REKLAMA

Rzecznik PiS o polexicie: nikt w partii nie ma takich intencji

2022-08-09 10:01
publikacja
2022-08-09 10:01
Rzecznik PiS o polexicie: nikt w partii nie ma takich intencji
Rzecznik PiS o polexicie: nikt w partii nie ma takich intencji
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Jakiekolwiek mrzonki o polexicie to kompletna nieprawda; nikt w PiS nie ma takich intencji - powiedział we wtorek rzecznik PiS Radosław Fogiel. Wiemy, że druga strona będzie nas atakować, ale już chyba nikt w to nie wierzy - dodał.

Fogiel został zapytany w TVP1 o słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o ułożeniu stosunków z UE na nowo, ale że nie będzie to żaden polexit czy niepłacenie składek. Fogiel stwierdził, że "oczywiście jakiekolwiek mrzonki o polexicie to jest kompletna nieprawda".

"Tu opozycja standardowo obudzona w środku nocy pierwsze jej słowo, to będzie polexit. A warto przypominać zawsze, że był w Polsce tylko jeden polityk, który zaproponował do tej pory referendum w sprawie członkostwa Polski w UE i to był Grzegorz Schetyna, w jednym z wywiadów taką propozycję złożył" - powiedział Fogiel.

Zapewnił, że "nikt w PiS-ie nie ma takich intencji". "Oczywiście wiemy, że druga strona będzie nas atakować, ale już chyba nikt w to nie wierzy" - dodał.

"Ale faktycznie my będziemy - i o tym mówił prezes Kaczyński - trzymać się tego, do czego jesteśmy zobowiązani traktatem akcesyjnym, innymi traktami, czyli oczywiście jesteśmy członkiem, płacimy składkę, ale jest duże pole jeszcze manewru. Są różne decyzje, które będą podejmowane, są różne inne aspekty uregulowane w inny sposób. I o tym mówił poseł Krzysztof Sobolewski, że jak się dobrze poszuka, to w tym arsenale kilka armat się znajdzie" - powiedział Fogiel.

Prezesa PiS w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" pytany o relacje z UE powiedział: "Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na kompromisy, ale widać, że nie o to tu chodzi". "Jeżeli wygramy, stosunki z Unią Europejską będziemy musieli ułożyć po nowemu. Nie może być tak – i nie będzie – że Unia wobec nas nie uznaje traktatów, porozumień, umów" - stwierdził prezes PiS. "Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko" - dodał.

Z kolei sekretarz Generalny PiS Krzysztof Sobolewski odnosząc się do wywiadu prezesa PiS w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że Kaczyński stwierdził oczywistą rzecz. "To na co umawialiśmy się z Komisją Europejską i to co z naszej strony zostało wypełnione, czyli kwestia Izby Dyscyplinarnej SN została wykonana i oczekiwaliśmy, że realizacja wszystkich zobowiązań nastąpi także z drugiej strony" - mówił.

Sekretarz generalny PiS był też pytany o ewentualny scenariusz, w którym Polska miałaby nie otrzymać głównej części budżetu UE. "Jeśli (Polska) miałaby nie mieć tej głównej części budżetu UE, jeśliby te fundusze, też byłaby próba zablokowania ich i KE poszłaby tutaj już, można powiedzieć, że próbowałaby docisnąć nas do ściany, to nie pozostaje nam nic innego wtedy jak wyciągnąć wszystkie armaty, które są w naszym arsenale i odpowiedzieć ogniem zaporowym" - powiedział w poniedziałek Sobolewski.

We wtorek Sobolewski zapytany we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia co miał na myśli mówiąc o ogniu zaporowym, którym Polska ma ewentualnie odpowiedzieć UE, Sobolewski odparł, że w traktatach UE jest szeroki wachlarz argumentów i możliwości, których można użyć. "Będziemy starać się używać wszystkich, w niedługim czasie będziemy o nich mówić konkretniej, natomiast w tej chwili tylko sygnalizujemy, że czas na ustępstwa nasze wobec KE, UE się już skończył" - powiedział sekretarz generalny PiS.

Fogiel zapytany we wtorek o to, że prezes PiS w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" mówi też Bruksela może znaleźć sposób, by zablokować fundusze dla Polski z wieloletniej perspektywy finansowej, powiedział, że chciałby wierzyć, iż "są takie granice, których ci brukselscy eurokraci nie przekroczą, ale musimy liczyć na najlepsze, a szykować się na najgorsze".

"Czyli musimy brać pod uwagę, że jeżeli tam nie będzie opamiętania, że jeżeli tam to szaleństwo walki z polskim rządem, tylko dlatego, że nie wszędzie się zgadza, tylko dlatego, że oczekuje wsparcia od Unii, bo przyjęliśmy kilka milionów ukraińskich uchodźców, bo nie zgadzamy się na to, żeby opróżniać nasze magazyny albo zakręcać kurek z gazem polskim obywatelom, bo Niemcy zostali wyrolowani przez Rosjan Nordstremami, jeżeli to szaleństwo się nie uspokoi, to rzeczywiście trzeba brać pod uwagę, że może dojść do jakichś działań kompletnie poza prawnych i kompletnie bezprecedensowych ze strony Komisji" - powiedział rzecznik PiS.

autor: Edyta Roś

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
pikawka
w TVP juz zaczeli przeciez nagonke polityczna i naganianie wyborcze, a finalnie ludzie w tym kraju zrobia jak zawsze czyli przy urnach zrobia komus na zlosc bo przeciez nie ma na kogo glosowac.
grucha_123
Biedny Radziu.
Ktora piekarnia zatrudni pozniej takiego zdrajce narodu ehh..
men24a
Ja mu wierzę !

Ministerstwo Finansów podatek na piwo, wino i papierosy podnosić będzie rocznie o 5-10 proc. Chociaż jeszcze niedawno informacje o pracach nad tego typu projektem nazywało "fake newsem".
Rząd zyska 100 mld w 10 lat.
Co ciekawe, gdy we wrześniu pojawiły się pierwsze doniesienia o drastycznym
Ja mu wierzę !

Ministerstwo Finansów podatek na piwo, wino i papierosy podnosić będzie rocznie o 5-10 proc. Chociaż jeszcze niedawno informacje o pracach nad tego typu projektem nazywało "fake newsem".
Rząd zyska 100 mld w 10 lat.
Co ciekawe, gdy we wrześniu pojawiły się pierwsze doniesienia o drastycznym wzroście akcyzy, resort finansów zaprzeczał. "Informacje o planach drastycznej podwyżki akcyzy na alkohol to fake news. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace w tym kierunku. StopFakeNews" - pisał resort na Twitterze
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grab
Wszyscy politycy kłamią i będą kłamali, bo na tym polega polityka, a ty wyborco masz wierzyć i koniec!
dmarch1
Nie rozumiem. Nikt w PiS nie chce wyjść z UE ? Po jaki diabeł być w UE skoro oni nas tak gnębią ? Przecież to jest działanie wbrew interesowi Polski ...yyy to znaczy interesowi PiS.
michal_rzodkiewicz
Ciekawe, wojtek2u napisał zasadny komentarz i nie bardzo mogę dać mu łapki w górę. O co c'mon? Tylko łapki w dół są dopuszczalne?
polonu
z jednej strony ,kolonia Amerykańska i kasa za ocean a z drugiej strony pieniądze z Unii taki numer Bruner nie przejdzie , Polska już w Unii nie jest tylko tak fikcyjnie ,figurant na wylocie .
4mirek
PIS jak Ruscy ( a może to ich agenci ) podpisują umowy i zobowiązania a póżniej nie dotrzymują umów
wojtek2u
a szkoda, zagłosowałbym na partię, która jest za polexitem, za wyjściem z tego niemieckiego kołchozu ideolo

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki