Rynkowe odbicie, ale nie na GPW. Mocne spadki telekomów

2019-08-16 17:51
publikacja
2019-08-16 17:51
fot. Krystian Maj / FORUM

Choć większość indeksów w piątek notowała wzrosty, główne indeksy warszawskiej giełdy znalazły się pod kreską. 

To był pełen zwrotów akcji tydzień na rynkach. Poniedziałek przyniósł krach w Argentynie, wtorek krok w tył Amerykanów w sprawie ceł, a środa odwróconą krzywą rentowności, która roztoczyła przed inwestorami widmo recesji. W czwartek, gdy GPW odpoczywała w związku ze Świętem Wojska Polskiego, na rynkach zagranicznych było dość spokojne, główne europejskie indeksy zakończyły jednak dzień pod kreską. 

To, że w piątek może być lepiej, pokazała już sesja w Stanach, Wall Street finiszowała bowiem w czwartek ponad kreską. Zauważyli to inwestorzy na Starym Kontynencie i od początku handlu przeważała zieleń. Później wzrosty przybrały nawet na sile i przy niektórych indeksach zagościł nawet wynik przewyższający 1 proc. Tym bardziej, że i piątek Amerykanie rozpoczęli na zielono. Ciężko przypisać ten powrót optymizmu jednemu konkretnemu wydarzeniu, dało się jednak zauważyć na rynkach przepływ kapitału z bezpiecznych przystani (frank, złoto) do bardziej ryzykownych (akcje). Obawy o recesję nieco ucichły, pojawiły się nawet głosy, że być może odwrócona krzywej rentowności nakłoni Fed do bardziej gołębiego spojrzenia na politykę monetarną, fakt jednak faktem, że stare ryzyka wcale nie zniknęły.

Rynkowe odbicie, ale nie na GPW. Mocne spadki telekomów / Bankier.pl

Konserwatywnie na tym tle wypadła GPW, której główne indeksy należały do najsłabszych w Europie. Aż 1 proc. stracił mWIG, po 0,7 proc. straciły WIG20 i WIG, 0,6 proc. w dół poszedł zaś sWIG. Nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że GPW miała do "nadrobienia" czwartkowe spadki, to i tak wyniki słabe. Pozytywnie zaskoczyły obroty, które mimo długiego weekendu sięgnęły na szerokim rynku 838 mln zł. Za większość obrotów na GPW odpowiadają jednak zagraniczni inwestorzy, więc długi weekend w Polsce teoretycznie jest mniejszym problemem na GPW niż np. wolne w USA.

Najmocniej w WIG20 straciło Orange (-6,8 proc.), a wraz z nim cały indeks telekomów (-3,5 proc.). Te sesję zaczęły dobrze, później jednak wyraźnie osłabły. Warto dodać, że w tym roku paliwem napędowym dla akcji telekomów były podwyżki cen usług telekomunikacyjnych, w tym tygodniu zaś Orange w swojej ofercie Flex znów wróciło do obniżania cen.

Mocną przecenę zaliczył także KGHM (-5,5 proc.), 4,4 proc. straciło PGE, a 4,1 proc. kolejny telekom - Cyfrowy Polsat. W gronie tracących warto było też zwrócić uwagę na Alior Bank (-2,3 proc.), który znalazł się na najniższych poziomach w swej historii.

W sumie aż 10 spółek z WIG20 zanotowało ponad 2 proc. spadki. Dlaczego więc indeks nie stracił więcej? Pomogły ponad 1-proc. wzrosty gigantów: PKO oraz Pekao. 0,4 proc. zyskało też trzecie najważniejsze w WIG20 PZU. Liderem wzrostów był zaś CD Projekt, który urósł o 5 proc., czym przekroczył poziom 230 zł za akcję.

Na szerokim rynku wyróżniał się zaś inny producent gier. Po ogłoszeniu daty premiery nowego "snajpera" o blisko 10 proc. rosły akcje CI Games. Po spadkowej stronie warto było zwrócić uwagę na Getin Noble Bank, który wprawdzie podczas sesji się nie otworzył, TKO wskazywało jednak możliwe spadki nawet o 20 proc. W środę po sesji spółka poinformowała, że fiaskiem zakończyły się poszukiwania inwestora.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bingo71
54,608 tam jest luka do domkniecia na wig bez tego nie ruszymy jak to domkniemy czas pokaże czy dalej południe .Mwig w fali C spadki tam przyspieszają
talmud
polska "gielda" to tak jak polski "samochod elektryczny"......kazdy reszte moze dopisac sobie sam....

https://1polska.pl
znawca_inwestor
300 punktów w dół w miesiąc. Nieźle. Wtorkowy zryw wielu zmylił.
obronca_przebraza
Dopóki nie zakaże się przekładania z wora do wora, ewentualnie nie wprowadzi się podatku od transakcji, to tu niema sensu tu siedzieć. Zawsze oszust Cię ogra!!! Na całym świecie leżą obroty, nie tylko w Polsce. Chodzą tylko automaty, czekające na frajera z kasą!!!
znawca_inwestor
Rzeczywiście jest co najmniej dziwne, jak rynek raz jest najsłabszy na świecie, a drugiego dnia najsilniejszy na świecie, zrywy albo spadki wbrew tendencjom na świecie. Ale Komisja Nadzoru Finansowego woli ścigać drobnych inwestorów za drobne uchybienia, no bo tak łatwiej, dużym nic nie zrobi, bo niby jest ciężko Rzeczywiście jest co najmniej dziwne, jak rynek raz jest najsłabszy na świecie, a drugiego dnia najsilniejszy na świecie, zrywy albo spadki wbrew tendencjom na świecie. Ale Komisja Nadzoru Finansowego woli ścigać drobnych inwestorów za drobne uchybienia, no bo tak łatwiej, dużym nic nie zrobi, bo niby jest ciężko udowodnić.
zygi44 odpowiada znawca_inwestor
Tak jest! Ma racje! Na co to komu? Po co? Zakazać! Postulujemy 500+ dla każdego Polaka z przeznaczeniem na zakup akcji. I całkowity zakaz ich sprzedaży, na GPW wolno wyłącznie kupować....
Wolny rynek ci się znudził?

Ja od lat głosze teze, że polska giełda to taki bandukistan finansowy. Wystarczy średniej wielkości
Tak jest! Ma racje! Na co to komu? Po co? Zakazać! Postulujemy 500+ dla każdego Polaka z przeznaczeniem na zakup akcji. I całkowity zakaz ich sprzedaży, na GPW wolno wyłącznie kupować....
Wolny rynek ci się znudził?

Ja od lat głosze teze, że polska giełda to taki bandukistan finansowy. Wystarczy średniej wielkości amerykański fundusz, który chce się u nas "pobawić" i jedziemy -2%, +3%, -4%.... Ale amatorzy dalej grają, a najbardziej dziwie się tym... wielce zdziwionym, którzy twierdzą, "nło, ale u łamerykanów bywo +2% a u nas -2%, łoszuści!, pozamykać!"
bingo71
Oczywiście, że z wora do wora grubasy graja w kulki i oglupiają drobnice bo to oni maja zarobić.Zakazana to powinna byc krótka sprzedaz wtedy nikt nie zarabiał by na spadkach.Chociaz jak grubasy wysypały by sie na górce to i tak zrzucali by nie swoje akcje by na dnie przerzucić z wora do wora i ciagnać w góre
znawca_inwestor odpowiada zygi44
No i w czym ma rację? Że odpuszcza insiderom, najgrubszym przekręciarzom? Chyba inaczej rozumiemy wolny rynek.
saintclair
Dawno wiedzieli i gadali że ORAngutan za wysoko wlazł.
Małpy (ulicę) strząsnęli z drzewa
deanm
Bananowy syf. Ktoś chętny na PPK w dalszym ciągu?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki