REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polska elektrownia jądrowa. Wicepremier Sasin zdradza trzecią możliwą lokalizację

2023-03-22 19:54
publikacja
2023-03-22 19:54

Przed nami wybór trzeciej lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce, wiele wskazuje na to, że może to być Bełchatów - powiedział w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że wymaga to jeszcze uzgodnień.

Polska elektrownia jądrowa. Wicepremier Sasin zdradza trzecią możliwą lokalizację
Polska elektrownia jądrowa. Wicepremier Sasin zdradza trzecią możliwą lokalizację
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

W Telewizji Trwam Sasin przypomniał, że lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która ma być budowana we współpracy z Westinghouse, jest przesądzona - jest to Choczewo na Pomorzu. Drugi projekt, biznesowy, spółek ZE PAK, PGE i koreańskiego partnera KHNP ma powstać w Pątnowie w Wielkopolsce.

Może to być Bełchatów

"Przed nami wybór trzeciej lokalizacji. Wiele wskazuje na to, że może to być Bełchatów. Chociaż oczywiście mówię to w tej chwili z dużym wyprzedzeniem i dużym zastrzeżeniem, że to wymaga dalszych(...) uzgodnień. Muszą być dwie lokalizacje przedstawione. Też jakby preferujemy tę lokalizację, bo istnienie przyłączy energetycznych bardzo ułatwia tego typu inwestycję, potania ją. Mielibyśmy możliwość wykorzystania zarówno w Pątnowie, jak i Bełchatowie istniejących sieci, podłączeń sieciowych, to by ułatwiło inwestycje, skróciło też czas ich wykonania" - powiedział szef MAP.

Jak przekonywał, energia jądrowa jest dziś najtańszą energią. Na uwagę, że inwestycja w atom kosztuje, Sasin przyznał, że mówimy o dziesiątkach miliardów złotych, "między 60 a 100 mld zł w zależności od ilości reaktorów w danej lokalizacji, ale to się i tak opłaca".

"Chcemy szukać partnerów do tego, aby się kapitałowo angażowali w transformację energetyczną w Polsce. Pewien sukces już mamy - biznesowy projekt budowy elektrowni jądrowej, który będzie realizowany z partnerem koreańskim, KHNP. (...) Mamy zapewnienie ze strony koreańskiej o poważnym zaangażowaniu kapitałowym. Elektrownia będzie budowana częściowo za pieniądze koreańskie, nie tylko nasze. I to jest dobry model. To będzie zaangażowanie, które będzie dawało udział we własności elektrowni, ale poniżej 50 proc., więc będziemy musieli wyłożyć mniej pieniędzy, a z drugiej strony polskie podmioty zachowają kontrolę nad tą elektrownią, a to będą podmioty państwowe i prywatne, czyli PGE i ZE PAK" - powiedział Sasin.

Pieniądze i czas

Podkreślił, że plan budowy elektrowni jądrowych wymaga nie tylko ogromnych nakładów finansowych, ale też czasu. "Wolę mówić raczej o 12 latach, 2035 r. jako ten rok, kiedy moglibyśmy te dwie duże, pierwsze elektrownie uruchomić. Do tego bardzo rozwijamy działania w zakresie małych reaktorów jądrowych. One mogłyby zastępować np. w ciepłowniach bloki węglowe czy nawet gazowe. Mamy plan, chcemy go zrealizować" - zaznaczył minister aktywów państwowych.

Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse.

PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Pierwszy blok pierwszej elektrowni powinien - zgodnie z rządowymi planami - ruszyć w 2033 r.

Niezależny od PPEJ jest projekt budowy elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Jesienią w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni w Pątnowie. (PAP)

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
chmiels
Tych elektrowni będzie zaraz więcej niż fabryk Izery
jan_karter
Patrząc na skuteczność pisiaków i Sasina w szczególności, wywalimy na to grube miliardy, a z elektrowni zostanie tylko makieta z propagandowej pokazówki. Ach, no i jeszcze kilkuset pislamskich 'działaczy' ustawi się na kilka pokoleń do przodu.
klukasik
Zapomniałeś o Klątwie Egipskiej, Panu Gradzie
maxykaz
Na każdą lokalizację przypada jeden pisi dyrektor z zawodu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
polonu
trzeba poczekać zobaczymy jak ruszy lokomotywa Chińsko -Rosyjska , tu może być ciekawie , i to bardzo ciekawie . tam jest niesamowity nie wykorzystany potencjał , jak ta machina ruszy .bo Rosja też ma potencjał gospodarczy a jak Chińczycy to rozruszają .no zobaczymy , najpierw z tą Ukrainą , musi się uspokoić . oby świat nie przecierał trzeba poczekać zobaczymy jak ruszy lokomotywa Chińsko -Rosyjska , tu może być ciekawie , i to bardzo ciekawie . tam jest niesamowity nie wykorzystany potencjał , jak ta machina ruszy .bo Rosja też ma potencjał gospodarczy a jak Chińczycy to rozruszają .no zobaczymy , najpierw z tą Ukrainą , musi się uspokoić . oby świat nie przecierał oczy ze zdumienia , Ameryka będzie robić wszystko , aby tylko przeszkadzać na każdym kroku ale czy im się to uda nie uda .
men24a
A orientuje się ile Obajtek ma działek i gdzie ? Bo chce wybudować aż 70 reaktorów jądrowych.

"Obajtek ma ambitny plan. Do 2038 r. zapowiada 76 małych reaktorów jądrowych"
polityka_to_nie_ekonomia
Jedną niech wybudują a nie chwalą się trzema. To tak jak przy wyborach prezydenckich był wysyp bilboardów o CPK jak to przyspieszą transport krajowy. Propaganda sukcesu ich mać
polonu
ta mniejsza z Ameryki stanie przy pałacu Aarona

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki