REKLAMA

Polacy znowu sięgają po karty kredytowe

Wojciech Boczoń2017-08-02 12:28analityk Bankier.pl
publikacja
2017-08-02 12:28

Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane o kartach płatniczych. Na koniec I kwartału 2017 roku Polacy mieli w swoich portfelach łącznie 37,7 mln kart. Większość z nich to karty debetowe, ale od roku systematycznie przybywa kart kredytowych.

NBP co kwartał publikuje analizę dotyczącą rynku kart płatniczych. Z najnowszych dostępnych danych wynika, że na koniec marca 2017 roku mieliśmy w swoich portfelach rekordową liczbę kart - aż 37,7 mln. To o 862 tys. więcej niż w grudniu 2016 r. Zdecydowana większość, bo aż 29,1 mln, to karty debetowe powiązane z rachunkami osobistymi.

/ fot. Marek Skorupski / FORUM

Kart kredytowych było na koniec I kwartału 2017 roku 5,96 mln, czyli o 75 tys. więcej niż w grudniu. Był to zarazem czwarty kwartał z rzędu, kiedy liczba kart kredytowych wzrosła. Po latach spadków zaczynamy obserwować stabilizację. Warto w tym miejscu przypomnieć, że na koniec 2009 roku kart kredytowych mieliśmy aż 11 mln. Później – na skutek kryzysu - plastików z funkcją kredytową zaczęło ubywać.

Najwięksi wydawcy kart kredytowych w Polsce - I kw. 2017 r. Dane PRNews.pl

 

Zobacz szczegółowy raport o kartach kredytowych w serwisie PRNews.pl. 

Mimo wzrostu liczby kart kredytowych zmniejszyło się zadłużenie Polaków z tego tytułu. Na koniec marca 2017 r. wielkość zaciągniętych kredytów na karty kredytowe w Polsce wyniosła 13,269 mld zł, czyli o 235 mln zł mniej niż w grudniu 2016 r. Z tej liczby kredyty zagrożone stanowią 8 proc.

Zdecydowana większość kart na rynku ma już funkcję zbliżeniową (77,9 proc.). O tym, że coraz chętniej płacimy bezstykowo, mogą świadczyć dane na temat średniej wartości transakcji kartowej. W I kwartale 2017 r. średnia wartość pojedynczej transakcji bezgotówkowej wyniosła 66 zł. To tyle samo, ile rok wcześniej, ale już o 51 zł mniej niż 10 lat temu.

Na koniec marca 2017 r. liczba terminali POS w Polsce wynosiła 563 tys., czyli w ciągu kwartału przybyło 27,1 tys. nowych urządzeń. Z tej liczby aż 514,6 tys., czyli 91,3 proc., to terminale umożliwiające realizowanie płatności zbliżeniowych.

Pierwszy kwartał dla rynku kart cechuje się sezonowymi spadkami, wiec podobnie jak w latach ubiegłych liczba i wartość transakcji wykonanych za pomocą plastików była niższa. Przeprowadzono 1,027 miliarda transakcji (spadek o 2 proc.) o łącznej wartości 144,1 mld zł (spadek o 7,3 proc.). W I kwartale 2017 r. przy użyciu kart przeprowadzono 855 mln transakcji bezgotówkowych, co w porównaniu do poprzedniego kwartału stanowiło spadek o 0,9 proc.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mateo987
To chyba dobrze świadczy o kondycji finansowej. Sam mam kartę kredytowa class&club z raiffeisen. Prócz swobodnych zakupów mogę też korzystać z wielu programów które zapewniają zniżki i rabaty.
niepelnosprawny_org
kto jest doradcą bankowym roku? kto 80-letnim babciom chce pomóc?...
ak47bis
Kredyt jest nieetyczny!
Wydajesz cudze... a musisz oddać swoje!
Pamietajcie o tym kredyciarze!
xyz83
To zrób tak żebyś oddawał też cudze.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki