Rabiej: Dobre rady dla nowego rządu

- Niezależnie od tego, kto wygra wybory stanie przed takim samym zadaniem. Takim, aby wzmocnić pozycję międzynarodową Polski - mówi Paweł Rabiej, partner zarządzający w ośrodku dialogu i analiz THINKTANK.

Dobre rady dla nowego rządu


- Mamy kilka rekomendacji ekspertów, którzy pracowali przy projekcie RE-START. Po pierwsze konieczne jest przemyślenie tego, jaką rolę powinna odgrywać Polska w Europie i wzmocnienie tej roli. Europa dzisiaj stoi przed wieloma wyzwaniami, Polska może zdecydowanie grać tutaj większą rolę. Istotna jest kwestia bezpieczeństwa wewnętrznego, czyli koncentracja na wydatkach na wojsko, ale też myślenie o zwiększeniu bezpieczeństwa poprzez sojusze. Niezwykle ważne jest też wzmacnianie polskiej marki, dlatego że wychodzące za granicę polskie firmy mogłyby lepiej sobie radzić, gdyby ta ekspansja polskiej marki była silniejsza. To ważne wyzwania nie tylko z pozycji międzynarodowej, ale też wzmacniania polskiej gospodarki - twierdzi Paweł Rabiej.

- Trzeba zastanowić się, w czym jako Polska moglibyśmy się specjalizować w ciągu najbliższej dekady. Mamy już pewien potencjał w branży meblarskiej, branży stolarki okiennej, w branży samochodowej, ale mamy też branże, które mogą być rozwojowe, takie jak biotechnologia, branża farmaceutyczna, branże związane z ekologią, produktami energetycznie ekologicznymi. Jest to także branża kreatywna, która może stać się motorem rozwojowym polskiej gospodarki.

Wbrew pozorom największe wyzwania nie tkwią w tym, co zrobić, bo to w większości wiadomo. Wiemy, że potrzeba poważnej polityki po wyborach. Wizja, odwaga i uczciwość wobec obywateli, to cechy których potrzebujemy - mówi Rabiej.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~droma

dzisiaj te dupolizy zobaczyly problem a gdzie byli 8 lat ,bo wiem gdzie beda teraz -pierdel

! Odpowiedz
0 0 ~lel

w czym się specjalizować to zostaw pan biznesowi. A co do tego co nowy rząd powinien przemyśleć to jestem sceptykiem. Tu zawsze metoda jakoś to będzie biła rekordy popularności, a od myślenia byli głupcy i nieudacznicy. Tu się bierze po prostu

! Odpowiedz
1 4 ~opty

...temu panu już dziękujemy.......

! Odpowiedz
1 3 ~Dżordż

To się da zrobić, szybciej niż myśli: http://wpolityce.pl/polityka/254789-tusk-drzy-o-stolek-w-brukseli-bo-premier-z-pis-moze-odwolac-go-do-domu

! Odpowiedz
1 1 ~spostrzegawczy

Trzeba zacząć budować płoty na wschodzie i południu zanim nie jest za późno.

! Odpowiedz
1 5 ~Sztefan_Wons

I tu się Kolego mylisz. Moim zdaniem najważniejsze są płoty na ZACHODZIE, aby zapobiec upłynnianiu przez Niemcy nadwyżek "dobra", którego sobie nasprowadzali. Biorąc pod uwagę możliwości naszych służb granicznych (proponuję poczytać dane inne, niż te podane przez psiapsiółkę Kopacz) i chęć uporania się Niemców z problemem, który ich wyraźnie przerósł, to ten kierunek typuję jako najbardziej niebezpieczny. Tym bardziej, że to właśnie we wschodnich landach mieści się większość obozów dla tzw. uchodźców.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Dżordż

Moja rada dla nowego rządu - realizować program WISŁA: Pogłębiać dno i nie dać się oderwać od koryta.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 0,00% 0,50
2019-11-15 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil