REKLAMA

RPP: Padł kolejny wniosek o obniżkę stóp procentowych

2019-12-19 14:00, akt.2019-12-19 14:13
publikacja
2019-12-19 14:00
aktualizacja
2019-12-19 14:13

Na posiedzeniu RPP w grudniu, czwarty miesiąc z rzędu, nie przyjęto wniosku o obniżkę stóp procentowych - wynika z opisu dyskusji na posiedzeniu RPP. W ocenie większości członków Rady inflacja – po przejściowym wzroście w I kw. 2020 r. – w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego.

Członek RPP Eryk Łon / fot. Filip Błażejowski / FORUM

„Na posiedzeniu zgłoszono wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt proc. Wniosek nie został przyjęty” – napisano.

„Większość członków Rady wyraziła również opinię, że biorąc pod uwagę aktualne informacje, prawdopodobna jest także stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach. Członkowie ci zaznaczali, że przemawiają za tym aktualne prognozy wskazujące na utrzymywanie się inflacji na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej przy prognozowanym stopniowym obniżaniu się tempa wzrostu gospodarczego” – dodano.

Jednocześnie Rada oceniła, że utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą.

Natomiast w ocenie większości członków Rady inflacja – po przejściowym wzroście w I kw. 2020 r. – w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego.

"Większość członków Rady oceniła zatem, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - dodano.

W opinii większości RPP perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika PKB – mimo oczekiwanego obniżenia – utrzyma się w najbliższych kwartałach na relatywnie wysokim poziomie.

Niektórzy członkowie Rady podkreślali, że występują czynniki, które mogą przyczynić się do wyższej inflacji niż wskazują aktualne prognozy.

Zaznaczali oni, że jeśli nastąpiłby wyraźny wzrost inflacji oraz oczekiwań inflacyjnych, który zagrażałby realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie, wówczas uzasadnione mogłoby być rozważenie podwyższenia stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

Niektórzy członkowie Rady zaznaczali z kolei, że utrzymują się sygnały dotyczące pogarszania się światowej koniunktury. W opinii tych członków Rady czynniki te mogą negatywnie oddziaływać na wzrost gospodarczy także w Polsce w kolejnych kwartałach.

Wskazano przy tym, że ryzyko trwałego odchylenia się inflacji od celu NBP jest ograniczone. W efekcie pojawiła się opinia, że uzasadnione jest obniżenie stóp procentowych NBP na bieżącym posiedzeniu, a w dłuższym okresie zasadne może być rozważenie ich dalszych obniżek lub zastosowania niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej.

W załączniku dokument Minutes RPP grudzień 2019 r.

W listopadzie za wnioskiem o obniżkę stóp procentowych o 25 pb głosował Eryk Łon - podał NBP w komunikacie.

Na listopadowym posiedzeniu RPP wniosek Łona o obniżkę stóp o 25 pb. nie uzyskał większości głosów. Łon złożył taki wniosek trzeci raz z rzędu.

Przeciw w listopadzie byli członkowie RPP - Adam Glapiński, Grażyna Ancyparowicz, Łukasz Hardt, Eugeniusz Gatnar, Kamil Zubelewicz, Jerzy Osiatyński, Rafał Sura, Jerzy Żyżyński i Jerzy Kropiwnicki.

(PAP Biznes)

tus/ map/ pat/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

34891434_Minutes RPP grudzień 2019.pdfpdf
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (61)

dodaj komentarz
stanislaw_mrowinski
prof. Eryk Łon jest tym polskim ekonomistą, który o polityce pieniężnej potrafi pisać w sposób zrozumiały i ofensywny.Jest po prostu mistrzem !
stanislaw_mrowinski
prof. Eryk Łon doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożeń dla wzrostu gospodarczego (mBank przewiduje spadek tempa wzrostu PKB do 2,8 % w 2020 roku) i dlatego MA RACJĘ domagając się OBNIŻKI STÓP !
jendreka
Obniżka stóp to nowa walka RPP z inflacją?
szeregowy_forumowicz
Długoterminowo :) Jeszcze tego nie rozumiemy ale geniusz okazuje się zazwyczaj geniuszem po latach :)
silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz
Ci co mają wiedzieć, to wiedzą, że inflacja = nominalna stopa procentowa - realna stopa procentowa. To jest wzór Fishera który znamy od conajmniej 100 lat, a bajka bankierów centralnych, że inflacja powoduje wyższe stopy jest tylko dla większości, która tego wzoru nie zna. Wyższe stopy skutkują po prostu większymi Ci co mają wiedzieć, to wiedzą, że inflacja = nominalna stopa procentowa - realna stopa procentowa. To jest wzór Fishera który znamy od conajmniej 100 lat, a bajka bankierów centralnych, że inflacja powoduje wyższe stopy jest tylko dla większości, która tego wzoru nie zna. Wyższe stopy skutkują po prostu większymi spreadami, dzięki którym banki zarabiają. Tak naprawdę nie ma żadnego innego uzasadnienia dla dodatnich stóp procentowych, które są tylko szkodliwe.
szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell
Realna stopa procentowa = nominalna stopa procentowa - inflacja, stąd należy startować. To nie inflacja jest skutkiem stóp procentowych, to stopy procentowe są (albo powinny być) następstwem inflacji.

Poczytaj coś sensownego a później się wypowiadaj, jedna z propozycji poniżej.

"Kryzys banków centralnych.
Realna stopa procentowa = nominalna stopa procentowa - inflacja, stąd należy startować. To nie inflacja jest skutkiem stóp procentowych, to stopy procentowe są (albo powinny być) następstwem inflacji.

Poczytaj coś sensownego a później się wypowiadaj, jedna z propozycji poniżej.

"Kryzys banków centralnych. Skutki stopy procentowej bliskiej zera." A. Rzońca
silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz
Realna stopa jest niezależna od polityki tylko od demografii, więc jest parametrem, a nie wynikiem.
szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell
Załóżmy przez chwilę że tak własnie jest :) Jeśli więc realna stopa procentowa zależy od demografii, to jest własnie wynikiem pewnego równania, którego demografia jest parametrem. Odwracanie zależności i mylenie przyczyn ze skutkami to w twoim wykonaniu pewna już renoma :)
silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz
„Jeśli więc realna stopa procentowa zależy od demografii, to jest własnie wynikiem pewnego równania, którego demografia jest parametrem.”

To nie jest równanie tylko tautologia. Realna stopa procentowa to po prostu tempo przyrostu populacji.
hulk12 odpowiada silvio_gesell
Wzór Fishera który ludzkość zna od 100lat to nie to co napisałeś a realna stopa procentowa = nominalna stopa procentowa - inflacja. Zaskoczę Cię, inflacji nie wylicza się z podanego przez Ciebie wzoru tylko zupełnie inną metodologią i na podstawie cen produktów a nie widzimisię kilku polityków jak chciałbyś by było.Wzór Fishera który ludzkość zna od 100lat to nie to co napisałeś a realna stopa procentowa = nominalna stopa procentowa - inflacja. Zaskoczę Cię, inflacji nie wylicza się z podanego przez Ciebie wzoru tylko zupełnie inną metodologią i na podstawie cen produktów a nie widzimisię kilku polityków jak chciałbyś by było. Twój wzór nie ma sensu bo z góry znasz wartość inflacji więc i tak musisz powrócić do podstawowego wzoru bo szukasz realnego oprocentowania. Zakładając że nie znasz stopy inflacji, masz dwie niewiadome bo realna stopa wynika z tego wzoru. A więc nie rozwiążesz równania.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki