Przeciętne wynagrodzenie w firmach przekroczyło 5000 zł brutto

Polski rynek pracy zakończył rok 2018 mocnym akcentem. Wynagrodzenie w przedsiębiorstwach po raz pierwszy przekroczyło 5000 zł, kolejny rekord wyznaczyło także zatrudnienie.

Podawane przez Główny Urząd Statystyczny dane o wynagrodzeniach zazwyczaj budzą wiele emocji – szczególnie, gdy, tak jak obecnie, biją kolejny rekord. Warto jednak pamiętać, co tak naprawdę pokazuje comiesięczne badanie poziomu płac.

Według najnowszych wyliczeń GUS-u, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 osób) sięgnęło w grudniu ubiegłego roku 5274,95 zł brutto. To najwyższy poziom w dotychczasowej historii badania.

To nie zaskoczenie - jak wyraźnie widać na wykresie, grudzień zawsze jest pod względem płac najlepszym miesiącem w roku (poprzedni rekord w wysokości 4973,73 zł pochodził z grudnia 2017 r.).

Wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw
Wynagrodzenie i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (GUS)

W porównaniu do ostatniego miesiąca 2017 r., przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu 2018 r. o 6,1 proc. Odczyt ten nie spełnił oczekiwań analityków, którzy typowali wzrost o 7,3 proc. Co więcej, niższą roczną dynamikę wzrostu płac po raz ostatni obserwowaliśmy we wrześniu 2017 r.

Z kolei w ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł w grudniu 6,2 proc., co tylko potwierdza wyjątkowość grudnia. W całym 2018 r. wzrost wynagrodzeń sięgnął 7,1 proc.

Równocześnie należy pamiętać, że dane podawane co miesiąc przez GUS dotyczą przedsiębiorstw (bez sektora finansowego), w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie dotyczą zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. Statystyka ta obejmuje ok. 1/3 pracujących w polskiej gospodarce. 

Z kolei lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada 2017 i dotyczyły stanu na październik 2016 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 3510,67 zł brutto, czyli około 2512 zł netto (tzn. "na rękę").

W zatrudnieniu też rekord i hamowanie

Z kolei zatrudnienie w grudniu 2018 r. wyniosło w liczbach bezwzględnych 6232,7 tys., co oznacza wzrost względem listopada (o 2 tys.) oraz najwyższy poziom przynajmniej od początku 2005 r., od kiedy GUS zbiera porównywalne dane.

W porównaniu do grudnia 2017 r. przybyło zaś 169 tys. zatrudnionych. Wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków (2,8 proc.) wobec 3 proc. odnotowanych w listopadzie. Po raz ostatni z tak niską dynamiką mieliśmy do czynienia w maju 2016 r.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 16 zbyszek_

Dominanta ( moda ), nie srednia i nie miediana.

! Odpowiedz
0 10 hfjdj

Dominanta wynosi tyle ile placa minimalna. Mowie to bez zagladania w statystyki.

! Odpowiedz
19 48 do_niczego

Wyszły na jaw zarobki Wojciechowskiej i od razu przeciętne wynagrodzenie poszło w górę.Kto tyle zarabia jak podaje GUS,pewnie ci sprowadzani ukraińcy. Na pytanie w firmie ostatnio o podwyżki usłyszałem nie podoba ci się to się zwolnij zatrudnię sobie ukraińców,mają pracodawcy gdzieś Polaków,oczywiście firma kupiła nowe maszyny i robić masz coraz więcej.Dodam że nie zarabiam tyle co podaje GUS za to mój dyrektor ma ponoć 30 tyś miesięcznie za traktowanie pracowników niższego szczebla jak śmieci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 17 hfjdj

Jakby twoj dyrektor zarabial 1500 to by nie bylo problemu?

! Odpowiedz
28 72 h-b

Cóż...Od wielu ,wielu lat 97 % procent Polaków rozlicza się w najniższym progu podatkowym !!!.Mimo propagandowego wzrostu średniej płacy zatrudnionego w tym kraju - teraz już Niby prawie 5300 zł Brutto?????.Żałosna obłuda statystyczna nic więcej.

! Odpowiedz
14 70 obywateltbg

A może by tak lepiej podać medianę wynagrodzeń. 8 pracowników po 2.500 zł + 2 szefów po 15.000 zł - to średnio każdy zarabia 5.000,00 zł., a mediana wynagrodzeń wyniesie 2.500 zł. A tak swoją drogą taki jaki procent zatrudnionych zarabia to 5.000 i więcej?
Ten artykuł to takie ble, ble dla laików.

! Odpowiedz
50 28 trollmaster

nie zarabiasz nawet 5 klocków BRUTTO???

to co - do szkoły było pod górkę, miałeś dysleksję i dysgrafię, a do tego ADHD?

no chyba, że jesteś prosto po studiach, z kilkoma miesiącami doświadczenia, wtedy OK.

! Odpowiedz
18 21 jes odpowiada trollmaster

Przecież napisał w nicku, że jest LTBG - i ma te dolegliwości wszystkie na raz.

! Odpowiedz
8 23 matpoz1 odpowiada trollmaster

W kilku dużych ośrodkach miejskich nie jest trudno o taką pensję, często pracownicy w fabrykach zarabiają więcej, natomiast w mniejszych miastach i tych biedniejszych jak Bydgoszcz,Wałbrzych itp. bardzo trudno o taką pensję, nawet będąc specjalistą.

! Odpowiedz
4 24 h-b odpowiada matpoz1

Fakt..W kilku... i to największych na całą Polską . Smutna rzeczywistość niestety coraz bardziej z każdym rokiem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil