REKLAMA

Polska energetyka - królowa opóźnień

Adam Torchała2019-12-30 11:14redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-12-30 11:14

Najwyższa Izba Kontroli punktuje w najnowszym raporcie nieterminowość inwestycji w branży energetycznej. - Wszystkie kontrolowane inwestycje zakończyły się lub zakończą się z opóźnieniem w stosunku do pierwotnych założeń - informuje NIK.

Polska energetyka - królowa opóźnień
Polska energetyka - królowa opóźnień
fot. REUTERS/Wolfgang Rattay / / FORUM

W najnowszym, opublikowanym 30 grudnia raporcie, Najwyższa Izba Kontroli skupiła się na inwestycyjnych wyzwaniach, stojących przed polską energetyką. Izba oceniła, że dotychczasowa skala inwestycji odpowiadała potrzebom polskiej gospodarki. Jednak, jak podkreśliła, "brak stosownej strategii działań administracji rządowej, zaostrzające się kryteria ekologiczne Unii Europejskiej, zmienność regulacji prawnych wpływających na decyzje inwestycyjne oraz trudności i znaczne opóźnienia przy realizacji niektórych inwestycji rodzą ryzyko braku pokrycia pełnych potrzeb gospodarki na energię elektryczną". Więcej na ten temat można przeczytać w opublikowanym na Bankier.pl porannym opracowaniu raportu.

Długa lista opóźnień

Warto jednak zwrócić uwagę na inną, istotną kwestię, którą NIK poruszyła w swoim raporcie. To inwestycje już przeprowadzone, bądź właśnie wykańczane. Zdaniem izby wszystkie te skontrolowane zakończyły się lub zakończą się z opóźnieniem w stosunku do pierwotnych założeń. 

 - W objętych kontrolą inwestycjach praktycznie na każdym etapie (od przygotowania, poprzez wybór wykonawcy i realizację przez niego prac) występowały opóźnienia i przesunięcia terminów skutkujące odpowiednim przesunięciem terminu oddania budowanych bloków do eksploatacji - czytamy w raporcie.

fot. / / NIK

- W kontrolowanych podmiotach wyłonienie wykonawcy opóźniło się od 5 miesięcy (Elektrociepłownia Płock) do nawet 3 lat (Elektrownia Jaworzno III). W Kozienicach głównym powodem był wpływ poziomów Wisły na warunki wodne podłoża i osiadanie turbozespołu. We Włocławku i Płocku było niespełnianie wymogów technicznych zainstalowanych urządzeń elektrowni i elementów konstrukcyjnych, co wymuszało ich wymianę. Dodatkowo niski poziom rzeki uniemożliwiał transport elementów elektrowni, a silny wiatr w okresie letnim opóźnił montaż wysokich konstrukcji. W elektrowniach Turów i Opole wpływ na opóźnienia miała zła pogoda, awaria dźwigu oraz konieczność wymiany rurociągów wody chłodzącej wykonanych z tworzywa sztucznego na stalowe. Dodatkowo w Turowie trzeba było zmienić podstawowe parametry bloku energetycznego, tak by spełniał wymogi konkluzji BAT. Przesunięcie terminu realizacji budowy bloku Elektrowni Jaworzno III było spowodowane uzgodnionymi przez inwestora z wykonawcą zmianami zakresu kontraktu. W przypadku EC Żerań opóźniła się dostawa turbiny z Japonii - wylicza NIK.

W opublikowanej w poniedziałek informacji z kontroli inwestycji w moce wytwórcze energii elektrycznej w latach 2012-2018 NIK oceniła, że zapewnienie bezpieczeństwa dostaw uzależnione jest przede wszystkim od terminowej budowy nowych bloków energetycznych. Kontrola objęła Ministerstwo Energii oraz dziewięć spółek z grup kapitałowych sektora elektroenergetycznego, odpowiedzialnych za realizację strategii wytwarzania energii oraz będących inwestorami w kluczowych inwestycjach.

NIK: Ostołęce grożą kary

Izba punktuje też najnowszy rządowy projekt węglowy. - Opóźnienia odnotowano również w najpóźniej rozpoczętej spośród kontrolowanych inwestycji budowy Elektrowni Ostrołęka C. Już po wyłonieniu wykonawcy do czasu wydania polecenia rozpoczęcia robót, nastąpiło czteromiesięczne opóźnienie w stosunku do harmonogramu inwestycji. Brak rezerwy czasowej na ewentualne opóźnienia w realizacji projektu istotnie zwiększa ryzyko niezakończenia inwestycji w planowanym terminie i naraża projekt na zmniejszenie jego rentowności - zwraca uwagę NIK.

- Zawarta umowa mocowa zobowiązuje Spółkę do udostępniania określonej ilości mocy do sieci od stycznia 2023 r. Jednocześnie kolejna umowa określająca harmonogram inwestycji zakłada oddanie budowanego bloku do eksploatacji we wrześniu 2023 r. Oznacza to, że nawet przy terminowym zakończeniu inwestycji Spółka będzie zobowiązana zapłacić karę z  tytułu niewypełniania obowiązku mocowego przez dziewięć miesięcy 2023 r. Opóźnienie inwestycji skutkować będzie powiększaniem tej kary za każdy kolejny miesiąc - ostrzega izba.

Polska energetyka, czyli kompletny brak wiarygodności

Opóźnienia w projektach generują wyższe koszty i powodują, że z rezerwą należy podchodzić do nowych planów ogłaszanych przez rząd i kontrolowane przez niego spółki. Kompletne oderwanie planów od czynów widać zresztą po stopniu realizacji strategii energetycznej, którą rząd przyjął w 2010 roku. Wówczas zakładano powstanie elektrownii jądrowej do 2018 roku, teraz mówi się dopiero o latach 30-tych, a i to optymistyczne założenie. Przez ostatnią dekadę mieliśmy także ograniczyć produkcję energii z węgla, tymczasem ją zwiększyliśmy. Więcej na ten temat pisliśmy w arykule "Stracona dekada polskiej energetyki".

Polska energetyka to więc nie tylko królowa opóźnień, ale także i niezrealizowanych założeń. Z tej perspektywy forsowana właśnie Polityka Energetyczna dla Polski na 2040 rok wydaje się dokumentem niewartym uwagi. Przykład Ostrołęki C i braku działań w kierunku budowy elektrownii jądrowej (PiS rządzi już cztery lata, a nawet nie wybrał lokalizacji) pokazuje, że na rychłą zmianę w kwestii wiarygodności raczej się nie zanosi. 

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (23)

dodaj komentarz
pluto85md
Terminu budowy to kolejny argument przeciw elektrowni węglowej, elektrownie gazowe buduje się rok szybciej.
1984
Po pierwsze osiagnęłiśmy maksymalne nasycenie el. węglowymi, wiecej nie trzeba. Po drugie el. gazowe (a ściślej gazowo-parowe) są nieefektywne. 45% energii z gazu wyrzucają do atmosfery! To powoduje wysoką cenę energii gyż mamy duże zużycie gazu oraz wysokie opłaty za emisję CO2. Jestem przeciw takiemu marnotrastwu!

Lepszym
Po pierwsze osiagnęłiśmy maksymalne nasycenie el. węglowymi, wiecej nie trzeba. Po drugie el. gazowe (a ściślej gazowo-parowe) są nieefektywne. 45% energii z gazu wyrzucają do atmosfery! To powoduje wysoką cenę energii gyż mamy duże zużycie gazu oraz wysokie opłaty za emisję CO2. Jestem przeciw takiemu marnotrastwu!

Lepszym rozwiazaniem byłaby zamiana starych ciepłowni węglowych na nowoczesne gazowe elektrociepłownie. Tu traci się do 10% energii zawartej w gazie co z automatu obniża koszt kWh oraz dodatkowo zmniejsza kosz emisji CO2.
kris74keh
Największe opóźnienie ma elektrownia w Żarnowcu, zaraz potem jest ta co miał zbudować minister Grad, kasujący 50 tysi co miesiąc.
1984
NIK najwyraźniej nie wie jak obecnie wygladają światowe inwestycje w energetykę. Rekordzistą w opóźnieniach jest elektrownia jadrowa w Finladnii, znowu przesunęli uruchomienie. Chyba 10-ty raz, a już 5 lat temu miała pracować. Przepraszam, to nie jest rekordzista. Jeszcze za socjalistycznej Czechosłowacji zaczęto budowę EJ na Słowacji NIK najwyraźniej nie wie jak obecnie wygladają światowe inwestycje w energetykę. Rekordzistą w opóźnieniach jest elektrownia jadrowa w Finladnii, znowu przesunęli uruchomienie. Chyba 10-ty raz, a już 5 lat temu miała pracować. Przepraszam, to nie jest rekordzista. Jeszcze za socjalistycznej Czechosłowacji zaczęto budowę EJ na Słowacji i ciagle nie jest oddana do użytku. Od lat zastanawiają się czy porzucić jak my Zarnowiec czy jednak budować... Specjalnie dla @ajwaj - na Białorusi miała pracować od połowy 2019r ale kolejny termin to marzec 2020r. Tam też PiS-y z IQ<69 zawinili?

Tylko el. gazowa w Stalowej Woli ma zbyt duże opóźnienie co wynika z błędnych decyzji dot. inwestycji. Taki obiekt nie miał prawa tam powstać więc ciągle główkują jak zminimalizować straty. E. we Włocławku to wyłączna wina wykonawcy. Reszta to pół na pół wina zleceniodawców i wykonawców.
jkendy
i co ? mamy się cieszyć bo inni tez nie dają rady? Problemem jest to, ze są to państwowe firmy a tam nikt nie przejmuje się terminami czy kosztami. Dlatego socjalizm upadł.
mknowak
A jak inni skoczą z mostu to ty też skoczysz ? Jak tak patrzysz na innych to może popatrz na kwotę wolną od podatku u nas i u innych ale to jako wyborcy PiS pewnie cię nie interesuje........
1984 odpowiada jkendy
Tak działa współczesna energetyka i tyle. W życie wchodzi cała masa coraz głupszych przepisów które utrudniają życie inwestorom. Mamy pierwszy powód opóźnień. Dostosowanie do norm emisji i próby poprawy efektywnosci często kończą się katastrofą. Np. w Niemczech eksperymentowano z innowacyjną stalą i kilka elektrowni zaliczyło taki Tak działa współczesna energetyka i tyle. W życie wchodzi cała masa coraz głupszych przepisów które utrudniają życie inwestorom. Mamy pierwszy powód opóźnień. Dostosowanie do norm emisji i próby poprawy efektywnosci często kończą się katastrofą. Np. w Niemczech eksperymentowano z innowacyjną stalą i kilka elektrowni zaliczyło taki poślizg, że nawet Stalowa Wola dobrze wypada. Można wyliczać w nieskończoność: TEN TYP TAK MA.

@mknowak, a co ma PIS i podatki do inwestowanie w energetykę? Wiele decyzji podjęły poprzednie władze. Mam wskazać za które opóźnienia odpowiada PO?
ajwaj
""kwestii wiarygodności raczej się nie zanosi"" :)

Autor Pan Adam Torchała móglby dac nieco bonus PISy
Obecne obciazenie intelektualno-mentalne "fachowców" PISy,
przekraczaja dozwolony lever red IQ<69 (Wikipedia). A to grozi reacja podoma do Chernobyla, przegrzanie rdzenia i eksplozja
bha
Niestety wszyscy za tą prowizorkę od wielu ,wielu lat prędzej czy trochę póżniej słono zapłacą....
tygztqbq77n5mg9ercmet
Zapłacą? To podatnicy zapłacą, a odpowiedzialni za ten bałagan jak zawsze dostaną nagrody i odprawy :)

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki