Sąd okręgowy w Moskwie ukarał firmę Alphabet Google grzywną w wysokości 8 mld rubli (78 mln USD) za niestosowanie się do krajowego prawa. Rosja od kilku lat usiłuje wymusić na zachodnich firmach technologicznych wycofywanie treści niezgodnych z polityka Moskwy.


W razie odmowy nakłada na nie grzywny - na ogół dość ograniczone. Liczne kary zostały nałożone na TikToka, Google i grupę Meta, właściciela m.in. FB i Messengera.
W październiku ubiegłego roku poinformowano, że Rosja nałożyła na Google karę w wysokości dwóch sekstylionów rubli w związku z zablokowaniem na YouTube prokremlowskich kanałów Tsargrad i RIA FAN. Kara podwajała się codzienne, dlatego dosięgła liczby zapisywanej jako dwójka z 36 zerami (w dolarach wyniosła ona 20 kwintyliardów dolarów). PAP.
os/ mal/

























































