REKLAMA

Alior Bank na historycznym dnie

Adam Torchała2019-08-16 14:55, akt.2019-08-19 08:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-08-16 14:55
aktualizacja
2019-08-19 08:20
Alior Bank na historycznym dnie
Alior Bank na historycznym dnie
fot. Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press / / FORUM

Alior miał być powiewem świeżości w bankowości. Niestety akcje spółki są obecnie notowane po cenach najniższych w historii. Na inwestycji w bank "przejechał" się m.in. kontrolowany przez Skarb Państwa PZU. 

To transakcja z naszego punktu widzenia wyłącznie finansowa. My chcemy zarobić pieniądze dla naszych akcjonariuszy. A to jest transakcja, w której widzimy znaczny potencjał wzrostu wartości - mówił w maju 2015 roku ówczesny prezes PZU Andrzej Klesyk, gdy dopinano przejęcie przez ubezpieczyciela pakietu 25 proc. akcji Aliora. W sumie na przeprowadzoną w trzech transzach transakcję PZU wyłożył 1,64 mld zł. Dziś pakiet ów wart jest 1,39 mld zł. Czysto finansowo ubezpieczyciel stracił więc na inwestycji ćwierć miliarda złotych. Zyskał jednak kontrolę nad bankiem, bo wraz ze swoimi funduszami posiada aż 31,9 proc. akcji banku. Alior zaś stał się jaskółką repolonizacji, które wkrótce nabrały tempa.

fot. / / Bankier.pl

Nie od razu wycena Aliora prezentowała się tak źle. Za rządów Wojciecha Sobieraja (ojciec spółki, zrezygnował ze stanowiska w  czerwcu 2017 roku) Alior rozwijał się bardzo szybko, a na przełomie 2017 i 2018 roku wartość banku przekraczała momentami 11 mld zł. Wówczas wydawało się, że inwestycja PZU to strzał w dziesiątkę. Później bank zaczął jednak rozczarowywać, a w dół za wynikami poszedł i kurs akcji. Dziś wycena banku to niecałe 5,5 mld zł. W 1,5 roku zatem wartość Aliora stopniała o blisko 50 proc.

Finansowe problemy klientów Aliora

Alior być może rósł za szybko, w ostatnim czasie miał bowiem sporo problemów ze swoimi klientami korporacyjnymi. Najpierw był Ruch, gdzie Alior zaangażował się wraz z Orlenem w ratowanie sieci. Wyniki za II kwartał z kolei obciążyły tarapaty finansowe ZM Henryk Kania. Wniosek o upadłość złożył zaś w sierpniu inny klient współfinansowany przez Aliora - Onico

fot. / / Bankier.pl

To m.in. przez odpisy Alior pokazał fatalne wyniki za II kwartał. Spółka narzekała także na wysoką składkę na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Tak czy inaczej, 35 mln zł to najniższy kwartalny zysk netto wygenerowany w giełdowej historii banku. Inwestorzy szybko zapomnieli o świetnym pod względem 2018 roku i w 2019 notowania Aliora spadły już o 22 proc.

Historia ZM Kania obnażyła słabość Aliora

Problemy z klientami korporacyjnymi mogą się jeszcze ciągnąć. - W kolejnych kwartałach również należy się spodziewać zawiązania rezerw w okolicy 300 mln zł. Bank uczy się na błędach i zmienia podejście do ryzyka, dlatego wyniki w kolejnych okresach będą lepsze - mówił na łamach "Pulsu Biznesu" Michał Sobolewski z DM BOŚ.

Z szafy nadal mogą jednak wypadać kolejne "trupy", jeżeli bowiem Alior, jako młody bank (powstał dopiero w 2008 roku), agresywnie walczył o rynek, to być może w portfelu ma jeszcze kilka takich Ruchów czy Kani. Szczególnie, że historia tej ostatniej firmy pokazała, że Alior miał bardzo liberalne podejście do swoich klientów. O możliwych problemach zakładów pisaliśmy na Bankier.pl już w marcu 2018 roku w tekście "Zysk netto to nie to samo, co zarabianie pieniędzy". Na ryzyko płynności zwracał uwagę także audytor. A jednak Alior nie miał problemów ze zwiększaniem Kani limitów finansowania. Z informacji "Pulsu Binzesu" wynika, że w sprawie Kani Alior złożył pozew nie tylko przeciw spółce, ale i przeciw własnym pracownikom. Problem był zatem i wewnątrz banku.

"Spadek nieco zbyt głęboki"

Rozważanie na temat przyszłych potencjalnych problemów klientów banku jest o tyle istotne, że wpływać one mogą na wyniki za kolejne kwartały. Odpisy to bowiem bardzo ważna kwestia, jeżeli bowiem np. oczyścimy ostatni kwartał z odpisu na Kanię (uznając go za jednorazową sprawę), to wskaźnik cena/zysk dla Aliora nie przekracza 9, jest zatem bardzo atrakcyjny. Uwzględniając odpisy C/Z rośnie do 11,06. To nadal mniej niż średnia dla największych banków na GPW, jednak tylko niewiele.

Za tani Alior uznają także analitycy Ipopemy, którzy w swoim ostatnim raporcie wprawdzie ścięli wycenę banku, ale utrzymali rekomendację "kupuj". - Wyższe rezerwy, szczególnie w segmencie korporacyjnym, i nieco niższe prognozy przychodów doprowadziły nas do obniżenia naszych oczekiwań dotyczących zysków netto o 41 proc. dla 2019 i 29 proc. dla 2020. Uważamy jednak, że ostatni znaczny spadek ceny akcji jest nieco zbyt głęboki, ponieważ pozycja kapitałowa banku pozostaje stabilna i nie widzimy ryzyka emisji akcji, co mogło być oczekiwane przez rynek jako możliwy scenariusz, gdyby pogłębiły się problemy z jakością kredytów. Uważamy, że oczekiwany zwrot z kapitału wynoszący około 9,4 proc. uzasadnia wskaźnik C/WK co najmniej 1,0; zatem obecne dyskonto do wartości księgowej implikuje solidny potencjał wzrostu o 22 proc. - napisał Łukasz Jańczak w raporcie z 8 sierpnia.

fot. / / Bankier.pl

Warto dodać, że Alior nie jest jedynym bankiem, który ostatnio rozczarowuje inwestorów. Cały WIG-Banki od początku lipca stracił blisko 13 proc. Części sektora ciążą kwestie frankowe i oczekiwanie na wyrok TSUE w tej sprawie. Cierpią z tego powodu przede wszystkim mBank i Millennium.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
To raczej symptomy genialnego zarządzania PISiewiczów od magistra Zero. Chłopcy się bawią nie za swoje. Ale jutro odpalą swoją prawicową Cambridge Analytica i się z minusuje krytyczne wpisy. TVPIs postraszy suwerena hordami gejów, liberałów. Episkopat dojrzy nową zarazę i będzie nowy tydzień nad Wisłą.
joska
skomentował ekspert z boś który wtopił z sfinksem
grab
Jestem z Aliorem ponad 15 lat. Bank coraz gorszy a platforma on-line bankowości maklerskiej nieudana! Jestem rozczarowany i przenoszę się do innego banku.
jendreka
Nie wiem ilu jeszcze mondrali bedzie się rozpisywać na temat spadków na gpw, a problem jest tylko jeden. Skarb Panstwa a dokładniej OFE. Bo to właśnie one wyprzedzają akcje polskie dzięki wspaniałe reformie pseudo, wymyślonej bardzo, ale to bardzo sprytnie przez czołowego bankiera Morawieckiego. Tak wymyślił, że czy Nie wiem ilu jeszcze mondrali bedzie się rozpisywać na temat spadków na gpw, a problem jest tylko jeden. Skarb Panstwa a dokładniej OFE. Bo to właśnie one wyprzedzają akcje polskie dzięki wspaniałe reformie pseudo, wymyślonej bardzo, ale to bardzo sprytnie przez czołowego bankiera Morawieckiego. Tak wymyślił, że czy tak czy tak przyszły emeryt i tak ma w plecy. Za to państwo jakby nie zrobić to na tym zarobi.
marianpazdzioch
Zupełnie przeciętny bank. Klesyk, koles po harvardach kupił za cenę jakby to była co najmniej jakaś kopalnia złota. Nie jego hajs, to można rozwalić. Dostał złoty spadochron i tyle go widzieli. Tymczasem wartość Aliora to ze 30 zł/akcję, czyli 3x mniej niż cena kupna przez państwowe PZU. 66% z 1,6 mld zł poszło Zupełnie przeciętny bank. Klesyk, koles po harvardach kupił za cenę jakby to była co najmniej jakaś kopalnia złota. Nie jego hajs, to można rozwalić. Dostał złoty spadochron i tyle go widzieli. Tymczasem wartość Aliora to ze 30 zł/akcję, czyli 3x mniej niż cena kupna przez państwowe PZU. 66% z 1,6 mld zł poszło się kochać.
talmud
szansa na zmiane w polsce...

https://1polska.pl
jerloz210935
Ale dla rydzoajatolachów coś się znajdzie,oni mają potrzeby!
phol
Do tego dna to jeszcze trochę brakuje. Jak kapitalizacja spadnie poniżej 1,5 mld. to będziemy mogli mówić o tym, że zbliżamy się do dna. Kryzys finansowy dopiero się zacznie.
misafi
Nie ma takiej firmy czy branży, której PIS nie potrafi zniszczyć. Nawet bankowe i energetyczne oligopole prowadzą sprawnie do ruiny.
heimir
No i bardzo dobrze bo to najgorszy bank w jakim pracowałem. Umowy zlecenia, albo na 1/32 etatu i resztę pod zlecenie. Dramat.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki