REKLAMA
PIT 2023

Premier Morawiecki o likwidacji CBA: przestrzegam przed tym

2023-11-27 20:45
publikacja
2023-11-27 20:45

Przestrzegam przed tym - powiedział premier Mateusz Morawiecki w TVP Info, odnosząc się do planów zlikwidowania CBA przez rząd PO, PSL, Polski 2050 i Lewicy. Dziękuję funkcjonariuszom CBA za ich pracę, oni też są częścią naszego sukcesu - podkreślił.

Premier Morawiecki o likwidacji CBA: przestrzegam przed tym
Premier Morawiecki o likwidacji CBA: przestrzegam przed tym
fot. Joanna Składanek / / FORUM

10 listopada liderzy PO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy parafowali umowę koalicyjną. W 19. postanowieniu pierwszej części umowy zapisano, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zlikwidowane, a jego zasoby i kompetencje przekazane do innych służb, m.in. do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji. "Dzięki temu wzmocniona będzie walka z korupcją, całkowicie porzucona przez poprzednią władzę" - napisano w umowie.

Pytany w TVP o plany likwidacji CBA, Morawiecki powiedział: "przestrzegam przed tym i dziękuję funkcjonariuszom CBA za ich bardzo ciężką pracę, podobnie, jak innych służb specjalnych, w tym CBŚP. Wszystkim funkcjonariuszom, bo oni też są częścią naszego sukcesu".

"Dla naszych drogich rodaków chcę poczynić takie porównanie: w mętnej wodzie się lepiej ryby łowi, jeżeli ktoś chce rzeczywiście kręcić swoje lewe interesy, jak mafie vatowskie w czasach PO" - powiedział.

Poradził też, aby popatrzeć na dane Komisji Europejskiej. "Jak wtedy bandyci mafii vatowskich okradali Polskę, jak w rajach podatkowych różni cwaniacy i bandyci w białych kołnierzykach niszczyli polski budżet nie płacąc podatków" - podkreślił.

"Bardzo się obawiam, że część PO chce wrócić do tamtego świata - do czasu, kiedy w mętnej wodzie, bez działań antykorupcyjnych bardzo łatwo się okradało wszystkich Polaków" - stwierdził.

Dodał, że "łatwo się wtedy mówiło: gdzie są te pieniądze zakopane? (...) One były właśnie zakopane w tych sejfach różnych bandytów, łotrów, cwaniaków, szalbierzy. My tym naszym działaniem w Ministerstwie Finansów pokonaliśmy te wszystkie mafie, wydobyliśmy te pieniądze na światło dzienne" - powiedział premier.

Morawiecki: Gdyby media publiczne zostały zlikwidowane, byłoby to zaprzeczenie demokracji

"Na początku naszego +dekalogu+ jest najważniejsze przykazanie: Polska musi być suwerennym państwem! Warto, by Polska trwała. Warto o nią dbać. To nas łączy i dlatego warto, aby posłowie Polski 2050, PSL i ci z KO, którzy nie zatracili jeszcze ducha polskości, zastanowili się, czy warto dziś ryzykować utratę suwerenności. To niestety nam się w historii przydarzało i warto przed tym ostrzec" - powiedział w poniedziałek w TVP Info premier Mateusz Morawiecki.

"Czy jako rządzący, czy jako opozycja, będziemy robili wszystko, aby obronić polską suwerenność i niezależność przed zakusami obcych państw. To będzie miało wpływ na życie każdego Polaka. Bo jeśli w Brukseli lub w Berlinie ktoś zadecyduje, że w Polsce należy wprowadzić eutanazję wbrew woli Polaków, Sejm będzie pozbawiony kompetencji. To jest coś niezwykle niebezpiecznego" - wskazał.

Premier odniósł się także do zapowiedzi likwidacji TVP Info przez koalicję KO-PSL-Polska 2050-Lewica.

"Platforma Obywatelska jest jak PZPR, która chciała mieć koncesjonowaną opozycję - ZSL i SD. Gdyby media publiczne zostały zlikwidowane, powróciłby informacyjny monopol rodem z PRL. Byłoby to zaprzeczenie demokracji" - podkreślił szef rządu, dodając, że dziennikarze TVP starali się "pod ogromnym ostrzałem pokazać inny punkt widzenia, niż Wirtualna Polska, Onet czy TVN i oświetlać pewną część sceny politycznej, gospodarczej czy społecznej, która wcześniej nie była oświetlana".

Podkreślił, że on i jego środowisko polityczne będzie bronił publicznych mediów przed zakusami likwidacji, bo "w ten sposób bronimy prawa do wolnego słowa, a jak mówił nasz poeta, +wolnej myśli to już za nic nie dam+ i my tej wolnej myśli nie oddamy" - zapewnił.

"W państwie demokratycznym są instytucje prawa - konstytucja, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, sądy i różne urzędy. To one, a nie premier czy inni politycy, decydują o respektowaniu prawa. Zawsze starałem się zasięgnąć opinii tych, którzy znają się na danej dziedzinie prawa, ale przede wszystkim szanowałem instytucje prawa powołane, aby czuwać nad naszym porządkiem konstytucyjnym i ustawowym. Jeśli ktoś uważa inaczej, to są to działania uzurpacyjne i przed tym należy przestrzec" - ocenił Morawiecki odnosząc się do wypowiedzi Donalda Tuska o egzekwowaniu prawa.

"Jeśli chodzi o uporządkowanie sytuacji w mediach publicznych, sprawa jest prostsza niż się komuś wydaje, nie wymaga żadnych tajemniczych działań" - mówił Tusk we wtorek, 21 listopada. "Dowiecie się państwo w odpowiednim czasie, co te słowa oznaczają, jakie konsekwencje spotkają także osoby, które dopuściły do tego, że media publiczne w Polsce działały niezgodnie z misją, w jakimś sensie wbrew konstytucji i oczywiście niezgodnie z misją, i z przepisami prawa powszechnego" - dodał szef Platformy.

"Proszę się tutaj nie martwić o moją skuteczność. To będzie zgodnie z prawem, tak jak my je rozumiemy, ale przez to +my+ rozumiem także polskich prawników, konstytucjonalistów, medioznawców. Z całą pewnością będziemy tutaj skuteczni, (...) nie będziemy się tutaj w żaden sposób wahać. Na pewno będzie ciekawie, będzie co oglądać i co transmitować" - zapowiedział lider PO.

agz/ mir/ mr/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jas2
Jak CBA będzie łapać łapówkarzy, zwalczać korupcję, to jak żyć? To po co wygraliśmy wybory?
karbinadel
Likwidować może nie, ale włączyć do policji. Po co tyle osobnych służb, które robią to samo?
santoriusz
to już jawnie mówi że "oni też są częścią naszego sukcesu"
kacz-dzong-un
I to naprawdę on śmie mówić, że ktoś inny będzie godził czymś w demokrację? Hipokryzja w każdym niemal zdaniu tego człowieka. Bezczelny polityk, który powinien siedzieć.
forfun
jeśli robili pod zamówienie morawieckiego to z pewnością są częścią jego sukcesów
katzpodola
Nowak i Karpiński już się cieszą i gorącym sercem popierają Tuska
krokus12
A Kaczyński, Cieszyński ,Bielan Ziobro ,Morawiecki mają strach w oczach a jak służby będą funkcjonować normalnie to i może znajdzie się żywy jegomość od respiratorów który został skremowany w Albanii .
bawara
Aż konie (i tym podobne liski) podskakują..."Kto nie z nami..."

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki