.

Eksperci podkreślają, że upadek Murray Energy Corp. pokazuje jak szybko gaz ziemny i odnawialne źródła energii wyeliminowały węgiel z amerykańskiego rynku energii. Wcześniej w tym roku upadły w USA zależne od węgla Cloud Peak Energy, Cambrian Coal, Blackjewel i Blackhawk Mining. Jeszcze w 2003 roku węgiel zapewniał ponad połowę generacji energii w USA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 3 fakty

Polecam ostatni akapit, zanim kolejny raz się zbłaźnisz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.