REKLAMA

Rząd mocniej dociśnie banki? "Brakuje elementarnej przyzwoitości w zakresie traktowania kredytobiorcy"

2022-07-19 07:29
publikacja
2022-07-19 07:29
Rząd mocniej dociśnie banki? "Brakuje elementarnej przyzwoitości w zakresie traktowania kredytobiorcy"
Rząd mocniej dociśnie banki? "Brakuje elementarnej przyzwoitości w zakresie traktowania kredytobiorcy"
fot. Maciej Goclon / / FORUM

Będę w Sejmie przekonywał posłów do rozszerzenia regulacji na kredyty zaciągnięte przed wejściem w życie ustawy, w rozsądnym przedinflacyjnym zakresie. Tutaj jednak sprawa wydaje się dużo trudniejsza - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Gazeta przypomina, że Sejm w tym tygodniu rozpocznie prace nad przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Prawa bankowego.

"Chcemy wdrożyć zmiany, które wprowadzą elementarną przyzwoitość w zakresie traktowania kredytobiorcy. Nie powinno być tak, że w czasie oczekiwania na wpis hipoteki zabezpieczającej zakup mieszkania czy innej nieruchomości banki pobierają z tego tytułu dodatkową i wygórowaną opłatę. Tak być nie może, ponieważ ponad 99 proc. wniosków o wpis hipoteki jest uwzględnianych, udzielenie kredytu poprzedza analiza zdolności kredytowej, a wypłata pieniędzy nie nastąpi przed złożeniem wniosku o wpis zabezpieczenia do księgi wieczystej" - powiedział wiceminister.

Dodał, że ochroną jest objęty wyłącznie bank, ale już wszelkie koszty ponosi kredytobiorca. Zdaniem Warchoła już od wielu lat nie funkcjonuje w praktyce instytucja ubezpieczenia pomostowego, a banki po prostu podwyższają marżę.

"Robią to poza racjonalnymi granicami, w sposób dowolny, według uznania poszczególnych banków. Nawet na pytanie Komisji Nadzoru Finansowego banki nie potrafiły wytłumaczyć, skąd taka, a nie inna wysokość marży i dlaczego tak wielkie różnice są pomiędzy poszczególnymi kredytodawcami. Tak więc w przypadku naliczenia przez bank dodatkowego kosztu kredytu +za czekanie+, po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej, bank zwróci kredytobiorcy zabrane pieniądze lub zaliczy na poczet jego zobowiązania kredytowego" - zaznaczył rozmówca "DGP".

Podkreślił, że to nie ingerencja w treść samych umów banków z konsumentami, ale zapewnienie im adekwatnej ochrony. (PAP)

mmu/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
anty12
Pisowiec mowi o przyzwoitosci HAHHAAHHA usmialem sie. No mistrzu dociskaj ich, a zobczaysz tamsy na swoj temat :D
pstrzezek
PKO już zwalnia załogę. Reszta zrobi podobnie. A specjaliści rządowi dalej myślą że wakacje kredytowe sa za free ;))))
pikawka
no pewnie. banki powinny solidarnie sie zrzucic na inflacje kredytu i jeszcze wyslac im kwiaty bo sie nalezy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pjoz
u was w olgino to tylko pomarzyć tylko można
dodatek za 14-sty wpis 5 kopiejek
hotei
Wystarczyłoby aby banki nie tylko podwyższały stopy oprocentowania kredytów, ale także depozytów. Niestety inflacja jest tez ich zasługą, oprocentowanie konta ROR mimo podwyżek stóp procentowych jakoś nie chce rosnąć. Banki wymyślają lokaty terminowe za 5% z jakimiś śmiesznymi "promocyjnymi" warunkami, ale to nie zdaje Wystarczyłoby aby banki nie tylko podwyższały stopy oprocentowania kredytów, ale także depozytów. Niestety inflacja jest tez ich zasługą, oprocentowanie konta ROR mimo podwyżek stóp procentowych jakoś nie chce rosnąć. Banki wymyślają lokaty terminowe za 5% z jakimiś śmiesznymi "promocyjnymi" warunkami, ale to nie zdaje egzaminu i ludzie. wolą wydawać niż oszczędzać. A w banku wiadomo - marża się musi zgadzać i dlatego Polaków się doi i doić będzie dopóki w PL rządzi Glapiński i złotówka.
zgadujzgadula
Panie Przesie niesmialo chcialem spytac czy jest szansa na 15tke ?
jaroslaw_kaczynski
Tak, ale proszę zbytnio nie rozpowiadać. Trzymamy takie wiadomości na właściwy moment.
tomkooo
a to nie jest gra na zatopienie bankow na gieldzie i wrogie przejecie za dodrukowana kase ?
ja tu nosem czuje arbitraze w sadach miedzynarodowych
baibina
Styl rzadzenia coraz bardziej przypomina ten zza Buga, gdzie dobry Batko poucza w telewizji krnąbrnych biznesmanów i broni przed nimi uciskanych robotników. ^^

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki