REKLAMA

Santander Bank Polska przejmuje część Deutsche Banku. Co muszą wiedzieć klienci?

Wojciech Boczoń2018-11-06 10:33analityk Bankier.pl
publikacja
2018-11-06 10:33

W najbliższy weekend Santander Bank Polska przejmie wydzieloną część Deutsche Banku wraz z jego klientami. Za jednym podejściem bank przeprowadzi dwie fuzje - prawną i operacyjną. Oznacza to, że klienci przejmowanego banku zostaną od razu przeniesieni na systemy Santandera.

Przeniesienie wydzielonej części Deutsche Banku do Santander Bank Polska zaplanowano na 9 listopada 2018 r. Z całą operacją będzie się wiązała dłuższa przerwa serwisowa. Już w czwartek 8 listopada nastąpi ograniczenie funkcjonalności usług Teleserwisu – nie będą realizowane dyspozycje dotyczące karty kredytowej i zamawianie dokumentów bankowych.

W piątek 9 listopada oddziały Deutsche Banku zostaną zamknięte o godzinie 15.00, a o godzinie 18:00 nastąpi wyłączenie systemu db easyNET oraz db powerNET. Przelewy wprowadzone i zautoryzowane w tym dniu po godzinie 15:00 będą zarejestrowane do realizacji w kolejnym dniu roboczym i zostaną automatycznie przeniesione do Santander Banku.

Od 10 do 12 listopada systemy bankowości elektronicznej Deutsche Banku będą niedostępne. W tych dniach korzystanie z kart i bankomatów będzie odbywać się bez zmian.

/ Forum

Klienci dostaną bankowość elektroniczną Santandera

Od 12 listopada funkcjonalności db easyNET oraz db powerNET zostaną wyłączone, a serwisy będą służyły jedynie do procesu przeniesienia do usług Santander online. Po aktywacji usług w nowym serwisie i pierwszym zalogowaniu od razu będzie można złożyć dyspozycje (np. zlecać przelewy). Klienci będą tez mogli aktywować bankowość mobilną Santandera. Od 13 listopada 2018 r. oddziały Deutsche Banku zostaną otwarte pod szyldem Santander Bank Polska.

Migracji z na systemy Santander Banku będzie można dokonać w bankowości elektronicznej lub w oddziale banku. By aktywować dostęp do systemu Santandera, trzeba będzie zalogować się do db easyNET  / db powerNET i postępować zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie. Proces dostępny będzie od 12 listopada 2018 r. do 12 stycznia 2019 r. Klienci indywidualni, którzy mają konto w Deutsche Banku i Santander Banku zostaną przeniesieni automatycznie pod warunkiem, że w obu bankach zapisane są takie same dane teleadresowe.

Po przeniesieniu klientów do Santandera, nie zmienią się warunki cenowe produktów. Zmianie ulegną natomiast nazwy kont i kart:

 • Konta db Elite zmienią się w Konto Elite
 • Konta db NET i db Invest zmienią się w Konto NET
 • Konta db Smart i db Junior zmienią się w Konto Smart
 • Konto db Open zmieni się w Konto Open
 • Konto db Life zmieni się w Konto Life
 • Konta w pakietach db Fokus, db Inwestor, db Konto, db Start, db Status zmienią się w Konto Inwestor.
 • Karta db kredyt zmieni się w kredyt
 • Karta Deutsche Bank Silver zmieni się w Silver
 • Karta Deutsche Bank Gold zmieni się w Gold
 • Karta IQ World MasterCard zmieni się w World
 • Karta Deutsche Bank Platinum zmieni się w Platinum
 • Karta Deutsche Bank Premium Club Silver zmieni się w Premium Club Silver
 • Karta Deutsche Bank Premium Club Gold zmieni się w Gold.

Karty Deutsche Banku nie będą działać z cyfrowymi portfelami Santandera

W ciągu sześciu miesięcy od fuzji klientom Deutsche Banku zostaną wymienione karty płatnicze na nowe, z logo Santandera. Od razu po migracji klienci będą mogli korzystać z aplikacji Santander mobile i Blika. Karty Deutsche Banku nie będą jednak działać z cyfrowymi portfelami Google Pay, Apple Pay, Fitbit Pay i Garmin Pay. Z portfelami nie będą też działać wznowione karty z nowym logo. Klienci, którzy będą chcieli skorzystać z wyżej wymienionych usług, będą musieli zmienić stary pakiet na konto z aktualnej oferty Santandera i wyrobić nową kartę płatniczą. Wówczas zmienią się im jednak warunki cenowe.

Nie zmieni się oprocentowanie kont osobistych, sposób spłaty i obsługa kredytów hipotecznych w złotych przenoszonych do Santander Bank Polska, numery rachunków bankowych (za wyjątkiem numerów do spłat zadłużenia na kartach), numery kart i kody PIN. Obniżeniu ulegną stawki za realizację wszystkich zleceń stałych, opłaty za wyciągi papierowe dla Konta NET, opłaty za przelew ELIXIR dla Konta Open i opłaty za przelew do US i ZUS dla Konta Inwestor, prowizja za przelew z rachunku karty kredytowej i opłata za usługę „Powiadomienie SMS”.

Deutsche Bank zostanie w Polsce

Po zakończeniu transakcji wydzielona część Deutsche Banku pozostanie na rynku usług finansowych. Będzie rozwijała bankowość inwestycyjna i korporacyjną, kontynuując obsługę polskich i zagranicznych korporacji, instytucji finansowych oraz sektora publicznego w zakresie m.in. bankowości transakcyjnej, powierniczej i obsługi handlu zagranicznego. Deutsche Bank Polska będzie także kontynuować obsługę portfela walutowych kredytów i pożyczek zabezpieczonych hipotecznie. Obsługa produktów kredytowych oraz kontakt z bankiem będą możliwe poprzez wirtualny oddział za pośrednictwem serwisu telefonicznego, formularza kontaktowego na stronie internetowej banku: www.db.com/poland oraz systemu Internetowej Obsługi Kredytu db hipoNET. Deutsche Bank Polska nie będzie posiadać sieci oddziałów.

Bez zmian pozostaną warunki umów produktów kredytowych, w tym marża obowiązująca na dzień przeniesienia wydzielonej części banku do Santandera. W przypadku, gdy marża jest uzależniona od posiadania innych produktów Deutsche Banku (konto osobiste, karta kredytowa czy produkt z linii „db Inwestuj w Przyszłość”), zachowana zostanie stawka obowiązująca na dzień włączenia wydzielonej części Deutsche Banku Santander Banku, niezależnie od tego, czy klient będzie korzystać z wyżej wymienionych produktów w przyszłości.

Wyjątek będą stanowić produkty ubezpieczeniowe, zarówno grupowe, jak i indywidualne, oferowane wraz z produktami kredytowymi pozostającymi w Deutsche Banku. Ich posiadanie lub kontynuowanie może mieć wpływ na wysokość marży zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji kredytowej.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ewa_co
złodzieje z Opus Dei przejmują niemiecki bank - przyzwolenie Morawieckiego oraz KNF

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki