Polacy są gotowi zapłacić za czyste powietrze

Ponad 90 proc. Polaków dostrzega, że klimat się zmienia. Dla dwóch trzecich jest to zmiana na gorsze. Niemal tyle samo byłoby gotowe więcej wydawać na prąd, jeśli nie byłby z węgla - podaje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Przyzwolenie Polaków na ponoszenie kosztów zmiany polityki energetycznej pokazuje sondaż United Surveys przeprowadzony dla dziennika "DGP" i radia RMF FM.

Wynika z niego, że 92 proc. respondentów uważa, że w Polsce zmienia się klimat, a 64 proc. z nich uznaje, że jest to zmiana na gorsze. Podobny odsetek badanych opowiada się za rezygnacją z energii opartej na węglu - 64 proc. a 59 proc. deklaruje, że byłoby gotowe więcej wydawać na prąd, jeśli nie byłby z węgla.

"Widać, że większa część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, jest gotowa ponosić koszty ich łagodzenia i przechodzenia na odnawialne źródła energii" – mówi dr Krzysztof Niedziałkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk cytowany przez "GDP".

Zdaniem kolejnego rozmówcy dziennika Piotra Lewandowskiego z Instytutu Badań Strukturalnych zmiany klimatu stały się dostrzegalne i oczywiste. "Obecna lekka zima dla sporej części kraju oznacza brak śniegu i potencjalną suszę – jak przyznają rządowi politycy, być może najgorszą w ostatnim 50-leciu. – To także kwestia smogu i braku czystego powietrza. Te czynniki uczuliły ludzi na zmiany klimatu" – podkreśla Lewandowski.

Wyniki sondażu - zauważa dziennik - dają rządzącym komfort podejmowania nawet niepopularnych decyzji. "W przypadku polityków mamy raczej do czynienia z preferowaniem krótkoterminowych celów politycznych. Główne spółki energetyczne są kontrolowane przez Skarb Państwa i czerpią profity z obecnego systemu – podkreśla dr Niedziałkowski. Wskazuje też na opór wpływowych grup społecznych, takich jak górnicy, których interesu bały się naruszać kolejne rządy.

"DGP" konkluduje: "kluczowych decyzji nie da się uniknąć. Pierwszą kwestią jest zgoda na unijny cel neutralności klimatycznej do 2050 r. i cena, jaką za to przyjdzie zapłacić. Kolejne dotyczą odnawialnych źródeł energii czy energetyki atomowej".

Jednocześnie zwraca uwagę, że - jak pokazuje badanie - najbardziej "zielone" są elektoraty Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Tam jest największe przyzwolenie dla ponoszenia wyższych kosztów energii w zamian za zmniejszenie emisji czy na odejście od energetyki opartej na węglu. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości są w tych kwestiach bardziej sceptyczni.

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 14 awenturyn1

Ciekaw jestem, którzy to Polacy gotowi są zapłacić więcej? Przy rosnącej inflacji, ciągłym zwiększaniu podatków przez rząd wkrótce mało kogo na chleb będzie stać.

! Odpowiedz
3 22 kris_kopara

Co za bzdura. Czyste powietrze zależy od tego co spalamy w piecach domowych a nie w elektrowniach węglowych. Elektrownia mniej kopci niż jeden familok ze starymi piecami węglowymi. Euro-sraczka CO2... Smog jest naszym problemem panie autorze tych bzdur !!!

! Odpowiedz
8 18 fakpejsy

Tylko nieuki wierza w bajke o zmianach klimatu!

! Odpowiedz
3 4 wektorwg

Dlatego lutym mamy 9 st Celsjusza na Plusie!

! Odpowiedz
2 1 jurekogorek odpowiada wektorwg

Bo w 2012 było -22.

! Odpowiedz
0 1 zenonn

Klimat okresowo się zmienia. Wpływ podstawowy ma Słońce, potem oceany, wulkany.
Przemysł jest raptem od 2 wieków
Grenlandia była kiedyś zielona.
Mini epoka lodowcowa była u nas w w okresie 1550-1830.

! Odpowiedz
7 19 potiomkin

Niech sobie płacą jelenie ile chcą. Pozdrawiam z ciepłego domu ogrzewanego kopciuszkiem

! Odpowiedz
10 10 wonsz

Oto przykład drugiego ekstremum. Z jednej strony - podstarzali hippisi, chore psychicznie dzieci, cyniczni ekoterroryści. Galeria postaci ni to do końca śmiesznych, ni to do końca irytujących. Ale to? Człowiek DUMNY z tego, że truje siebie i okolicę a na dodatek puszcza niespalone paliwo w komin? Od tego już po prostu flaki gniją...

! Odpowiedz
3 27 secundus

A nie wierzyłem jak parę lat temu mówiono o opodatkowaniu powietrza! Widocznie nie jest kwestia wiary, tylko wiedzy a pranie mózgów przez ostatnie lata zrobiło swoje. Najzabawniejsze jest to, że najwięksi producenci zanieczyszczeń i tak mają w to poważaniu.

! Odpowiedz
27 4 ballzhamon

Tak tak, inni trują to znaczy, że my też możemy. Myślenie na poziomie przedszkolaka. Europa zawsze była społecznie dojrzalsza niż reszta tego globu i powinniśmy świecić przykładem innym.
Nie mówiąc, że "ci najwięksi truciciele" jak Chiny przestawiają swoją gospodarkę i mają plan być neutralni węglowo do 2050, ale przecież nie Polacy. My nie zamierzamy nic zmieniać choćbyśmy wszyscy mieli poumierać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne