Salvini ostrzy sobie zęby na złoto Banku Włoch

Wicepremier Włoch Mateo Salvini zasugerował możliwość przejęcia przez rząd kontroli nad krajowymi rezerwami złota znajdującymi się pod zarządem Banku Włoch.

- Złoto jest własnością narodu włoskiego i nikogo innego – powiedział w poniedziałek Matteo Salvini, podała agencja ANSA.

(fot. Massimo Pinca / Reuters)

Wypowiedź włoskiego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych to kolejna salwa odpalona w kierunku Banku Włoch. Salvini obwinia kierownictwo banku centralnego o nieudolność w zwalczaniu pełzającego kryzysu bankowego.

Ale tym razem lider Ligi - partii wspólnie z Ruchem 5 Gwiazd tworzącej rząd - posunął się krok dalej sugerując, że rezerwy złota mogłyby posłużyć do sfinansowania socjalnego rozdawnictwa prowadzonego przez jego gabinet. W mediach pojawiły się spekulacje, że położenie ręki na rezerwach złota miałoby być alternatywą dla podniesienia stawek podatku VAT.

- To może być interesujący pomysł  - tak według doniesień "Financial Times" Salvini miał skomentować pomysł sprzedaży włoskiego złota.

 - Nikt nie chce sprzedawać sztabek. W istocie jest wręcz przeciwnie - chcemy uniemożliwić innym położenie na nim rąk - uspokajał na Twitterze Claudio Borghi, doradca ekonomiczny Salviniego słynący ze sceptycznych poglądów na temat członkostwa Włoch w strefie euro. Ten sam Borghi zaproponował ustawę, w myśl której rezerwy złota Włoch przejdą pod kontrolę rządu.

 - Moja ustawa ma na celu jedynie uściślenie tego, że złoto należy do państwa, a nie do rządu. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości co do naszych intencji, to możemy przyjąć kolejną ustawę, która mówiłaby, że jakakolwiek sprzedaż rezerw złota wymagałaby większości dwóch trzecich w obu izbach Parlamentu - wyjaśniał Claudio Borghi. Jednak wciąż kluczową kwestią pozostaje, czy to rząd, czy też bank centralny będą dysponentami narodowego złota.

Bank Włoch oficjalnie dysponuje imponującą kolekcją 2 452 ton złota. Większe rezerwy królewskiego metalu posiadają jedynie Stany Zjednoczone oraz Niemcy. Lecz nawet tak pokaźna ilość kruszcu przy obecnych cenach (ok. 1308 USD za uncję) jest warta "zaledwie" 103,1 mld dolarów, czyli mniej więcej 91,5 mld euro.

Ta kwota blednie nie tylko w zestawieniu z monstrualnym długiem publicznym Włoch (2,33 bln euro, czyli 2 330 mld €), ale też rocznym deficytem fiskalnym Italii, który w ostatnich latach regularnie przekraczał 40 mld €. Same tylko odsetki od długu publicznego kosztują włoskich podatników ok. 65 mld euro rocznie.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 sel

Podkręcają go nawet nie wie kto i jak bo żeby wpłynąć na utrzymanie kursu złota trzeba znaleźć frajerów do sprzedaży zapasów.

! Odpowiedz
24 20 bigmaciek

U nas Lepper też podobnie mówił. W sumie nic nowego. Każdy populista myśli tylko o tym żeby położyć łapę na czymś co do niego nie należy.

! Odpowiedz
8 28 specjalnie_zarejstrowany1

Lepper chcial polozyc lape na czyms co nalezy do bezpieki

! Odpowiedz
2 4 jes odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

Ale był sterowany przez inną frakcję bezpieki. Swoich rewelacji, które w dużej części były prawdą, nie usłyszał od koguta.

! Odpowiedz
5 20 bikeman

Kroplowka juz sie konczy.

! Odpowiedz
2 28 and00

A tak z ciekawości to gdzie fizycznie jest to złoto?
Może o to mu chodzi?

! Odpowiedz
19 50 sublt2

Czym on się różni od Maduro?
"Sprzedać to co nam jeszcze zostało".
To jest strategia z perspektywą tylko do jego emerytury, po nim choćby potop.
Specjalnie rozwojowe to nie jest.

! Odpowiedz
0 1 sel

Maduro właśnie zablokował sprzedaż czarnego złota Wenezueli o 90% gdy jest zbyt tanie ..

! Odpowiedz
37 28 ajwaj

Przyjaciele z pieknej Italii sa suwerenni i silni,

wlasnie NEOCON 80+ Pompeo dostal kosza-czarna polewke na Wegrzech :)
W swojej anty-rosyjskiej podrózy bratanki Wegrzy postawili go kolejny raz na miejsce, "bedziemy handlowac z kim chcemy, a z Rosja chetnie"
Tlumaczac dyplomatyczny jezyk na zrozumialy dla niektórych "spadaj dziadu, bo ci krowy w szkode pójda np. w Teksasie " :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 21 ajwaj

I jest jane, ze w dalszej podrózy komiwojazer przem. wojennego Krainy Bizonów po neo-koloniach wsch. Europ<, zbierze w/w NEOCON duzo zlecen na mld. $ za zólty zlom z demobilu Jankesów

PS. Niemcy odmówily kupno F-35 za 1 500 mld. $ jako awaryjny i nie-skuteczny

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,07% 1 505,50
2019-09-20 00:51:00
USD/PLN 0,07% 3,9301
2019-09-20 00:47:00
EUR/PLN 0,06% 4,3394
2019-09-20 00:49:00
EUR/USD 0,01% 1,1044
2019-09-20 00:49:00
CHF/PLN 0,12% 3,9589
2019-09-20 00:49:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil