REKLAMA

Premier Włoch chce, by Salvini wyjaśnił sprawę finansowania Ligi w parlamencie

2019-07-15 14:15
publikacja
2019-07-15 14:15
fot. Donatella Giagnori / FORUM

Premier Włoch Giuseppe Conte dał w poniedziałek wyraźnie do zrozumienia, że opowiada się za tym, aby wicepremier, szef MSW Matteo Salvini wyjaśnił w parlamencie sprawę domniemanego finansowania jego partii Ligi przez stronę rosyjską.

O rozmowach prowadzonych w Moskwie na temat planów finansowania Ligi przez Rosjan napisał niedawno amerykański portal BuzzFeed, a wcześniej, już w lutym, informował o tym włoski tygodnik "L'Espresso".

Conte zapytany przez dziennikarzy, czy uważa, że Salvini powinien wyjaśnić w obu izbach parlamentu tę sprawę, odparł: "Dlaczego nie?".

Wystąpienia Salviniego w parlamencie w Rzymie i przedstawienia okoliczności sprawy domaga się koalicjant Ligi, Ruch Pięciu Gwiazd. Jego lider, wicepremier Luigi Di Maio w niedzielę powiedział: "Kiedy parlament wzywa, polityk odpowiada, bo parlament jest suwerenny i to mówi nasza konstytucja".

Na wezwania te przywódca Ligi odpowiedział: "Nie musimy przedstawiać żadnych wyjaśnień. To wszystko to ogromna plotka".

W czwartek prokuratura w Mediolanie ogłosiła, że wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego finansowania Ligi przez stronę rosyjską.

Portal BuzzFeed uważa, że bliski współpracownik wicepremiera Salviniego Gianluca Savoini ze stowarzyszenia Lombardia-Rosja przeprowadził w październiku w Moskwie potajemne rozmowy z Rosjanami o finansowaniu Ligi.

BuzzFeed ujawnił, że ma nagranie spotkania i wyjaśnił, że jego uczestnicy omawiali warunki kontraktu, którego celem było potajemne przekierowanie dziesiątek milionów dolarów na rzecz Ligi i jej kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Miała to być suma sięgająca 65 mln USD. Nie jest jasne, czy zawarto ostatecznie porozumienie w tej sprawie.

Według mediów śledztwo prowadzone jest pod kątem międzynarodowej korupcji. Na poniedziałkowe popołudnie Savoini otrzymał wezwanie do prokuratury.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ulb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki