REKLAMA

Prezydent o Obajtku: Wydaje się, że jest dobrym prezesem Orlenu

2021-03-07 12:44
publikacja
2021-03-07 12:44
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Wydaje mi się, że Daniel Obajtek jest dobrym prezesem Orlenu i bardzo dobrze sobie radzi na tej funkcji; najważniejsze jest, żeby firmą dobrze zarządzano, a w tej kwestii akurat wszytko dobrze się dzieje - powiedział w niedzielę w Zakopanem prezydent Andrzej Duda.

"Wydaje mi się, że (Danel Obajtek) jest dobrym prezesem Orlenu i bardzo dobrze sobie radzi na tej funkcji. Najważniejsze jest, żeby firmą dobrze zarządzano, a w tej kwestii akurat wszytko dobrze się dzieje, z tego co widać. Opozycja zawsze będzie stawiała różnego rodzaju zarzuty tak jest też ich rola" - powiedział prezydent zapytany na zakopiańskim stoku przez reportera TVN24 o sprawę prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

Obajtek i Tusk spierają się o Orlen. Wojna PiS-PO kontra giełdowa rzetelność

Odmienne opinie na temat spółek to esencja giełdy. W polskich realiach kwestie ekonomiczne często przysłaniane są przez politykę, również tę w najgorszym, „plemiennym” wydaniu. Jak na dłoni widać to w sporze Daniela Obajtka i Donalda Tuska o kondycję PKN Orlen, której rzetelna ocena jest zadaniem bardziej skomplikowanym, niż chcieliby tego przedstawiciele zwaśnionych obozów.

Prezydent w niedzielę w Zakopanem zainaugurował VII edycję charytatywnych zawodów w narciarstwie alpejskim "12H Slalom Maraton Zakopane 2021" organizowanych przez Fundację Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane, której celem jest organizacja i promowanie kultury fizycznej, sportu, narciarstwa, szczególnie wśród osób czasowo lub trwale niepełnosprawnych oraz integracja sportowców o zróżnicowanych możliwościach psycho-fizycznych.

"Gazeta Wyborcza" pod koniec lutego napisała, że w czasach, gdy obecny prezes Orlenu Daniel Obajtek był wójtem Pcimia (był nim w latach 2006-15, od 2007 r. jest też członkiem PiS), chciał wykończyć firmę swojego wuja. Choć jako samorządowiec nie mógł tego zrobić, kierował z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką TT Plast. Potem skłamał w tej sprawie przed sądem - podała "GW". Według dziennika, dowodem na to są nagrania rozmów Obajtka, którymi dysponuje; padają na nich wulgaryzmy, także pod adresem wuja.

W środę "GW" napisała, że ujawnia nowe nagrania, które mają potwierdzać, że Obajtek - jako wójt Pcimia - wydawał dyrektorowi handlowemu firmy TT Plast o imieniu Szymon polecenia, jak zdobywać kontrahentów, dyktował ceny i marże - de facto kierował spółką. Co więcej, jak podkreśla "GW", zeznając przed sądem w grudniu 2014 r. skłamał pod przysięgą, że nie miał żadnych kontaktów biznesowych z TT Plast. To był proces o wyłudzenie unijnych dotacji przez jego wuja Romana Lisa, współwłaściciela konkurencyjnej spółki Elektroplast, z którym Obajtek był skonfliktowany.

We wtorek pełnomocnik Obajtka mec. Maciej Zaborowski poinformował, że prezes Orlenu w wezwaniu przedsądowym domaga się od "Gazety Wyborczej" i jej dziennikarzy przeprosin, zaprzestania naruszania dóbr osobistych, usunięcia materiałów zawierających nieprawdę i wpłaty 200 tys. zł na Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourettea.

Obajtek w wywiadzie dla PAP stwierdził, że "Gazeta Wyborcza" "wrzuca nagrania sprzed kilkunastu lat, co do których nie ma pewności, czy nie zostały zmanipulowane". "Tę sprawę, będzie prowadził zaangażowany przeze mnie prawnik. Ja muszę się skoncentrować na tym, co zacząłem w Orlenie. Nikt mnie nie zastraszy, nie zrobię ani kroku w tył – mówi prezes PKN Orlen.

"W tych nagraniach sprzed kilkunastu lat używam słownictwa, które odbiega od pewnych standardów i nie powinno paść nawet w największych emocjach i za to przepraszam. Były to jednak prywatne rozmowy sprzed wielu lat. Wszystko inne to manipulacja +Gazety Wyborczej+. Na tych taśmach nie ma nic co potwierdzałoby, że w jakikolwiek sposób złamałem prawo" - stwierdza w tym samym wywiadzie Obajtek.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (86)

dodaj komentarz
grab
Jest Obajtek tak dobrym prezesem Orlenu jak pan prezydentem Polski. Jesteście po jednych pieniądzach i za 3 lata możecie być w jednym pokoiku.
meryt
grab "możecie być w jednym pokoiku"

Nie pisz, że jesteś w przejściu między jednym pokoikiem a drugim? :)
pancerowany
"Wydaje się"... aha !! i oto "wydaje się", tu się rozchodzi... nie mówi że "na pewno" lub "zdecydowanie"... czyżby zawór bezpieczeństwa gdyby nie daj Boże....?
jacyna2017
W ferworze politycznych sporów wydawałoby się, że najlepiej trzymać się faktów i liczb, ale to zbyt duże wymaganie - vide poziom poniżej. Może dlatego. że Orlen przez każdy rok 'złego' PiS robił co rok tyle zysku, co przez osiem lar PO razem, więc co oprócz jazgotu, piany i 'taśm GW' można W ferworze politycznych sporów wydawałoby się, że najlepiej trzymać się faktów i liczb, ale to zbyt duże wymaganie - vide poziom poniżej. Może dlatego. że Orlen przez każdy rok 'złego' PiS robił co rok tyle zysku, co przez osiem lar PO razem, więc co oprócz jazgotu, piany i 'taśm GW' można przeciwstawić?
marxs
bredzisz PISiaro wartość Orlenu spadła 2-krotnie w ciągu 2 ostatnich lat zarządu omajtka 2 lata temu akcja ponad 100 zł obecnie 60 ł takie to jest dobre zarządzanie w prywatnej firmie juz rok temu by dostał kopa w dudę i stanowisko ciecia placowego
jpelerj
To trzymaj się faktów i liczb: wartość firmy spadła prawie o połowę, nie ma dywidend, zdłużenie ostro w górę. Nie masz dostępu do liczb? To się na nie nie powołuj.
pstrzezek
TVP mocno w główce zaorało prawda?
krokus12
Taśmy ,,Wprost'' to ,że robi zysk to ok ale to nie zwalnia z tego ,że wobec prawa powinniśmy być równi a co do Obajtka są podejrzenia kłamania pod przysięgą .
blind-oln
No to zaraz będzie news, że Duda ułaskawił Obajtka na zaś.
marxs
hahaha czyli wg narodowo-katolickich moralnych łałtorytetów to możesz być mordercą ,złodziejem,oszustem czy pedofilem pod warunkiem że masz dobre wyniki

Powiązane: Taśmy Daniela Obajtka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki