REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Polska i państwa regionu zbudują sieć przesyłową wodoru

2022-04-07 15:31
publikacja
2022-04-07 15:31
Polska i państwa regionu zbudują sieć przesyłową wodoru
Polska i państwa regionu zbudują sieć przesyłową wodoru
fot. petrmalinak / / Shutterstock

Operatorzy systemów przesyłowych gazu z Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii będą współpracować przy budowie sieci przesyłowej wodoru. Jak poinformował polski operator Gaz-System, czterech operatorów podpisało w Budapeszcie porozumienie w tej sprawie.

Sygnatariuszami memorandum są - obok Gaz-Systemu - rumuński Transgaz, słowacki Eustream oraz węgierski FGSZ. Memorandum ustanawia strategiczne partnerstwo w celu rozpoznania możliwości dekarbonizacji swojej działalności, przesyłu gazów odnawialnych oraz możliwości transportu CO2. Porozumienie zakłada wsparcie wszystkich inicjatyw, które sprzyjają rozwojowi wodoru w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, oraz zwracają uwagę na regionalną specyfikę w ramach stworzenia integralnej sieci wodorowej w UE - podkreślił polski operator.

W pierwszej kolejności porozumienie przewiduje wymianę najlepszych praktyk w dziedzinie transportu wodoru oraz CO2, dekarbonizacji przesyłu gazu i produkcji wodoru, następnie – identyfikację rynków wodorowych i zastosowania wodoru w poszczególnych gałęziach przemysłu. Końcowym elementem ma być opracowanie odpowiednich ram regulacyjnych. Zgodnie z planem, rezultatem współpracy operatorów systemów przesyłowych ma być również przygotowanie studium wykonalności - zaznaczył Gaz-System. Inicjatywa pozostanie otwarta dla innych zainteresowanych operatorów z regionu - podkreślił polski operator. (PAP)

wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (10)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
szykuje się kolejny wał na miarę polskiej elektrowni atomowej tudzież polskiego holdingu spożywczego. prezesi, zarząd pewnie już jest.
alberto2020
Ambitnie idziemy naprzód. Była już stępka w Szczecinie i milion aut elektrycznych a teraz to. Fajnie patrzeć jak się Polska rozwija i pięknieje:)
zoomek
A ja myślałem że wodoru jest pod dostatkiem w wodzie. Będą rurami wodór przesyłać? I tlen też?
jjmm2u
Tylko że trzeba go z tej wody chemicznie wydobyć ci nie jest takie proste w dużej skali i nie wszystkie te kraje mają dostęp do morza/oceanu, rzeki się nie nadają bo wtedy spowodujesz suszę w regionie.
dididif
" identyfikację rynków wodorowych i zastosowania wodoru w poszczególnych gałęziach przemysłu" - zielony komunizm klimatyczny wie, że wodór jest potrzebny, ale nikt nie wie gdzie.
darius19
wie - do spalania tak jak gaz. Ale wodor niestety ma duzo wad. Glowna zaleta - po spaleniu powstaje czysta woda.
dididif
Nareszcie!
Ciuchcia wodorowa rusza z kopyta!
darius19
zbozny pomysl. Ale... co tam robia Wegry?
billbill85
Bardzo dobry pomysł.
Powini zaprosić do współpracy Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki