Przewozy Regionalne bliskie uzyskania zgody na restrukturyzację

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak podpisała porozumienie ws. restrukturyzacji Przewozów Regionalnych. Plan naprawczy popiera obecnie dziewięciu właścicieli mających 60,8 proc. udziałów w spółce - poinformowała rzeczniczka Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. Marta Milewska.

Według władz spółki podpisanie umowy z samorządem woj. lubuskiego, to kolejny krok przybliżający Przewozy Regionalne do odzyskania płynności finansowej, a w ciągu najbliższych pięciu lat do osiągnięcia trwałej rentowności.

Przewozy Regionalne (PR) to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Spółka o kluczowym znaczeniu dla całego rynku przewozów regionalnych wymaga jednak natychmiastowej restrukturyzacji.

Problemem PR jest ogromne zadłużenie, niedoinwestowanie taborowe i wysokie koszty działalności. Wysokość samego zadłużenia przeterminowanego to ok. 600 mln zł.

Z coraz większego wsparcia samorządów dla projektu restrukturyzacji cieszy się prezes zarządu Przewozów Regionalnych Tomasz Pasikowski. Jego zdaniem zrestrukturyzowana spółka będzie mogła wreszcie być konkurencyjna oraz dzięki m.in. inwestycjom taborowym oferować wyższą jakość usług pasażerom.

Dzięki temu nie tylko województwo lubuskie, ale i wszystkie pozostałe, będą miały pewność, że organizacja pasażerskiego ruchu pociągów w ich regionie jest prowadzona w sposób efektywny i najbardziej korzystny dla mieszkańców - dodał Pasikowski.

Ustaliliśmy kierunki współpracy z Przewozami Regionalnymi, z których najważniejsze to: wspólne dążenie do obniżenia kosztów dostępu do infrastruktury kolejowej, wprowadzenie transportu zintegrowanego na nierentownych trasach oraz celowego monitoringu natężenia ruchu na wszystkich trasach, w celu wyeliminowania zbędnych kosztów - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

PR chcą w maju br. zakończyć prace nad planem restrukturyzacji spółki, tak by w lipcu mógł trafić do Komisji Europejskiej wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy publicznej.

Plan zakłada, że skarb państwa zasiliłby kwotą 750 mln zł Agencję Rozwoju Przemysłu, a PR wyemitowałyby udziały, które objęłaby ARP - gotówka wpłynęłaby do spółki. Agencja stałaby się większościowym udziałowcem PR, 600 mln zł przeznaczone zostałoby na oddłużenie spółki, a 150 mln na jej restrukturyzację.

Na porozumienie dotyczące oddłużenie i restrukturyzacji PR muszą jednak zgodzić się właściciele spółki, czyli samorządy wojewódzkie. Projekt restrukturyzacji PR może być realizowany przy uzyskaniu zgody udziałowców, którzy łącznie mają 2/3 udziałów reprezentowanych na zgromadzeniu udziałowców, czyli 66,6 proc.

Dotychczas zgodę wyraziło dziewięciu z 16 marszałków, co daje 60,8 proc. Milewska przekazała, że plan restrukturyzacji poparli marszałkowie województw: mazowieckiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego (deklaracja poparcia, w trakcie finalizacji kwestii formalnych) i woj. lubuskiego.

To oznacza, że PR są bliskie uzyskania zgody na wdrożenie planu restrukturyzacji. Do dopełnianie formalności wystarczyłaby np. zgoda woj. małopolskiego, które ma 6,4 proc. udziałów spółki lub innego większego regionu np. woj. zachodniopomorskiego (5,8 proc.), czy warmińsko-mazurskiego 5,3 proc.

Przewozy Regionalne uruchamiają blisko 1,8 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta ok. 300 tys. pasażerów - głównie dojeżdżających pociągami do pracy czy szkoły.

Polak podkreśliła, że samorząd województwa lubuskiego chcąc podnosić standard kupuje nowe pojazdy szynowe. Wszyscy wiemy, że transport kolejowy to ekologia, na którą zdecydowanie stawiamy teraz, a zwłaszcza w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej - wyjaśniała.

Marszałek dodała, że z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wynika, że największym beneficjentem inwestycji kolejowych współfinansowanych z funduszy unijnych w latach 2014-2020 będzie właśnie woj. lubuskie. (PAP)

mmd/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil