REKLAMA

Policja rozpędziła nocną manifestację w Barcelonie

2019-10-22 01:50
publikacja
2019-10-22 01:50

Oddziały szturmowe policji rozpędziły w nocy z poniedziałku na wtorek separatystów, którzy protestowali pod budynkiem przedstawicielstwa hiszpańskiego rządu w Barcelonie.

fot. Jon Nazca / / Reuters

Do starć z policją doszło kiedy grupa kilkudziesięciu separatystów obrzuciła policjantów oraz ich pojazdy różnymi przedmiotami, m.in. kamieniami i butelkami. Funkcjonariusze użyli pałek.

Według władz katalońskiej policji, tzw. Mossos d'Esquadra, pomimo użycia siły wobec separatystów, poniedziałek był najspokojniejszym dniem od tygodnia, w którym trwały zamieszki w Katalonii.

Przyczyną protestów był werdykt hiszpańskiego Sądu Najwyższego w Madrycie, który 14 października skazał 9 polityków z Katalonii na kary więzienia od 9 do 13 lat. Byli oni oskarżeni o zorganizowanie w 2017 r. nielegalnego referendum niepodległościowego w regionie.

Łącznie w zamieszkach w Katalonii rannych zostało dotychczas ponad 600 osób, w tym około 290 funkcjonariuszy policji i żandarmerii. Kilku poszkodowanych funkcjonariuszy odwiedził w poniedziałek przebywający z wizytą w Barcelonie premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

W niedzielę w nocy przed siedzibą delegatury hiszpańskiego rządu w Barcelonie blisko 3000 separatystów zorganizowało protest przeciwko wizycie Sancheza wysypując śmieci przed urzędem. W ciągu dnia podobny protest odbył się również w Geronie.

We wtorek po północy protest przeciwko władzom Hiszpanii oraz werdyktowi SN zorganizowano w mieście Reus. Separatyści wyrzucili pod siedzibą rządzących Hiszpanią socjalistów worki ze śmieciami.

Spokojniejszy przebieg miała nocna manifestacja w Geronie, gdzie blisko pół tysiąca separatystów żądało uwolnienia katalońskich więźniów politycznych. Kilkaset osób wzięło też udział w nocnym wiecu w centrum Tarragony. Podczas protestów nie interweniowała policja.

Większość nocnych manifestacji w Katalonii zorganizowała radykalna separatystyczna organizacja Rada Obrony Republiki (CDR). Domaga się ona natychmiastowego ogłoszenia przez rząd Katalonii niepodległości regionu.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ajwaj
"Wartosci" UE i "zachodu"

Malolat w Moskwie dostanie z liscia od oplutego policjanta > to rezim prez. Putina masakruje itd.
W Hong-Hongu pala policjantów koklajlami Molotowa (benzyna)=aresztowania > chinski brutalny rezim
W Paryzu zabite i ranne "zólte kamizele", w Barcelone maskarowani
"Wartosci" UE i "zachodu"

Malolat w Moskwie dostanie z liscia od oplutego policjanta > to rezim prez. Putina masakruje itd.
W Hong-Hongu pala policjantów koklajlami Molotowa (benzyna)=aresztowania > chinski brutalny rezim
W Paryzu zabite i ranne "zólte kamizele", w Barcelone maskarowani katalonscy demontranci o niepodleglosc przez Hispanskie ZOMO, OK = policja przywraca porzadek
piwic
To w demokratycznej, pełnej wszelkich wolnosci Europie, są więźniowie polityczni?
cowabunga
Warto zobaczyć na Twiterze jak wygląda Wolność i Demokracja w pięknej Hiszpanii :

https://twitter.com/CataloniaHelp2/status/1185911008482734081

Nasze ZOMO może się uczyć od Hiszpanów !
ekwador15
no retoryka jest jedna, zla Rosja. Reszta jest ok. To co robi się w Hiszpanii to jest absurd i niczym ich to nie różni od Rosji czy Turcji. Jak za zorganizowanie referendum - nawet jak było niezgodne z prawem - jak można dać az 13 lat więźnia. Może karę smierci od razu? Jakie realne mozliwosci ma zwykly czlowiek z wladza?no retoryka jest jedna, zla Rosja. Reszta jest ok. To co robi się w Hiszpanii to jest absurd i niczym ich to nie różni od Rosji czy Turcji. Jak za zorganizowanie referendum - nawet jak było niezgodne z prawem - jak można dać az 13 lat więźnia. Może karę smierci od razu? Jakie realne mozliwosci ma zwykly czlowiek z wladza? Zadnych nie ma. Unia powinna nałożyć sankcje na Hiszpanię za to co robią z ludźmi. u nas jest to samo, kordon policji otacza kobiety z białymi różami, bo wielki wodz przemawia na miesięcznicy smolenskiej i naczelnikowi państwa nienalezy przeszkadzać.

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki