REKLAMA

Ponad 55 tys. osób ukaranych mandatem za brak maseczki

2020-10-18 12:31
publikacja
2020-10-18 12:31
fot. Jacek Szydłowski / FORUM

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia, pouczyliśmy ponad 197,5 tys. osób, ponad 55,3 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 14,6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w niedzielę PAP rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Policjant dodał, że w przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego - w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie 1 procencie zapadają wyroki uniewinniające. "Warto o tym przypomnieć, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje, sugerujące masowe uniewinnianie obwinionych. Najważniejsze jest nasze zdrowie" - przekazał Ciarka.

Zaznaczył, że tylko ostatniej doby w kwestii noszenia masek funkcjonariusze pouczyli ponad 1130 osób i nałożyli mandaty w stosunku do ponad 3840 osób, a w ponad 950 przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Rzecznik KGP poinformował także, że ostatniej doby sprawdzono ponad 275 tys. osób skierowanych na kwarantannę, a w około 850 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych. Jednocześnie przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny, na osoby uchylające się od kwarantanny, może nałożyć zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, karę pieniężna w wysokości do 30 tys. zł.

Podał również, że ostatniej doby policja sprawdziła ponad 4230 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń przeprowadziła już 158 tys. takich kontroli.

"Od początku działań skontrolowano również ok. 274,3 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki oraz ok. 9,6 tys. miejsc organizacji wesel" - podkreślił Ciarka.

Przekazał też najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem wśród funkcjonariuszy. Według nich, 827 policjantów oraz 109 pracowników policji zarażonych koronawirusem wyzdrowiało, a od początku działań zakażonych zostało 2115 policjantów oraz 260 pracowników policji. Ponad 11130 policjantów było na kwarantannie. Obecnie przebywa na niej ok. 2270 funkcjonariuszy.

"Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. Niestety nasze siły są przez to osłabione, a koledzy i koleżanki w zastępstwie nieobecnych mają jeszcze więcej zadań do wykonania. Cieszy fakt, że policjanci zdrowieją, ale pamiętajmy - nie oszukujmy policjantów, podawajmy zawsze prawdziwe informacje o naszym stanie zdrowia, wykonujmy polecenia policjantów i stosujmy się do ich próśb" - zaapelował Ciarka. (PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj

akuz/ bf/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
secundus
Proponuję stosowanie ostracyzmu społecznego wobec takowych policjantów czy strażników miejskich. Ot, zapytana żona w sklepie, czy mąż dalej jest policjantem bo mąż ekspedientki dostał mandat dwa razy się zastanowi czy aby na pewno ma świeże mięso. Albo jak taki funkcjonariusz, usłyszy od pociechy, że koledzy nie Proponuję stosowanie ostracyzmu społecznego wobec takowych policjantów czy strażników miejskich. Ot, zapytana żona w sklepie, czy mąż dalej jest policjantem bo mąż ekspedientki dostał mandat dwa razy się zastanowi czy aby na pewno ma świeże mięso. Albo jak taki funkcjonariusz, usłyszy od pociechy, że koledzy nie chcą się z nim bawić, bo ich rodzice dostali mandaty za nienoszenie kagańców. Szybko skończą się harce nadgorliwców. Tylko trzeba tę postawę rozpowszechnić.
itso_cyca_cytater
''Ludzie, jeśli wykraczają poza zwierzęce reakcje oraz wypełnianie określonych funkcji, są dla reżimów totalitarnych zupełnie zbędni. Totalitaryzm nie zmierza do despotycznego panowania nad ludźmi, ale do stworzenia takiego systemu, w którym ludzie będą zbędni.''

Autor: Hannah Arendt

źródło:
''Ludzie, jeśli wykraczają poza zwierzęce reakcje oraz wypełnianie określonych funkcji, są dla reżimów totalitarnych zupełnie zbędni. Totalitaryzm nie zmierza do despotycznego panowania nad ludźmi, ale do stworzenia takiego systemu, w którym ludzie będą zbędni.''

Autor: Hannah Arendt

źródło: https://www.cytaty.info/cytat/ludzie-jesli-wykraczaja-poza-zwierzece.htm
samsonn
a w Lodzi na rynku na Tatrzanskiej - tak jak poprzedniej soboty- ani policjanta ani Straznika Miejskiego -pochowali sie w norach- placowka Strazy miejskiej jest 20 m od rynku- tak chlopcy i dziwczyny dzialaja
harrytracz
Jak chcesz by działali zdejmij maseczke i sam zgłoś sie na komisariat - skoro tak bardzo chcesz by "interweniowali"
harrytracz
Mój poprzedni komentarz został usunięty bo napisałem prawde o policji?
To już nie wolno napisać że policjanci robią to - wystawiają mandaty - bo muszą i dla nich to żadna przyjemność użerać sie z pretensjami ludzi.
Witamy w wydziale cenzury, ot stare czasy wróciły.
itso_cyca_cytater
usuwanie myśli jest złą praktyką wysoce naganną i mało edukacyjną, tylko autor powinien mieć taką możliwość, tylko idiota ignorant i totalitarysta nie dostrzega problemu w tej sytuacji.
karbinadel
Proponuję przywrócić tradycyjną nazwę "Milicka Obywatelska", będzie lepiej pasować
carlito1
Ja już od lat nie używam słowa policja. Ale milicja, kiedyś się że mnie śmiali że ta spoko minęła, ale jak widać epoka minęła ale mentalność milicjanta została...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Powinni jeszcze nosić snopki lub wiklinowe kosze bo w razie uderzenia przez samochód spowolnią transmisję urazu...

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki