REKLAMA

Rosja i Chiny odrzucają zarzuty sformułowane przez NATO

2022-06-30 16:27
publikacja
2022-06-30 16:27
Rosja i Chiny odrzucają zarzuty sformułowane przez NATO
Rosja i Chiny odrzucają zarzuty sformułowane przez NATO
fot. Kremlin Pool / / Russian Look

NATO zostało skrytykowane przez Moskwę i Pekin po tym, gdy Sojusz na madryckim szczycie uznał Rosję za "bezpośrednie zagrożenie", a Chiny - za "poważne wyzwanie" dla globalnej stabilności, poinformowała w czwartek agencja Associated Press.

W przyjętej na szczycie nowej Koncepcji Strategicznej NATO Sojusz zarzucił Rosji uciekanie się do "przymusu, przewrotu, agresji i aneksji".

W odpowiedzi prezydent Władimir Putin ostrzegł, że jeżeli Szwecja i Finlandia pozwolą wojskom NATO na rozmieszczenie infrastruktury wojskowej na swoim terytorium, to odpowiedź Rosji będzie adekwatna. Powiedział, że Rosja będzie musiała "stworzyć takie same zagrożenia dla terytorium, z którego powstają zagrożenia dla nas".

Dotychczasowa Koncepcja Strategiczna NATO z 2010 roku nie wspominała o Chinach, jednak nowa odnosi się do rosnącego potencjału gospodarczego i militarnego Pekinu. "Chiny nie są naszym przeciwnikiem, ale musimy mieć jasność co do poważnych wyzwań, które sobą prezentują" - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Na madryckim szczycie padło też stwierdzenie, że "Chiny starają się obalić oparty na zasadach porządek międzynarodowy, w tym w dziedzinie kosmicznej, cybernetycznej i morskiej". Ostrzeżono Państwo Środka przed bliskimi związkami z Moskwą. Dodano jednak, że NATO pozostaje "otwarte na konstruktywne współdziałanie" z Pekinem.

W odpowiedzi Chiny oskarżyły Sojusz o "złośliwe atakowanie i oczernianie". Misja dyplomatyczna tego kraju przy Unii Europejskiej oświadczyła: "NATO twierdzi, że inne kraje stawiają wyzwania, ale to NATO tworzy problemy na całym świecie i jest źródłem niestabilności. Jeżeli NATO pozycjonuje Chiny jako +systemowe wyzwanie+, musimy zwracać baczną uwagę i reagować w skoordynowany sposób. Kiedy chodzi o akty, które podważają interesy Chin, będziemy dokonywać stanowczych i mocnych odpowiedzi" - głosi oświadczenie. (PAP)

sm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
sowa300
" padło też stwierdzenie, że "Chiny starają się obalić oparty na zasadach porządek międzynarodowy, w tym w dziedzinie kosmicznej, cybernetycznej i morskiej"."
===========
Co to niby znaczy? To jakiś dowcip lub szał w rozpaczy. Czyli wedle rozumowania NATO i innych przydupasów amerykańskich to NATO i USA
" padło też stwierdzenie, że "Chiny starają się obalić oparty na zasadach porządek międzynarodowy, w tym w dziedzinie kosmicznej, cybernetycznej i morskiej"."
===========
Co to niby znaczy? To jakiś dowcip lub szał w rozpaczy. Czyli wedle rozumowania NATO i innych przydupasów amerykańskich to NATO i USA mogą się rozwijać w kosmosie, cybernetyce i na morzu a Chiny nie. Ten porządek, który stworzyły kraje proamerykańskie jest tylko porządkiem jednostronnym. MY możemy a WY nie. To kuriozum. Porządek świata tworzą kraje wedle swego uznania i wedle swego rozwoju. Europa i Ameryka się zwijają a Azja rozwija. To Azja będzie teraz tworzyć porządek świata i nikt tego nie zatrzyma. Jeśli mam technologię to nie zawaham się jej użyć i nie będę patrzył, że tym samym burzę zaistniałą skostniałą strukturę. To jest jakieś kretyńskie myślenie amerykańskie, że już zawsze będzie tak jak sobie to amerykanie ustalili sami z sobą i swoimi pupilami. Zawsze może być nowy porządek i nowe rozdanie i tak było od zawsze. Imperia upadały i powstawały nowe. Teraz mamy upadek USA i pojekiwania amerykanów.
Że niby kosmos ma być tylko dla USA i NATO?! Że niby Chiny nie mogą podbijać przestrzeni kosmicznej, że niby bez zgody USA nie mogą powiesić swojej stacji na orbicie, że niby co? Czy tam ktoś w tej Ameryce ma choćby ułamek mózgu?
prezestak
To czyli jak Białoruś dostanie atom to polska i kraje bałtyckie tez powinny dostać tokiem myślenia Władka tak właśnie powinno być
pstrzezek
Dyplomatyczne ględzenie i straszonko czyli nihil novi. Ruscy będą bliżej Chin niż im sie wydaje bo nie mają innej opcji. Już widzę te technologiczne przełomy w ramach socjalistyczego braterstwa obu narodów ;) Czyli trabant vs mercedes. Historia zatacza koło. O tyle lepiej że tym razem jesteśmy po innej stronie muru
zzzzz_1
Obawiam się, że tym razem znowu jesteśmy po złej stronie muru

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki